Porošenko: Rusku nelze stále ustupovat. Historie nás naučila, že to je špatná cesta

ČTK ČTK
17. 2. 2017 19:15
Petro Porošenko na mnichovské bezpečnostní konferenci řekl, že je přesvědčen, že není možné stále ustupovat Rusku, ale postavit se mu. Historie, včetně mnichovské dohody, podle něj ukazuje, že politika appeasementu nefunguje. "Byla by chyba myslet si, že ruská chuť se omezuje jen na Ukrajinu," varoval Porošenko. Ukrajinského prezidenta velmi znepokojují hlasy z některých zemí vyzývajícími k ústupkům vůči Moskvě.
Petro Porošenko
Petro Porošenko | Foto: Reuters

Mnichov - Rusku není možné stále ustupovat, je třeba se mu postavit, je přesvědčen ukrajinský prezident Petro Porošenko. Řekl to na mnichovské bezpečnostní konferenci. Historie, včetně mnichovské dohody, podle něj ukazuje, že politika appeasementu nefunguje. V konfliktu na východní Ukrajině podle něj jen za posledních 24 hodin zemřeli tři ukrajinští vojáci.

Porošenko je velmi znepokojen hlasy z některých zemí vyzývajícími k ústupkům vůči Moskvě. Požadavek na zrušení protiruských sankcí vznášejí například politici v Německu, Maďarsku nebo Česku. Podle ukrajinského prezidenta by ale appeasement vůči Rusku byl velmi naivní a nebezpečný. "Byla by chyba myslet si, že ruská chuť se omezuje jen na Ukrajinu," varoval Porošenko.

"Neopakujme chyby z minulosti," vyzval ostatní politiky. Připomněl zejména britskou politiku appeasementu vůči nacistickému vůdci Adolfu Hitlerovi, která vedla k mnichovské dohodě z konce září 1938, v důsledku které Československo přišlo o velkou část svého území. Evropské mocnosti si přitom tehdy podle Porošenka chybně myslely, že dohodou kontinentu zajistily mír.

Rusko je třeba zastavit teď, míní Porošenko, podle něhož ruský prezident Vladimir Putin upřímně nesnáší Ukrajinu a nevidí pro ni místo na politické mapě Evropy.

Za pokračování protiruských sankcí se v debatě jasně postavil také britský ministr zahraničí Boris Johnson. Není podle něj možné, aby státy beztrestně porušovaly mezinárodní pravidla.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Nejméně 20 mrtvých si vyžádala série výbuchů na vojenské základně

Nejméně 20 mrtvých si vyžádala série výbuchů na vojenské základně u města Bata v Rovníkové Guineji. Další stovky lidí byly podle médií zraněny.

Zdroj: ČTK
Další zprávy