Polygamie je nefér k ženám, řekl nejvlivnější islámský duchovní. Vyvolal pozdvižení

ČTK ČTK
3. 3. 2019 18:26
Nejvlivnější z vůdců sunnitského islámu vyvolal bouřlivé reakce svým prohlášením, že polygamie je pro ženy "nespravedlivá". Ti, "kteří říkají, že manželství musí být polygamní, nemají pravdu," uvedl imám káhirské mešity Al-Azhar šajch Muhammad Ahmad Tájib. Mnohoženství má podle něj v islámu určitá omezení a vyžaduje spravedlnost, napsala agentura AP.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: ČTK

"Pokud tam není spravedlnost, je zakázáno mít více než jednu ženu," řekl imám Al-Azharu ve svém prohlášení odvysílaném v pátek v egyptské státní televizi. Na sociálních sítích se ihned na toto téma rozproudila bouřlivá debata. Káhirská mešita se ve svém sobotním prohlášení snažila imámova slova upřesnit. Jak zdůraznila, Tájib nevyzýval k zákazu polygamie.

Imám, považovaný za hlavu sunnitského islámu, rovněž hovořil o rozsáhlejším přehodnocení toho, jak jsou řešeny ženské otázky. "Ženy představují polovinu společnosti. Jestliže o ně nepečujeme, je to, jako kdybychom chodili pouze na jedné noze," dodal.

Polygamie existovala v předislámském období a schvaluje ji také islám. Povoluje muži oženit se až se čtyřmi ženami za podmínky, že jim zajistí rovnocenné postavení. V některých arabských zemích ale platí pro tuto praxi další omezení. Například v Tunisku a Turecku je polygamie zakázaná. V Egyptě zase musí manžel získat souhlas současné ženy, či žen, jestliže se chce oženit s další.

 

Právě se děje

Další zprávy