Varšava - Odhadem milion polských párů nemůže mít děti. Umělé oplodnění je přitom pro mnoho z nich nedostupné. Zdravotní pojišťovna na něj nepřispívá a na soukromých klinikách stojí zákrok v přepočtu desítky tisíc korun.
Ministryně zdravotnictví nové vlády Donalda Tuska chce systém změnit a umělé oplodnění mladých párů dotovat. Polská katolická církev však protestuje.
V kostelech někteří faráři hlásají: "Každé dítě má právo narodit se díky milostnému aktu svých rodičů. Zabíjení embryí, která vznikají navíc, je jako zabíjení živých lidí."
Církev a opozice proti
Ministryně zdravotnictví Ewa Kopaczová z pravicově liberální Občanské platformy však pro svůj návrh nezískala podporu ani mezi ministry vlastní strany.
Ustupuje dokonce i premiér. A to přesto, že dnes vládní Občanská platforma před volbami finanční podporu umělého oplodnění slibovala.
Mocná církev má ve sporech o umělá těhotenství oporu i mezi opozičními politiky bývalé vládnoucí strany Právo a spravedlnost.
Polsko je nyní jednou z mála evropských zemí, kde stát na umělé oplodnění nepřispívá, kvůli čemuž čelí kritice Evropské unie a některých nevládních organizací. Ministryně zdravotnictví chce proto prosadit normu, díky které by příspěvek na umělé oplodnění získaly alespoň chudé páry.
Náboženské autority v Polsku několikrát uvedly, že se umělé oplodnění neslučuje s myšlenkami katolické církve. S metodami asistované reprodukce nesouhlasil také bývalý papež Jan Pavel II., původem Polák.
Zatím proto Poláci musejí za umělé oplodnění platit na drahých soukromých klinikách.
Jak je to v Česku
Podle demografů se přístup k umělému oplodnění podílí na výši populačního přírůstku. Například v Česku se díky asistované reprodukci narodí až pět procent z celkového počtu dětí.
Legislativa ohledně umělého oplodňování je v Česku liberální. Například v Německu nebo Itálii není možné zmrazit embrya, která by v případě neúspěchu pomohla pokus zopakovat.
Úspěšnost umělého oplodnění je asi třicet procent.
České zdravotní pojišťovny hradí asistovanou reprodukci třikrát za život. Budoucí matce může být maximálně 40 let.