Londýn – Nejznámější terorista Islámského státu je pravděpodobně po smrti. Americký bezpilotní letoun v noci na dnešek pálil v Rakce v Sýrii na vůz, ve kterém jel Muhammad Emwazi.Turecko oznámilo, že zadrželo muže s vazbami na teroristu.
Brit narozený v Kuvajtu, známý spíše pod přezdívkou Jihadi John. Muž v černém oděvu a kukle, který na videozáznamech Islámského státu vraždí nožem rukojmí.
Symbol surovosti, kterou se prezentuje Islámský stát. Kultovní postava pro řadu džihádistů.
Britské a americké zdroje se shodují v tom, že sedmadvacetiletý džihádista je "s největší pravděpodobností mrtev". Představitel britské armády, obeznámený s útoky na cíle Islámského státu v Sýrii, to uvedl pro televizi BBC.
Dobrou zprávou je páteční útok pro britského premiéra Davida Camerona. Ten na jaře po zveřejnění vražd na internetu uvedl, že Británie učiní vše, co bude možné, aby Emwaziho a jemu podobné "dostala".
Britský premiér David Cameron vystoupil s krátkým prohlášením. "Byla to společná britsko-americká operace. Zatím nemáme jistotu, že akce byla úspěšná," uvedl premiér. Mnistr zahraničí Philip Hammond odpoledne během návštěvy Prahy řekl, že věří v úspěch operace, ačkoliv smrt džíhádisty zatím Londýn potvrzenu nemá.
Syrská observatoř pro lidská práva, která monitoruje s použitím lokálních zdrojů detailně situaci na mnoha místech země, uvádí, že podle jejích informací tělo Jihadi Johna leží v nemocnici v Rakce, ale není možné to stoprocentně ověřit.
#Rqqa the place of Drone Strike that killed jihadi john after the Drone Targeted his Car #ISIS close the area #Syria pic.twitter.com/tl0gWSJzn6
— الرقة تذبح بصمت (@Raqqa_SL) November 13, 2015
Smrt britského džihádisty má pro spojeneckou koalici důležitost v tom, jaký vzkaz bojovníkům Islámského státu vysílá: Nikdo nejste v bezpečí, můžeme si pro vás dojít i hluboko na vašem území.
Podobné poselství nesla například operace příslušníků amerických speciálních sil, kteří v květnu nedaleko města Dajr az-Zaur na východě Sýrie přepadli a zabili Tunisana Abú Sajjáfa. V Islámském státě měl na starosti finance a obchodování s ropou, patřil k nejvyššímu vedení organizace.
Podle původního plánu měl být zajat, ale kladl násilný odpor, takže přišel o život. Do rukou Američanů padla jeho manželka.
Emwazi vystupoval jako popravčí na několika videích. Zavraždil před kamerou Američana Jamese Foleyho nebo japonského novináře Kendžiho Gota.
Emwazi vystudoval vysokou školu a získal odbornost počítačového programátora. Podle amerických zdrojů se radikalizoval v roce 2009, kdy odjel na safari do Tanzanie.
Turecké úřady v Istanbulu zatkly muže, o kterém jsou přesvědčeny, že se jmenuje Aine Lesley Davis, který má s džihádistou Johnem co do činění. Jeho totožnost nyní ještě ověřují, aby si byly jisté "na sto procent", uvedla agentura AP.
Později se patrně objevil na záznamu, který pořídil jeden z členů Islámského státu mobilním telefonem. Z některých zdrojů vyplynulo, že často mění místo pobytu a drží se dále od větších měst.
O identitě Jihadi Johna dlouho kolovaly spekulace. Z jeho projevů před kamerou byl jasný londýnský přízvuk. Britská vláda po důkladné analýze identifikovala muže s kuklou jako Emwaziho na konci února.
Muž se narodil v Kuvajtu a studoval ve Velké Británii informační technologie. Zpravodajská služba jej sledovala v souvislosti s kontakty na džihádisty a opakovaně mu úřady nepovolily opustit Spojené království.
Svým právníkům si stěžoval, že je neustále sledován a šikanován. Na začátku roku 2013 zmizel, rodiče ho nahlásili policii jako pohřešovaného.
Pozdější vyšetřování ukázalo, že se patrně dostal z Británie do Francie v nákladním voze. Pak projel schengenským prostorem do Turecka a odtud přešel na území ovládané Islámským státem.
Dánský novinář Daniel Rye, který přežil zajetí Islámským státem, se s ním setkal. Popsal ho jako sadistu, který ho nutil tančit tango, bil ho a vyhrožoval mu mučením.