reklama
 
 

Požáry na Rhodosu se daří hasit. Češi jsou v bezpečí

26. 7. 2008 12:30
Muž, který je založil, míří za mříže FOTOGALERIE

Rhodos- Rozsáhlé požáry, které řecký ostrov Rhodos sužují už od úterý, se hasičům podařilo dostat pod kontrolu. Starší muž, který je založil zůstane čtyři roky za mřížemi.

Jednašedesátiletý muž založil požár z nedbalosti, když se v úterý snažil na svém pozemku spálit podrost.

Rozpoutal však ohnivé peklo, za což ho soud v Rhodu poslal na čtyři roky do vězení. Navíc musí zaplatit pokutu ve výši 15 tisíc euro.

Hasičům se však podařilo nejhorší požáry uhasit, přesto nadále zůstávají v pohotovosti. "Situace je o něco lepší, stále ale zůstává velmi nebezpečná. Masivně teď nasazujeme hasičská letadla a vrtulníky," řekl řeckému rozhlasu zástupce prefekta Rhodu Fotis Chadzidiakos.

Přerušeno spojení s letištěm

Úřady v pátek preventivně uzavřely silnice spojující letiště a turistická letoviska a zhruba šest desítek Čechů nemohlo z ostrova odletět. Cestovní kanceláři Fischer se ale podařilo najít alternativní cestu.

Dalších zhruba 160 českých turistů, kteří na Rhodos přiletěli, nemohli odjet do svých hotelů, a proto jim cestovní kancelář zajistila náhradní ubytování v hlavním městě Rhodes.

Asi dvě tisícovky lidí, kteří byli v pátek evakuováni z hotelů na pobřeží, se již mohli vrátit zpět, píší agentury.

Oheň i zemětřesení

Bezprostřední nebezpečí ale nikomu z českých turistů nehrozí, oheň řádí především v neobydlených částech Rhodosu.

Oheň už zničil zhruba pět tisíc hektarů porostu. Přestože plameny zatím nikoho přímo neohrožují, přidělává řeckým hasičům vrásky silný vítr, který ohni pomáhá rychleji se šířit.

Rhodosu trápily přírodní živly už minulý týden, kdy oblíbenou turistickou destinaci postihlo zemětřesení o síle 6,3 stupně Richterovy stupnice. Materiální škody úřady nehlásily, nikomu z klientů českých cestovních kanceláří se nic nestalo.

Řecko je čtvrtou nejpopulárnější českou dovolenkovou destinací, kterou ročně navštíví 315 tisíc turistů. Na samotném Rhodosu by jich teď mělo být kolem 3000.

autor: mp | 26. 7. 2008 12:30

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama

  Sponzorované odkazy

  reklama