Brusel - Ministři financí Evropské unie se v úterý rozhodli zmrazit Maďarsku 495 milionů eur (přes 12 miliard korun) z kohezního fondu.
Důvodem bezprecedentního kroku je skutečnost, že Budapešť podle nich dostatečně nebojuje proti nadměrným rozpočtovým deficitům.
O peníze mají Maďaři přijít od příštího roku. Pokud však přesvědčí partnery v EU, že situaci prokazatelně řeší, pak může být toto rozhodnutí zrušeno.
Je to vůbec poprvé, co EU potrestala některou z členských zemí podobným způsobem. Maďarský premiér Viktor Orbán zareagoval na rozhodnutí s tím, že se jedná o čistě "technické opatření" a že jeho země v roce 2013 příspěvek z evropských fondů dostane tak jako tak.
Problémy s deficity mají nyní ovšem s výjimkou Švédska a Německa všechny země Unie, největší pak kromě Řecka a Portugalska zejména Belgie, Kypr, Malta a Polsko.
Za rozhodnutím Bruselu může proto stát také protievropská politika uskutečňovaná Orbánovou vládou, která se mimo jiné snaží omezit nezávislost maďarské centrální banky.
Dnešní jednání ministrů se kvůli sankcím natáhlo o několik hodin. Nakonec se podařilo dosáhnout kompromisu, s nímž souhlasili i Maďaři.
"Sankce sice byly odsouhlaseny, nicméně s tím, že neprodleně, 22. června, budou přezkoumány. A pokud se ukáže, že Maďarsko splnilo všechny body doporučení, tak budou okamžitě odvolány," nastínil kompromis český ministr financí Miroslav Kalousek.
Ten podobně jako řada dalších ministrů zdůrazňoval potřebu plnit dohodnutá pravidla, avšak zároveň apeloval, aby se ke všem přistupovalo stejným způsobem.