Polsko po volbách? Určitě bez potratů a svazků gayů

Roman Staněk
17. 10. 2007 16:50
Polské strany se v mnohém shodnou

Krakov (od našeho zpravodaje) - Pokud by se v Polsku měly po nadcházejících volbách vytvářet koalice podle názoru politických stran na potraty, eutanázii, svazky homosexuálů nebo na znovuzavedení trestu smrti, mohla by snadno vzniknout velká koalice napříč celým politickým spektrem.

Podle průzkumu polského vydání týdeníku Newsweek jsou všechna hlavní politická uskupení v zemi jak proti asistovaným sebevraždám, tak proti svazkům osob stejného pohlaví a adoptování dětí takovýmito páry.

Přehled odpovědí jednotlivých stran naleznete ve spodní části článku

Polákům také zjevně nehrozí znovuzavedení trestu smrti, ačkoliv by o to stáli představitelé vládní strany Právo a spravedlnost (PiS) premiéra Jaroslava Kaczyńského. Zavést ho ale Varšavě zakazuje Evropská unie. 

Žádné potraty

Dva hlavní rivalové: Jaroslaw Kaczyński z PiS ...
Dva hlavní rivalové: Jaroslaw Kaczyński z PiS ... | Foto: Reuters

Dalším kontroverzním tématem na polské scéně je povolení potratů do 12. týdne stáří plodu z tzv. společenských důvodů. Stejně jako PiS je proti povolení potratů také nejsilnější opoziční strana Občanská platforma (PO).

Jedině koaliční uskupení Levice a demokracie (LiD), které se ve volbách zřejmě umístí na třetím místě a které vede bývalý prezident Aleksander Kwasniewski, tvrdí, že v této otázce ponechá rozhodnutí na jednotlivých poslancích. 

LiD také - jako vůbec jediná ze stran - vystupuje proti zavedení uniforem pro školáky. S tímto návrhem přišel bývalý ministr školství Roman Giertych po incidentu, při kterém školačka spáchala sebevraždu, protože ji ve škole sexuálně obtěžovali její vrstevníci.

Honem pryč z Iráku

a Donald Tusk z PO
a Donald Tusk z PO | Foto: Reuters

Všechny hlavní strany chtějí co nejrychlejší stažení vojsk z Iráku, a to většinou v nejbližším možném termínu. U operací v Afghánistánu však převládá přesvědčení, že by se Polsko mělo řídit požadavky NATO a Evropské unie.

Stahování polských jednotek z oblastí, kde se válčí, však zatím zjevně nehrozí. Počátkem týdne totiž Poláci slíbili, že vyšlou 350 vojáků na misi EU do severoafrického Čadu.

Z ekonomických témat je nejkontroverznější přijetí eura. I když například koalice Ligy polských rodin požaduje přijetí společné evropské měny až v roce 2076 a vládní PiS spolu se Sebeobranou až po roce 2015, ostatní strany jsou pro co nejrychlejší přechod na euro.

 

 
Foto: Aktuálně.cz
Foto: Aktuálně.cz
Foto: Aktuálně.cz
Foto: Aktuálně.cz
Foto: Aktuálně.cz
Potraty Ne Ne Každý poslanec podle sebe Ne Ne
Trest smrti Ano (ale řídí se podle EU) Ne Ne Ne Nejednotní
Eutanázie Ne Ne Ne Ne Ne
Svazky homosexuálů Ne Ne Ano (ale ne manželství) Ne Ne
Adopce dětí homosexuály Ne Ne Ne Ne Ne
Povinné školní uniformy Ano Ano Ne Ano Ano
Přijetí Eura Až po roce 2015 Co nejrychleji Co nejrychleji Do roku 2012 Až kolem roku 2076
Stažení vojáků z Iráku a Afghánistánu Co nejrychleji Pouze z Iráku Pouze z Iráku Ano Nejednotní
Zveřejnění seznamu komunistických agentů Ano Ano Ne Ne Ano

Zdroj: Newsweek Polska, Aktuálně.cz

 

 

Právě se děje

Další zprávy