Požáry v Austrálii už zničily i celou vesnici. Hasiči se dostávají blíž k ohniskům

ČTK ČTK
22. 12. 2019 9:42
V Austrálii zavládlo chladnější počasí, což umožňuje hasičům dostat se blíž k ohniskům rozsáhlých požárů, které hoří hlavně na jihovýchodě země. Jeden z nich je v blízkosti Sydney. Premiér Scott Morrison zkrátil svou dovolenou na Havaji a v neděli se sešel se zástupci hasičů v Novém Jižním Walesu. Austrálie s požáry bojuje od září, v sobotu zemřel další člověk.
Jihovýchod Austrálie v minulých týdnech postihly stovky menších lesních požárů
Jihovýchod Austrálie v minulých týdnech postihly stovky menších lesních požárů | Foto: ČTK

Morrison se omluvil za to, že jeho odjezd ze země v době krize kolem požárů nebyl vhodný. "Chápu, že někoho rozčílilo, že si s rodinou užívám dovolenou, zatímco jeho rodina prožívá stres," řekl.

Někteří Australané letošní devastační požáry dávají do souvislosti s oteplováním. Vicepremiér Michael McCormack řekl, že problémem globálního oteplování je třeba se zabývat.

Morrison souhlasí s tím, že klimatická změna může být příčinou výkyvů počasí, avšak odmítá tvrzení o její přímé odpovědnosti za ohně v Austrálii. "Dávat to do souvislosti není přesvědčivé," řekl.

Vědci delší dobu upozorňují na to, že teplejší a sušší klima povede k tomu, že požáry, jež se objevují v Austrálii každé léto, budou intenzivnější a častější.

"Z Balmoralu mnoho nezbylo"

Premiérka státu Nový Jižní Wales Gladys Berejiklianová řekla, že v sobotu plameny zničily celé komunity. Týká se to městečka Balmoral, které leží 120 kilometrů jihozápadně od Sydney a v němž žilo 400 lidí. "Máme hroznou zprávu, z Balmoralu mnoho nezbylo," řekla premiérka novinářům. Nikdo při tomto požáru nepřišel o život.

Od začátku požárů zemřelo nejméně devět lidí, mezi nimi i dva dobrovolní hasiči, jejichž auto zasáhl v blízkosti požáru padající strom. Jednoho mrtvého a dalšího těžce zraněného člověka našli v sobotu nedaleko Adelaide ve státě Jižní Austrálie.

V Novém Jižním Walesu stále hoří na 100 místech. Podle výhledu má zůstat v nejbližších dnech chladněji a hasiči se budou snažit dostat pod kontrolu ohniska v blízkosti obydlených míst, zejména oheň v oblasti západně od Sydney. Úřady ale upozorňují, že bez vydatného deště ohně uhašeny nebudou. Předpovědi počasí v nejbližších týdnech s deštěm nepočítají.

 

Právě se děje

Další zprávy