Před Vánoci pohrozila italská vláda olympijskému výboru, že pokud do 10. ledna nesežene potřebných šedesát milionů eur, které momentálně v pokladně chybějí, čeká ho dohled správce konkurzní podstaty.
Chybí 64 milionů euro
Jak informoval deník La Stampa, byla to paradoxně právě úsporná opatření vlády, která finanční krizi zavinila. Z rozpočtu pro příští rok kabinet organizačnímu výboru her (TOROC) uvolnil o 64 milionů eur méně, než bylo původně plánováno. Dohled však členy výboru vystrašil natolik, že začali hledat cestu ven z krize.
Nejdříve se objevila informace, že potřebné peníze výbor získá zastavením některých turínských sportovišť a získáním úvěru u některé z bank. Později organizační výbor navrhl prodání části olympijské vesnice. Byty měly být uvolněny k prodeji až po skončení her. Nyní o tom, jestli k prodeji dojde již v lednu, bude muset rozhodnout turínský starosta Sergio Chiamparino.
V majetku města se totiž nachází všech 200 či 250 bytů, o jejichž prodeji se uvažuje, stejně jako většina sportovišť.
Turínská vesnice je tvořena devětatřiceti pestrobarevnými budovami, mezi kterými se nachází také poliklinika, restaurace, bary či tělocvična.
Nejdražší je hokejový stánek
Mezi nejdražší olympijská sportoviště patří hokejový stadion Palaisozaki v ceně téměř 90 milionů euro s kapacitou 12 tisíc míst.
Hokejový stánek je dílem slavného japonského architekta Araty Isozakiho, který je také autorem barcelonského olympijského centra z roku 1992.
Z dalšího ze sportovišť, rychlobruslařského Ovalu za 70 milionů euro, by se po olympiádě mělo stát veletržní centrum. Turínský krasobruslařský palác Palavela si město cení na 48 milionů a po olympiádě se do něj přesune místní egyptské muzeum.
Dále se uvažuje o zastavení skokanského můstku, jenž je majetkem regionu Piemont a přišel místní úřady na 35 milionů nebo bobové dráhy v ceně asi 62 milionů.
Starosta Sergio Chiamparino však stále ještě zvažuje možnost nalézt další sponzory.