reklama
 
 

Německá policie zatkla kvůli útoku na autobus s fotbalisty Dortmundu podezřelého islamistu

Aktualizováno 12. 4. 2017 21:35
Výbuchy v Dortmundu byly podle policie cíleným útokem na fotbalisty | Video: |  01:09
Údajní islamisté se přihlásili k úternímu útoku na autobus s fotbalisty německého klubu Borussia Dortmund. V dopise vyzývají Německo k odchodu z Iráku a Sýrie a požadují taky uzavření americké vojenské základny Ramstein v zemi. Německá policie jednoho podezřelého islamistu zatkla a po druhém pátrá. Následky úterních explozí zmírnila speciální ochranná skla klubového autobusu. Kromě obránce Borussie Marca Bartry je zraněný i policista, který jel vedle autobusu na motocyklu. K útoku se hlásí taky odpůrci neonacismu.

Dortmund - Německá policie zatkla ve středu islamistu, kterého podezřívá z pumového útoku na autobus s fotbalisty Borussie Dortmund před zápasem Ligy mistrů s AS Monako.

Po dalším muži pátrá, uvedla mluvčí nějvyššího státního zastupitelství Frauke Köhlerová.

"Výbušniny obsahovaly kovové čepy. Jeden z nich se v autobusu zavrtal do opěrky hlavy. Můžeme tedy mluvit o štěstí, že nestalo něco horšího." Nálože měly dosah stometrů, zápalný mechanismus teď zkoumají experti.

Podle listu Kölner Stadt-Anzeiger je zatčeným pětadvacetiletý muž iráckého původu z Wuppertalu, druhým podezřelým je osmadvacetiletý Němec

Blízko místa tří úterních explozí našla policie podle Köhlerové tři dopisy se stejným textem. Začínají slovy "Ve jménu Alláha milosrdného, slitovného".

Autoři v nich kritizují účast německých vojáků v náletech mezinárodní koalice proti teroristické síti Islámský stát v Iráku a Sýrii.

Němečtí vyšetřovatelé už dříve připustili, že útok islamistů na klubový autobus fotbalistů Borussie Dortmund je jednou z možných verzí.

Autoři dopisu vyhrožují dalšími útoky a žádají, aby se Německo neúčastnilo náletů v Iráku. Taky chce, aby zavřelo americkou vojenskou základnu Ramstein ve spolkové zemi Porýní-Falc.

Španělský obránce Borussie Marco Bartra, který byl při útoku na autobus zraněn, sledoval odložené středeční utkání jen v televizi z nemocnice, kde skončil se zlomeninou v zápěstí a se střepy v paži. Spoluhráči mu chtěli věnovat vítězství, ale hosté z Francie jim to neumožnili. Monako v zápase, který provázela mimořádná bezpečnostní opatření, vyhrálo 3:2 a do domácí odvety půjde v lepší pozici.

Hlásí se i antifašisté 

Německý server Focus.de uvádí, že policie prověřuje i dopis zveřejněný na internetu a podepsaný "antifašistickými silami". Výbuchy měly podle tohoto zdroje potrestat klub za "mírný postoj" k projevům neonacismu.

Toto doznání ale považuje nejvyšší státní zastupitelství za nepříliš věrohodné.

Exploze zasáhly autobus německého fotbalového klubu Borussia Dortmund zhruba deset kilometrů od Vestfálského stadionu, kde měli domácí sehrát zápas čtvrtfinále Ligy mistrů.

Německá média uvádějí, že klubový autobus Borussie Dortmund má speciální ochranná skla, která zmírnila účinek explozí.

Fotbalová utkání patří z pohledu možných teroristických útoků k vysoce rizikovým událostem kvůli velkému počtu návštěvníků.

13. listopadu 2015 se dva sebevražední atentátníci neúspěšně pokusili dostat v Paříži na utkání Francie - Německo. Neprošli a odpálili se před stadionem Stade de France.

Úterní výbuchy u autobusu Borussie Dortmund se ale odehrály daleko od Vestfálského stadionu.

Autobusem fotbalistů Dortmundu otřásly exploze. Jeden hráč je zraněný | Video: Associated Press |  00:51

autoři: Martin Novák, Zuzana Kleknerová | 12. 4. 2017 10:57

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama