Policisté z Clevelandu nebudou obviněni za zabití dvanáctiletého chlapce

ČTK ČTK
28. 12. 2015 23:22
Velká porota se rozhodla neobvinit dvojici policistů z amerického Clevelandu ze zabití dvanáctiletého černošského chlapce Tamira Rice, který byl loni hlídkou zastřelen. Porota to zdůvodnila nedostatkem důkazů, které by policisty usvědčovaly z trestného činu. Riceova rodina nicméně už podala proti policistům a městu Cleveland civilní žalobu. Chlapec měl repliku zbraně a na výzvu policejní hlídky se nevzdal.
Foto: Reuters

Cleveland - Velká porota se v pondělí rozhodla neobvinit dva příslušníky clevelandské policie, z nichž jeden zastřelil loni černošského chlapce. Domníval se totiž, že hoch má zbraň. Ve skutečnosti šlo ale jen o repliku pistole. Své rozhodnutí porota zdůvodnila nedostatkem důkazů, které by policisty usvědčovaly z trestného činu, informovala agentura Reuters.

Incident se odehrál loni v listopadu v Clevelandu ve státě Ohio. Dvanáctiletý Tamir Rice šel tehdy údajně do parku se svými kamarády. Na chlapce policii upozornil někdo s tím, že má dítě zbraň. Volající ale prý tehdy dispečerům řekl, že jde možná jen o atrapu. Hlídka ale tuto informaci nedostala.

Jeden z dvojice přivolaných policistů chlapce zastřelil během několika vteřin po příjezdu. Údajně ho předtím vyzval, aby se vzdal, což Rice neučinil. Jak ukázal videozáznam, Rice po příjezdu policie sáhl na napodobeninu zbraně, která připomínala poloautomatickou pistoli. Policista Timothy Loehmann pak chlapce střelil, protože se prý obával o život. Rice na následky zranění zemřel.

Prokurátor Tim McGinty označil v pondělí celý incident za "dokonalou smršť lidských omylů, chyb a nedorozumění". Důkazy podle něj ale nesvědčí o tom, že by se policisté dopustili trestního jednání. Riceova rodina nicméně už podala proti policistům a městu Cleveland civilní žalobu.

V uplynulých letech vedly zásahy bělošských policistů proti často neozbrojeným černochům ve Spojených státech k růstu napětí. K nejsledovanějším případům, které vyvolaly i pouliční nepokoje a demonstrace, patří smrt černochů Michaela Browna ve Fergusonu či Erika Garnera v New Yorku.

 

Právě se děje

před 7 hodinami

Americký prezident Donald Trump svolil, aby demokrat Joe Biden dostával každodenní zprávu, kterou pro prezidenta zpracovávají tajné služby

Zdroj: ČTK
Další zprávy