To, že princ Harry, který je třetí v pořadí na trůn britské monarchie, skutečně odjede do Iráku, jak už o víkendu napsal britský list Daily Mirror, dnes v parlamentu oznámil ministr obrany Des Browne.
Do neklidné zóny bude vyslán v rámci pravidelné rotace britských sil v provincii Basra na jihu Iráku. Informace přitom přichází pouhý den poté, co premiér Tony Blair parlamentu oznámil, že v nejbližší době stáhne z této oblasti na 1600 britských vojáků a zahájí tak postupné stahování britských sil.
Prominentní terč
Dvaadvacetiletý Harry, jenž jako důstojník používá příjmení Wales, velí v pluku královské gardy Blues and Royals průzkumné jednotce 11 mužů a čtyř lehkých tanků Scimitar.
Smyslem této jednotky v pravidelné válce by byl bojový průzkum za liniemi nepřítele. V Iráku však nelze bojové úkoly Harryho jednotky dopředu odhadnout.
Do Iráku pojede mladý princ navzdory tomu, že bude nepochybně prominentním terčem pro případné teroristické útoky nebo pokusy o únos. V Británii se dokonce vedla debata o tom, zda pro své podřízené nebude z tohoto pohledu spíše ohrožením než přínosem.
Sám Harry nicméně trval na tom, že k němu budou nadřízení přistupovat jako ke každému jinému vojákovi.
Rodinná tradice
Mladší syn prvního následníka trůnu prince Charlese a zesnulé princezny Diany absolvoval důstojnickou akademii v Sandhurstu na jihu Anglie loni v dubnu. Vojenským výcvikem následoval tradicii mužských členů královské rodiny.
Po svém strýci Andrewovi je prvním členem královské rodiny, který bude nasazen do válečných operací. Andrew bojoval jako pilot vrtulníku ve válce o Falklandy před 25 lety.
Královnin manžel Philip sloužil před svatbou za druhé světové války v Královském námořnictvu. Vojenský výcvik prodělal i
Harryho otec Charles a starší bratr, princ William.