Policie v Londýně prý muže "zabila legitimně"

ČTK ČTK
8. 1. 2014 22:40
Zvláštní soudní vyšetřovací orgán v Londýně uzavřel případ Marka Duggana
Zabití Marka Duggana vyvolalo nejhorší pouliční násilí v Británii za posledních 30 let.
Zabití Marka Duggana vyvolalo nejhorší pouliční násilí v Británii za posledních 30 let. | Foto: Reuters

Londýn - Zvláštní soudní vyšetřovací orgán ve středu v Londýně dospěl k závěru, že místní policie jednala v mezích zákona, když v srpnu 2011 zastřelila mladého muže, uvedla zpravodajská stanice BBC.

Případ tehdy vyvolal v Anglii nebývalou vlnu pouličních nepokojů. Britské úřady se obávají, že středeční oznámení by mohlo vyvolat nové násilnosti, a mobilizovaly policii.

Devětadvacetiletého Marka Duggana, otce čtyř dětí, policista zastřelil v severolondýnské čtvrti Tottenham. Při noční jízdě taxíkem ho kontrolovala policejní hlídka, která se zaměřuje na boj s gangy, a jeden z policistů na Duggana vystřelil, údajně v sebeobraně. Střelnou zbraň ale u sebe mladík neměl.

Tým právníků nejvyššího soudu Anglie a Walesu nyní potvrdil, že Duggan nebyl ve chvíli svého zabití ozbrojený. Krátce předtím prý ale ano, protože u taxíku se našla jeho odhozená pistole.

Policisté si podle vyšetřovatelů mohli právem myslet, že je stále ozbrojený. Na základě svého vyšetřování a navzdory některým přetrvávajícím nejasnostem tak tým právních expertů došel k závěru, že policie muže "zabila legitimně".

Rodina zabitého takový závěr vyšetřování odmítá a tvrdí, že policie Marka Duggana "popravila". Jeho bratr podle BBC ve středu prohlásil, že rodina bude nadále bojovat za dosažení spravedlnosti ohledně Markovy smrti. "Žádná spravedlnost, žádný mír," prohlásila teta zabitého. Při oznámení závěru vyšetřování i někteří další lidé podle agentury AP neskrývali svůj hněv a křičeli "lháři" a "neřádi".

Mluvčí londýnské policie ve středu večer řekl agentuře AFP, že probíhá operace, která v případě potřeby umožní vyslat rychle posily do Tottenhamu.

Kvůli Dugganovu zastřelení propuklo před třemi lety v londýnském Tottenhamu pouliční násilí. Následné rabování a násilnosti se rozšířily i do dalších britských měst. Během nepokojů se podle médií jen v Londýně podílelo na plundrování obchodů a protestech až 30 000 lidí. Šlo o nejhorší pouliční násilí v zemi za posledních 30 let.

 

Právě se děje

Další zprávy