Zvoní v prázdných třídách. Polští učitelé stávkují proti reformě, která ruší gymnázia

Martin Ehl Martin Ehl
31. 3. 2017 10:27
Poláci považují reformu za nepřipravenou a chaotickou. Stávky učitelů se účastní téměř polovina škol. Učitelé se bojí masového propouštění a snížení příjmů.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Varšava - Proti rušení gymnázií a dalším změnám, které prosadila konzervativní vláda v Polsku, stávkují v pátek polští učitelé.

Podle odhadů jejich největšího odborového svazu ZNP by se měli protestu zúčastnit učitelé ze 40 až 50 procent škol všech možných druhů.

Premiérka Beata Szydlová ráno varovala, aby byla všude zajištěna péče o děti, které kvůli stávce nebudou mít vyučování. A slíbila, že ministryně školství Anna Zalewska v dubnu představí návrh, jak by se učitelům mohly zvednout platy.

Učitelům ale nejde jen o platy, ale o samotná pracovní místa. Reforma, která zavádí osmileté základní školy, čtyřletá obecná licea (obdobu českých gymnázií), pětileté technické školy a odborné dvou- a tříleté školy, znamená podle odborů, že o práci přijde až 37 tisíc učitelů ze zhruba půl milionu.

A ti, co ve školství zůstanou, budou mít podle odborářů nižší platy. Odbory už zorganizovaly petici za referendum o nové školské reformě a za dva měsíce ji podepsalo 600 tisíc lidí.

Podle šéfa odborů ZNP Slawomira Broniarze je ještě možnost reformu zrušit do začátku nového školního roku 1. září letošního roku. Víceletá gymnázia ale konzervativci považují za v Polsku cizorodý prvek.

Celkově má reforma, v níž se mění i pracovněprávní postavení učitele, více podřídit školství centrálnímu dohledu vlády. Školy také čeká příliv nových povinných učebnic, na které stát slibuje dotace.

Učitelé krom jiného ministerstvu Zalewské vyčítají, že pro tři ročníky gymnazistů, kteří budou muset odejít ze zrušených škol, není připraven program, který by jim umožnil přejít do základní školy.

Narychlo připravené programy jsou podle kritiků, které cituje například deník Gazeta Wyborcza, plné chyb. A chybějí úplně programy pro nové typy středních škol, které reforma zavádí.

Učitele podporuje i řada organizací sdružujících rodiče, kteří sami plánují protest před sídlem ministerstva školství ve Varšavě na 10. dubna.

Polská média nedávno také informovala o tom, že v příhraničních oblastech vzrostl zájem polských rodičů posílat děti do škol v Česku, které jsou považované za kvalitnější, liberálnější a lépe zorganizované.

Podle mezinárodních zkoušek to byla právě víceletá gymnázia, která stála za růstem schopností a znalostí polských studentů. Zvýšila se například funkční gramotnost, tedy schopnost dětí porozumět čtenému textu. Zlepšila se pozice polských žáků v mezinárodních žebříčcích PISA.

Vládní strana Právo a spravedlnost už loni zrušila předchozí vládou složitě prosazené snížení věku nástupu do základní školy. Polští školáci tradičně chodí až od sedmi let a snížení na šest let bylo jedním z hlasitých témat předvolební kampaně v roce 2015.

Polští učitelé naposledy masově protestovali před deseti lety, kdy byl ministrem školství šéf nacionalistické Ligy polských rodin Roman Giertych. Ten nechával například vyškrtávat některé knihy ze seznamu doporučené četby, protože jejich autoři byli gayové.

Každý den dochází v Polsku k několika nenávistným útokům, napadli například opálenou Polku s dredy či muže mluvícího německy, říká Josef Pazderka | Video: Filip Horký
 

Právě se děje

před 3 hodinami

Tisícovky lidí v Drážďanech demonstrovaly proti Pegidě

Tisícovky lidí večer v Drážďanech demonstrovaly proti radikálnímu hnutí proti islamizaci Pegida a proti předsedovi durynské organizace protiimigrační strany Alternativa pro Německo (AfD) Björnu Höckemu. Do ulic saské metropole vyšly také tisíce stoupenců Pegidy.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Tunisko nejspíš čekají předčasné volby, potvrdil tamní prezident

Tuniský prezident Kaís Saíd potvrdil záměr vypsat předčasné volby v případě, že nová vláda nezíská důvěru. Sestavením kabinetu je momentálně pověřený někdejší ministr financí Iljás Fachfách, kterého Saíd navrhl v lednu poté, co jeho předchozího kandidáta parlament neschválil. Informovala o tom agentura Reuters.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Nejlepšími sportovci roku jsou Messi, Hamilton a Bilesová

Držiteli trofeje Laureus pro nejlepší sportovce minulého roku jsou argentinský fotbalista Lionel Messi, britský pilot formule 1 Lewis Hamilton a americká sportovní gymnastka Simone Bilesová. Ta obhájila loňské prvenství, ocenění označované za sportovního Oscara poprvé získala už v roce 2016. Messi s Hamiltonem, kteří v mužské části ankety dostali stejný počet hlasů, zvítězili poprvé.

Hamilton, jenž se loni pošesté stal mistrem světa F1, převzal trofej od bývalého francouzského fotbalového trenéra Arsénea Wengera. Messi, který je v dvacetileté historii ankety prvním vítězným zástupcem kolektivního sportu, ani Bilesová se dnešního vyhlášení v Berlíně nezúčastnili.

Bilesová na loňském světovém šampionátu rozšířila sbírku zlatých medailí o dalších pět, v 22 letech už má na kontě rekordních 19 titulů. V anketě dostala přednost před americkou lyžařkou Mikaelou Shiffrinovou, jamajskou sprinterkou Shelly-Ann Fraserovou-Pryceovou, japonskou tenistkou Naomi Ósakaovou, americkou fotbalistkou Megan Rapinoeovou a americkou běžkyní Allyson Felixovou.

Mezi muži se do finálové nominace dostali kromě Messiho s Hamiltonem i keňský maratonec Eliud Kipchoge, španělský tenista Rafael Nadal, španělský motocyklový jezdec Marc Márquez a americký golfista Tiger Woods.

V kategorii Návrat roku zvítězila německá pilotka formule 3 Sophia Flörschová, která se po těžkém zranění páteře dokázala vrátit k závodění. Za průlom roku byl oceněn kolumbijský cyklista Egan Bernal, vítěz Tour de France. Týmem roku jsou jihoafričtí ragbyoví mistři světa, nejlepší v akčních sportech je americká snowboardistka Kim Chloeová.

Zdroj: ČTK
Další zprávy