Lisabon - V Portugalsku se ráno otevřely volební místnosti pro prezidentské volby, jejichž favoritem je dosavadní hlava státu, pravicový ekonom Aníbal Cavaco Silva.
Portugalci si šéfa státu volí na pozadí hluboké ekonomické krize v zemi. Volební místnosti se uzavřou ve 20:00 a výsledky se čekají během noci.
O přízeň více než 9,6 milionu voličů se uchází šest kandidátů. Podle všech průzkumů však volby zřejmě již v prvním kole vyhraje jednasedmdesátiletý Cavaco Silva, člen hlavní opoziční Sociálnědemokratické strany (PSD).
Podle čtyř průzkumů zveřejněných v pátek, v poslední den předvolební kampaně, by nynější prezident zvítězil s 54,6 až 59 procenty hlasů, tedy by měl o 30 procent více než jeho hlavní soupeř, levicový básník Manuel Alegre podporovaný Socialistickou stranou premiéra Josého Sócratese a Levicovým blokem.
Prezidenti získali druhý mandát
Prezident v Portugalsku sice má omezené pravomoci, ale je velmi respektovanou osobností a morální autoritou. Od roku 1974, kdy v Portugalsku skončila diktatura, byli všichni prezidenti, kteří se ucházeli o druhý mandát, zvoleni znovu.
Třetí mandát podle ústavy již není možný. Prezident v Portugalsku je volen přímo obyvatelstvem na dobu pěti let.
Cavaco Silva, který byl premiérem v letech 1985-1995, v roce 2006 zvítězil s 50,5 procenty hlasů před Manuelem Alegrem, který získal 20,7 procenta, a bývalým socialistickým prezidentem Máriem Soaresem s 14,3 procenta hlasů.
Stejně jako v roce 2006 předstupuje levice před voliče rozdělena, se třemi kandidáty: jsou to Manuel Alegre, nezávislý Defensor Moura a komunista Francisco Lopes. Dalšími dvěma kandidáty jsou poslanec za ostrov Madeiru José Manuel Coelho a předseda lékařské nevládní organizace Fernando Nobre, který podle průzkumů může skončit jako třetí.
Země je ve finanční krizi
Portugalsko má vysoký rozpočtový deficit, a proto se o něm v poslední době hovoří jako o dalším kandidátovi na přijetí zahraniční finanční pomoci.
Růst nákladů na obsluhu jeho státního dluhu vzbuzuje obavy, že země se dostane do situace, kdy pro ni bude obsluha dluhu neúnosná. Loni muselo o pomoc žádat Řecko a Irsko.
Vláda premiéra Josého Sócratese přijala tvrdá opatření, jejichž cílem je omezit rozpočtové výdaje. Součástí je i zvýšení daní nebo pětiprocentního snížení platů zaměstnanců ve státní správě.