Požár budovy burzy v Kodani se stále nepodařilo uhasit. Polovina zcela vyhořela

ČTK ČTK
17. 4. 2024 11:43
Polovina historické budovy burzy v Kodani v úterý zcela vyhořela a zůstaly z ní jen obvodové zdi. Renesanční stavba přišla také o svou známou věž, která byla symbolem dánského hlavního města. S odvoláním na dánské úřady o tom informovala agentura Reuters. Podle ní na některých špatně dostupných místech požár stále nebyl uhašen.

Zhruba polovinu 400 let staré budovy, postavené ve stylu nizozemské renesance, se podařilo zachránit. I tato část ale utrpěla těžké škody, protože ji hasiči intenzivně smáčeli vodou.

Z druhé poloviny staré burzy zbyla podle představitele kodaňských hasičů Franka Triera Mikkelsena jen prázdná schránka s obvodovými zdmi. "Vše, co tvořilo jednotlivá poschodí, veškeré vnitřní stavební konstrukce lehly popelem," prohlásil Mikkelsen.

Díky hasičům i náhodným kolemjdoucím se z budovy povedlo vynést vzácné historické předměty, včetně rozměrných obrazů. "Uvnitř zůstaly tisíce předmětů, ale ty nejdůležitější byly podle mého názoru zachráněny," řekl Brian Mikkelsen, šéf Dánské obchodní komory, která v současnosti budovu vlastní.

V sutinách hasiči stále nacházejí "doutnající kapsy" a předpokládají, že hasební práce potrvají minimálně do čtvrtečního rána.

Video: V Kodani hoří jedna z nejznámějších památek města (16. 4. 2024)

V Kodani hořela renesanční budova staré burzy, jedna z nejznámějších památek města. | Video: Asociated Press
 

Právě se děje

Další zprávy