Pompeje - V okolí Neapole se v poslední době rozdávají mimořádné pravomoci.
Nejdřív italský premiér Silvio Berlusconi poslal do města armádu, aby zatočila s odpadky, které nebylo kam uklízet.
Nyní mimořádnými pravomocemi italská vláda na rok vybavila bývalého neapolského prefekta Renata Profiliho. Jeho cílem bude uvést do pořádku historické Pompeje.
Čtěte také: Berlusconi pošle do Neapole armádu. Kvůli odpadkům
Pompeje a zub času
Dva tisíce let po zkáze antického města, kterou způsobil výbuch Vesuvu, hrozí Pompejím nové, tentokrát plíživější nebezpečí.
Každý rok sem zavítá 2,6 milionu turistů a jejich podrážky a ruce společně s přírodními vlivy narušují dlažbu antických silnic a stěn starověkých domů.
Komplex s rozlohou 44 hektarů se také potýká s nedostatkem hlídačů, mnohý návštěvník tak neodolá pokušení si z místa něco odnést.
O problému se mluví už léta. Nyní se Řím konečně rozhodl zakročit a vyhlásil zde jednoletý stav ohrožení.
Byrokracie ničí Pompeje
"Je zde výjimečný stav? Nevím, vždycky jsem o problémech v Pompejích mluvil jasně," řekl deníku International Herald Tribune (IHT) správce památky Pietro Guzzo. "Zdejší problémy jsou tak obrovské, že jim nebylo možné čelit normálními prostředky."
Více o Pompejích:
- Neapol čeká zkáza horší než Pompeje, varují vědci
- Polanski chystá nejdražší evropský film
- Nevěstinec v Pompejích: Opět otevřený
Podle Guzza jsou mimořádné pravomoci, které obejdou tradiční státní byrokracii, požehnáním.
"Když mám opravit poničenou zeď, musím nejdřív vyhlásit výběrové řízení na architekta, který odhadne škody," říká muž, který Pompeje řídí od roku 1995. "Pak musím vyhlásit další řízení na společnost, která zeď opraví."
"Potom se musím podívat, jestli mi ještě zbývají v mém rozpočtu peníze, abych za opravu zaplatil. A pak teprve může práce začít," dodává.
Podle nezávislých odborníků je však problémem i to, že restaurační práce, které již započaly, zůstávají nedokončeny. Místní Antiquarium se tak opravuje již třicet let. Chybí vize a vůle ji prosadit.
Nový Disneyland na jihu Itálie?
Turistům je nadto otevřeno pouze třetina zničeného města, ve zbývajících částech, které jsou hlídány jen zběžně, se prohánějí vandalové.
Za potížemi nejsou jen státní regulace, ale také peníze. Úřady tak podle IHT dokonce uvažují o tom, že by místo pronajaly soukromým investorům.
To by zřejmě přineslo očekávané finance i snížilo nezaměstnanost v blízkých částech Kampánie.
Kritici návrhu se však obávají, že by byla jedna z nejvýznamnějších italských památek také vystavena nepřípustné "disneylandizaci".