Polsko začne těžit břidličný plyn, který Česko zakázalo

Radim Klekner Radim Klekner
12. 10. 2012 14:50
Průzkum a težba představují velké riziko pro životní prostředí
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Tomáš Fránek

Varšava - Polsko muselo letos na jaře výrazně snížit odhad zásob břidličného plynu. Přesto s těžbou začne, a to už na přelomu let 2014 a 2015. Těžba přitom představuje velké riziko pro životní prostředí. Česko kvůli němu průzkum pozastavilo.

Vláda premiéra Donalda Tuska předloží příští týden v parlamentu návrh zákona definujícího pravidla pro průzkum a těžbu ložisek.

Polsko, které má podle posledních odhadů něco mezi 346 a 788 miliardami krychlových metrů břidličného plynu, se chce zbavit závislosti na dovozech z Ruska, jež nyní kryjí dvě třetiny spotřeby představující 14 miliard kubíků ročně.

Původní zprávy geologů hovořily až o pěti bilionech krychlových metrů plynu.

"Zásoby plynu jsou přesto dostatečné k tomu, aby se Polsko stalo potenciálním vývozcem suroviny, namísto toho, aby zůstalo odběratelem s velmi slabou vyjednávací pozicí," citoval ministra financí Mikolaje Budzanowského deník The Wall Street Journal.

Na základě dvou průzkumných vrtů na severu země sice ukončil v červnu svůj průzkum ložisek suroviny koncern ExxonMobil, další společnosti včetně Chevronu či ConocoPhilipsu však ve vrtných pracích pokračují. Polsko rozdalo v uplynulém roce celkem 111 licencí na průzkum břidličného plynu.

"Je třeba spojit dvě věci," zdůraznil v souvislosti s připravovaným zákonem premiér Tusk. "Na jedné straně jsou to předpisy, které neodradí investory před nákladným procesem průzkumu a těžby břidličného plynu. Na straně druhé si vláda musí podržet kontrolu nad distribucí bohatství, které těžba přinese."

Soběstačnost na pětatřicet let

Budzanowski počítá s tím, že Polsko by zpočátku mohlo těžit půl až jednu miliardu krychlových metrů plynu ročně a v dalších letech produkci zvýšit až na pět až deset miliard. Pokud se objem zásob potvrdí, pokryly by spotřebu země na nejméně pětatřicet let.

"Jsem trochu překvapen tím, že někdo uskuteční dva vrty a pak toho nechá," komentoval postup ExxonMobilu John Buggenhagen, ředitel těžební divize britské společnosti San Leon Energy provádějící průzkum u pobřeží Baltu. "Myslíme si, že i pro náležité ocenění malé oblasti je zapotřebí několika desítek vrtů."

V tom spočívá i hlavní riziko těžby břidličného plynu, při níž se používá metody tzv. hydraulického štěpení, kdy je do vrtu s cílem narušit horninový masiv vháněna pod tlakem voda s křemitým pískem a nebezpečnými chemikáliemi, jako je tetrametylamoniumchlorid. K průzkumu a těžbě je přitom třeba uskutečnit velké množství horizontálně vedených vrtů.

Vláda premiéra Donalda Tuska předloží v parlamentu návrh zákona s pravidly pro průzkum a těžbu ložisek břidličného plynu.
Vláda premiéra Donalda Tuska předloží v parlamentu návrh zákona s pravidly pro průzkum a těžbu ložisek břidličného plynu. | Foto: Ludvík Hradilek

Hydraulického štěpení využívají v posledních letech Spojené státy, které začaly těžit břidličný plyn na řadě ložisek v Pensylvánii, Texasu či Oklahomě. V současnosti kryjí USA s jeho pomocí čtvrtinu své spotřeby.

Kromě toho, že se při hydraulickém štěpení kontaminují zásoby spodní vody, uniká puklinami vzniklými v horninovém masivu do ovzduší metan, nejagresivnější z emisních plynů přispívajících ke globálnímu oteplování.

Průzkum na břidličný plyn proto již zakázaly Francie a Bulharsko, přerušila jej Velká Británie a o tomtéž uvažuje Německo. Česká vláda průzkum na dva roky pozastavila na základě doporučení ministra životního prostředí Tomáše Chalupy minulý měsíc.   

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 6 hodinami

Dívkám v britském klubu někdo píchl do nohy injekci s narkotiky, policie zadržela dva mladíky

Britská policie zadržela dva muže ve věku 18 a 19 let v souvislosti s vyšetřováním případů žen, které oznámily, že jim v nočním klubu někdo bodnul do nohy injekci s narkotiky, informoval list The Times.

Podle policie v hrabství Nottinghamshire jsou oba muži podezřelí, že ženám podali preparát s cílem "zranit je, obtěžovat nebo jim ublížit". Policisté neuvedli, jakou látku muži údajně ke zdrogování žen použili.

Bezpečnostní síly momentálně vyšetřují 15 případů, ve kterých mladé ženy a muži uvedli, že jim někdo v klubu píchnul do nohy injekci, a nejméně 140 oznámení o drogách v pití. Britská ministryně vnitra Priti Patelová ve středu požádala policii, aby jí urychleně podala informace k těmto případům. Na sociálních sítích se totiž začala množit svědectví žen, kterým se údajně něco podobného stalo, a vznikla kampaň, která vyzývá, aby lidé jeden den v týdnu bojkotovali noční kluby.

"Tato dvě zadržení přicházejí po mé prosbě a po výzvě, aby se lidé přihlásili a nahlásili nám jakékoli incidenty," uvedla šéfka policie v Notthighamshire Kathryn Cranerová. "Pokračujeme v důkladném prošetřování všech oznámení, která nám byla předložena, a tato dvě zadržení ukazují, že pracujeme extrémně tvrdě a spolupracujeme s licencovanými podniky," dodala.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 7 hodinami

Nejvyšší soud USA texaský protipotratový zákon nezablokoval

Americký nejvyšší soud se bude 1. listopadu zabývat snahou vlády amerického prezidenta Joea Bidena a poskytovatelů potratů zrušit přísný texaský zákon, který zakazuje skoro všechna umělá ukončení těhotenství. Texaský protipotratový zákon nicméně zatím zůstane v platnosti, jelikož soudci odložili rozhodnutí o tom, zda jej na žádost vlády zablokovat. Informovala o tom dnes agentura Reuters.

Soudci nejvyššího soudu uvedli, že budou rozhodovat o tom, zda je federální vláda oprávněná kvůli texaskému zákonu podat žalobu. Odpověď na tuto otázku pomůže při rozhodování, zda by zákon měl být zablokován, zatímco spor pokračuje. Prozatím však zákon zůstává v platnosti. Ústní jednání je plánováno na 1. listopadu. Podle agentury AP soud v kauze jedná neobvykle rychle.

V druhém nejlidnatějším státě USA protipotratový zákon platí od začátku září a je označován za nejpřísnější platné opatření proti interrupcím v zemi. Zakazuje provádět potraty od chvíle, kdy lze zachytit srdeční aktivitu embrya, tedy přibližně od šestého týdne těhotenství, kdy mnoho žen ještě ani netuší, že jsou těhotné. Potrat v Texasu nemohou podstoupit ani ty ženy, které otěhotněly v důsledku incestu nebo znásilnění. Výjimka existuje pouze pro případy krizové zdravotní situace. Texaský zákon je přitom jedním z řady podobných republikány podporovaných omezení potratů, která byla v posledních letech schválena na úrovni států USA.

Zdroj: ČTK
Další zprávy