Poušť vydala vzácně neporušenou kostru dinosaura

man
27. 7. 2008 9:22
Jde o unikátní objev mladého jedince
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Ulánbátár - Poušť Gobi patří k největším hřbitovům dinosaurů. Právě v této části Mongolska paleontologové často nacházejí ostatky pravěkých zvířat.

Nejnověji společný tým japonských a mongolských vědců oznámil, že se mu podařilo vyzvednout vzácně neporušenou kostru dinosaura, starou přibližně sedmdesát milionů let.

"Objevili jsme v pískovci kostru tarbosaura, živočicha příbuzného s tyranosaurem. Měli jsme štěstí, protože je téměř kompletně zachovalá," oznámil japonský člen výpravy Takudži Jokojoma.

Dále čtěte: Argentinci objevili největšího dinosaura na světě

Podle něj jde o ostatky velmi mladého tarbosaura, který uhynul, když mu bylo zhruba pět let. Kostra je vzácně úplná až na malé části krku a ocasu.

Foto: Reuters

Jokojoma uvedl, že kostry mladých dinosaurů jsou jen málokdy nalezeny celé, protože se zvířata obvykle stala kořistí silnějších a větších predátorů.

"Je to vůbec poprvé, kdy byla objevena kostra tak mladého jedince v tak výborném stavu," řekl agentuře Joko Munemoto z tokijského muzea.

Japonští experti hledají dinosaury v poušti Gobi už od roku 1993 v rámci bilaterální dohody s Mongolskem. Poušť byla zahraničním vědcům mnoho let uzavřena v době, kdy v Mongolsku vládl komunistický režim.

Tarbosaura objevili už před dvěma lety, od té doby se v muzeu věnovali čištění a prezervaci kostry.

 

Právě se děje

Další zprávy