Policie vyslýchá řidiče z Trevíru. Soud ho místo na psychiatrii poslal do vazby

ČTK ČTK
Aktualizováno 2. 12. 2020 16:16
Řidič vozu, který vjel v úterý na pěší zónu v Trevíru, s policií spolupracuje a vypovídá. Soud nyní rozhodl, že 51letého Němce pošle do vazby, nikoli na psychiatrickou kliniku. Informovala o tom agentura DPA. Zběsilá jízda centrem města na západě Německa si vyžádala pět obětí.
Policisté v Trevíru, kde řidič najel do skupiny chodců.
Policisté v Trevíru, kde řidič najel do skupiny chodců. | Foto: Reuters

"Mluví s námi," řekl agentuře DPA mluvčí trevírské policie. Co muž přesně u výslechu řekl, ale komentovat nechtěl.

Muž, který se v Trevíru narodil a žil v jeho okolí, najel v úterý odpoledne podle dosavadních poznatků úmyslně na pěší zónu v centru města, kličkoval po ní a mohutným vozem typu SUV srážel kolemjdoucí. Jeho čin si vyžádal pět obětí a podle aktualizovaných informací také 18 zraněných. Předchozí údaje z úterního večera hovořily o 14 zraněných.

Mezi mrtvými je i devět a půl týdne staré dítě. Původně policie mylně uváděla, že kojenec byl devítiměsíční. Další obětí se stal i 45letý otec děvčátka. Jeho matka a její další rok a půl staré dítě skončily se zraněním v nemocnici. Zemřely také tři ženy ve věku 25, 52 a 73 let. Všechny oběti pocházely z Trevíru.

Šest lidí bylo zraněno těžce, potvrdil vrchní státní zástupce v Trevíru Peter Fritzen a dodal, že počet mrtvých zůstává na pěti. Pravděpodobný pachatel je tak podezřelý z vraždy v pěti případech a z pokusu o vraždu a nebezpečného ublížení na zdraví v 18 případech, uvedla agentura DPA.

Podle prohlášení řeckého ministerstva zahraničí jsou mezi oběťmi řečtí občané. Jde právě o 45letého muže a jeho devítitýdenní dítě. Jeho žena a jejich další dítě ve věku 17 měsíců jsou v nemocnici, uvedlo podle listu Ekathimerini ministerstvo bez dalších podrobností o stavu hospitalizovaných.

Řidiče se policistům podařilo zadržet zhruba čtyři minuty po prvním nouzovém volání.

Státní zastupitelství případ vyšetřuje jako několikanásobnou vraždu, pokus o vraždu a vážné ublížení na zdraví. Podle prvních informací muž trpí psychickou nemocí. Soudce se nicméně rozhodl, že ho nepošle do psychiatrického detenčního zařízení, ale uvalí na něj vazbu.

Podle vyšetřovatelů zatím nejsou k dispozici žádné indicie nasvědčující tomu, že by byl čin motivován politicky či nábožensky. V době spáchání byl muž opilý. V krvi měl 1,4 promile alkoholu.

Podle německých médií neměl 51letý Němec stálou adresu a v poslední době přespával ve voze, který mu zapůjčil přítel. Právě s ním vjel v úterý na pěší zónu.

Zajišťování stop v centru Trevíru ve středu skončilo. Policie už zrušila uzávěru. Podle Rogera Lewentze, ministra vnitra spolkové země Porýní-Falc, v níž město leží, se ve automobilu ani jinde nenašel žádný dopis, v němž by se muž k činu hlásil a vysvětloval motiv. Ministr také uvedl, že se podobnému činu jednotlivce dá jen stěží zabránit.

Pokud by se letos konaly vánoční trhy, byly by nyní u vjezdu na pěší zónu podle trevírského primátora Wolframa Leibeho protiteroristické betonové bloky. Kvůli pandemii covidu-19 se ale trhy letos nekonají. I kdyby na místě ale zábrany byly, mohl by si řidič podle Leibeho najít jiný cíl. "Absolutní bezpečnost neexistuje," uvedl.

U římské brány Porta Nigra, která je památkou UNESCO a symbolem města, se ve středu uskuteční pietní akt. Už od úterý lidé chodí uctívat oběti také do místního dómu, který stojí nedaleko místa činu.

Lidé nosí svíčky k místu v Trevíru, kde řidič najel do skupiny chodců.
Lidé nosí svíčky k místu v Trevíru, kde řidič najel do skupiny chodců. | Foto: Reuters
 

Právě se děje

Další zprávy