Santiago de Chile - Po dvou dekádách se v Chile vrací pravice k moci. V prezidentských volbách totiž podle prvních odhadů výsledků vyhrál jeden z nejbohatších mužů v zemi, mediální magnát Sebastián Piňera.
Jedenáctého března 1990 z funkce chilského prezidenta odstoupil generál Augusto Pinochet a po sedmnácti letech vojenské diktatury začala v Chile vláda demokracie. Nejvyšší politické funkce na dvacet let převzala levice. Její vláda skončila nedělními volbami prezidenta.
Magnát versus exprezident
Piňerův konkurent, příslušník jedné z tradičních „prezidentských" chilských rodin Eduardo Frei Ruiz-Tagle, sice mocně podle průzkumů před volbami dotahoval, ale nakonec skóre hovoří pro Piňeru v poměru 52:48.
Frei - kandidující za levicovou koalici Concertación - s Piňerou prohrál na celé čáře už v prvním prosincovém kole. Exprezident získal pouhých 29 procent hlasů, zatímco podnikatel 44 procent. Bylo to tak poprvé v posledních dvaceti letech, co pravicový kandidát získal více hlasů než jeho souputník z druhé strany politického spektra.
Také průzkumy z minulého týdne říkaly, že si Piňera udržuje pohodlný náskok okolo šesti procent. Nakonec volby dopadly těsně, ale přesto pro milionáře.
"Mám za to, že tento takzvaný "Freiův impuls" byl posledním pokusem Concertación - včetně samotné prezidentky - změnit situaci," řekl Aktuálně.cz Rodriga Yanez z Piňerovy kampaně. "Nemyslím si, že došlo tři dny před volbami k nějakým velkým změnám preferencí. Možná náskok trochu stáhli, ale ne dostatečně."
Staří chlapi
Nejpopulárnějším politikem zůstává současná prezidentka Michelle Bacheletová (81 procent), ta se však dle ústavy může ucházet o stejnou funkci nejdříve v příštích volbách.
Bacheletová, která porazila Piňeru roku 2006, pochází ze středolevé koalice Concentración a podporovala tak Freie, za kterého se ve středu postavil i koaliční odpadlík Mario Enríquez-Ominami.
Právě šestatřicetiletý Enríquez-Ominami mohl být hlavním hrdinou voleb. Podpora takřka neznámého syna partyzánského vůdce zabitého za Pinochetovy diktatury vystřelila jako raketa a on k sobě dokázal přitáhnout voliče Concetración frustrované tím, že by je měl zastupovat téměř sedmdesátiletý Frei.
Enríquez-Ominami v prosincových volbách získal pětinu odevzdaných hlasů a do druhého kola tak nepostoupil. Kteréhokoliv ze dvou zbývajících kandidátů odmítal dlouho podpořit, protože se sobě "údajně velmi podobají a jsou příliš spojeni s temnou chilskou minulostí."
Když se nakonec vyslovil pro Freie, udělal to jen velmi neochotně a bez toho, aby jej jmenoval. Pouze prohlásil, že podporuje "kandidáta, který získal 13. prosince 29 procent hlasů." Od Piňery Enríqueze-Orinamiho údajně dělí nepřekonatelná "propast". Například to, že ho podporují technokraté z někdejší diktatury.
Programy
Oba soupeři z nedělního kola slibovali pokračovat v opatrné fiskální politice, která učinila z Chile nejstabilnější ekonomiku regionu. Piňera přichází s daňovými pobídkami pro malé a středně velké soukromé firmy a rád by privatizoval pětinu státního těžařského kolosu CODELCO, jehož měděné doly tvoří značnou část chilských příjmů.