Cape Canaveral - Raketoplán Atlantis dnes úspěšně ukončil svou poslední vesmírnou misi, když bez problémů přistál u Kennedyho výzkumného střediska na Floridě.
Šestičlenná posádka strávila na oběžné dráze dvanáct dní. Vedle toho, že uskutečnila několik experimentů, dovezla zásoby na Mezinárodní vesmírnou stanici (ISS). Vyložila na ní také experimentální modul Roscvět, šest velkých baterií, které budou uskladňovat energii získanou ze solárních panelů již umístěných na stanici, a náhradní komunikační anténu.
Po dvanácti letech výstavby je ISS, na jejímž budování se během projektu za sto miliard dolarů podílelo celkem šestnáct zemí, nyní z 98 procent dokončena.
Mise Atlantisu byla v rámci programu raketoplánů třetí od konce. Zbývající dvě vesmírná plavidla Národního úřadu pro letectví a kosmonautiku (NASA), Discovery a Endeavour, startují naposledy v září a listopadu.
Atlantis zůstane do konce roku v záloze jako záchranná loď pro případ nenadálé události. Pak podle všeho skončí jako výstavní kousek jedné z kapitol dobývání vesmírnu. Podobně jako Discovery, která poputuje do Smithsoniánského muzea pro letectví a kosmonautiku.
Raketoplány končí po devětadvaceti letech. Na oběžnou dráhu vystartovaly již stotřicetdvakrát.
Napříště budou Spojené státy posílat do vesmíru novou generaci kosmických lodí.
NASA měla původně v úmyslu vyslat do deseti let raketu s lidskou posádkou k Měsíci, prezident Barack Obama ale v rámci úsporných opatření vlády projekt zrušil.
Návrh nového vesmírného programu Spojených států, který nyní leží v Kongresu, počítá s lety ke vzdálenějším cílům, zejména s misemi k Marsu.