Složme se na dluh, zní Maďarskem. Akci prý řídí Fidesz

Zahraničí Zahraničí
20. 2. 2012 21:12
Navenek se akce tváří jako občanská iniciativa. V pozadí údajně stojí politici
Foto: Reuters

Budapešť - Maďarsko patří k zemím, jejichž finance na tom nejsou zrovna nejlépe. Jen letos musí krachující stát splatit asi 6,4 miliardy eur zahraničního dluhu. A navrch úroky.

Maďaři se proto chtějí složit a z vlastních peněz státní kase pomoci. To, co na první pohled vypadá jako občanská iniciativa, ale podle všeho organizuje vládní strana Fidesz Viktora Orbána, kterou v organizačním týmu zastupuje starosta Györu Zsolt Borkai, napsal slovenský deník SME.

Organizátoři se ukrývají pod sdružením s názvem Spolu proti státnímu dluhu. V neděli zorganizovali dva velké koncerty v Budapešti a v Györu, jejichž výtěžek měl jít na účty státu. Lístky stály symbolických 2012 forintů, tedy v přepočtu asi 175 korun.

Kdyby raději rozumně hospodařili

Populární účinkující hráli zadarmo, organizátoři nemuseli nic platit ani za pronájem techniky a koncertních hal.

"Doufáme, že vybereme něco mezi pěti a deseti miliony forintů," prohlašoval ještě začátkem akce hlavní organizátor Ádám Néményi.

Jeho očekávání se ale nenaplnila. Do budapešťské Sport Arény, jejíž kapacita je až 12 500 lidí, nakonec dorazilo podle odhadů jen pár stovek zájemců.

"Je nepravděpodobné, že by masy občanů chtěly zachraňovat Maďarsko. Spíš jde o akci vlády. Pokud není povinná, tak nemusí být špatná," řekl SME sociolog a předseda Hungarian Europe Society István Hegedüs.

"Rozpočtu by namísto takových akcí ale víc pomohla racionální hospodářská politika," dodal.

Ekonomická krize v Maďarsku se navzdory úsporným opatřením a zvýšení daní prohlubuje a Budapešť nutně potřebuje finanční pomoc od Evropské centrální banky a Mezinárodního měnového fondu. Její výše je odhadována na 15 až 20 miliard eur.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Kvůli koronaviru nebudou letní wagnerovské slavnosti v Bayreuthu

Kvůli epidemii nového typu koronaviru se letos neuskuteční tradiční wagnerovské Hudební slavnosti v Bayreuthu. Ovlivní to také program příštích ročníků, uvedli organizátoři akce v bavorském městě. Oblíbené slavnosti, jež jsou vrcholem německé operní sezóny, pravidelně navštěvovala i kancléřka Angela Merkelová. Letos měly začít 25. července a skončit 30. srpna. Na slíbené nové nastudování Wagnerovy tetralogie Prsten Nibelungův dojde až v roce 2022, na příští rok už je totiž program hotový. Diváky čeká nová produkce Bludného Holanďana a opakování dřívějších inscenací oper Tannhäuser, Mistři pěvci norimberští a Lohengrin.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Sýrie ohlásila sestřelení izraelských raket nad svým územím

Syrská protivzdušná obrana sestřelila izraelské rakety nad syrským Homsem. Informovala o tom syrská televize i agentura SANA. Podle televize izraelská letadla vypálila rakety, když byla nad libanonským územím. Izrael tradičně tyto informace nekomentuje. Podle syrských médií si operace nevyžádala mrtvé ani raněné.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Čínská basketbalová liga musí restart odložit

Plány na obnovení profesionální basketbalové ligy v Číně CBA v polovině dubna vzaly prozatím za své. Vláda nejlidnatější země světa podle agentury AP kvůli přetrvávajícím obavám z pandemie koronaviru nařídila, aby všechny velké sportovní soutěže zůstaly na neurčito přerušené.

CBA se kvůli šíření nového typu koronaviru nehraje od konce ledna, v poslední době se ale začala chystat na restart a do země se postupně začali vracet zahraniční hráči. Někteří už nastoupili do povinné dvoutýdenní karantény, jako třeba bývalý hráč NBA Jeremy Lin.

Liga podle informací médií plánovala soustředit všech dvacet účastnických týmů do dvou měst (Tung-kuan a Čching-tao) a odehrát zbytek základní části bez diváků, v přísně střežených podmínkách a pod dohledem zdravotníků. Každému celku k tomu zbývá sehrát 16 zápasů.

Na povolení úřadů bude čekat i fotbalová liga, která měla původně začít 22. února. Týmy se sice v minulém týdnu vrátily k tréninku, termín startu soutěže ale nebyl stanoven. Hovořilo se o konci dubna nebo počátku května.

Pandemie má původ právě v Číně, odkud se nákaza v prosinci začala šířit. Asijská velmoc je ale v současnosti až na čtvrtém místě žebříčku podle počtu infikovaných osob. Podle nejnovějších údajů se tam virem nakazilo přes 82.000 lidí a zemřelo na 3300. Země v poslední době hlásí poměrně nízká čísla nově nakažených, panují ale obavy, že by se zde mohl virus znovu rozšířit zejména kvůli tomu, že se do země navrátilo mnoho lidí ze zahraničí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy