Potápěči objevili největší vápencový útes na světě

ČTK ČTK
26. 11. 2010 20:21
Je u britského Norfolku, měří 32 kilometrů
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Londýn - Největší vápencový útes na světě se nachází u pobřeží britského Norfolku. Útvar dlouhý přes 32 kilometrů objevili potápěči, kteří u východního pobřeží Británie prováděli výzkum biodiverzity. Napsal to dnes španělský deník El Mundo.

Podobně jako korálové útesy i tento vápencový poskytuje ve svých prostorách útočiště mnoha druhům mořských živočichů, mezi nimi krabům, langustám i rybám.

Vědci Rob Spray a Dawn Watson zkoumají oblast už deset let. Úkolem dlouhodobého projektu Seasearch je za pomoci týmu dobrovolných potápěčů shromáždit informace o podmořském životě, který obklopuje britské břehy.

Dvojice potápěčů se ponořila do mořských vod v Sheringhamu. A jen zhruba stovku metrů dál od břehu se dostali do prostředí plného života. Najít ohromný útes jen kousek od břehu je prostě fascinující, prohlásil Spray.

Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: juhahaanpera.com

Mořská společnost, která Seasearch podporuje, nikdy o takovém útesu informace nedostala. Proto teď podněcuje potápěče, aby pokračovali v průzkumu oblasti.

"Útesový komplex nás překvapil. Byly v něm dva metry vysoké oblouky i hluboké jeskyně. Některé části dokonce připomínají měsíční krajinu," popsal podmořskou scenérii Spray.

Tým již prováděl měření útesu. Ale kromě délky 32,18 kilometru se mu zatím nepodařilo určit, jak je široký.

Útvar je tvořen fosilizovanými ulitami malých mořských organismů. Jeho obyvateli jsou různé druhy ryb, například mořský ďábel s levhartími skvrnami, houby, mořští slimáci, mořské sasanky či korály.

Ovšem druhová různorodost obyvatel útesu je mnohem širší, a proto vědci vyzvali k vyhlášení zóny chráněnou oblastí, aby tamní mořský život mohl být zachován

 

Právě se děje

Další zprávy