Poláci mají nejraději Čechy. Možná proto, že jsou jiní

Martin Novák Martin Novák
10. 2. 2011 11:50
V průzkumu dostalo Čechům nejvyššího hodnocení. Co na to autor Gottlandu?
Foto: Ondřej Besperát

Varšava - Češi jsou v Polsku oblíbení. Víc než ostatní národy.

K takovému závěru opravňují údaje Polského centra pro výzkum veřejného mínění (CBOS). Češi totiž "vyhráli" už dvakrát po sobě.

Už loni v lednu je podle internetové stránky CBOS zařadilo mezi své oblíbené národy 53 procent Poláků. Naopak jen devět procent respondentů uvedlo, že Čechy rádi nemají.

Zbytek odpověděl, že neví nebo nemá žádný názor.

Letos Češi znovu skončili na prvním místě, i když s o něco horším vysvědčením. 51 procent dotázaných je má rádo, 12 procent ne. Slováci jsou na druhém místě, loni byli ještě pátí za Italy, Španěly a Francouzi.

Spisovatel Mariusz Szczygiel, autor známého bestselleru Gottland v deníku Gazeta Wyborcza napsal, že dlouho pochyboval o schopnosti Poláků mít rád kohokoliv ze svých sousedů, včetně Čechů.

"Roky jsem se domníval, že pro mnoho Poláků je už sám fakt, že se někdo narodí jako český ateista, hříchem," uvádí úspěšný spisovatel.

Nezná prý přesné důvody, proč tolik Poláků dalo najevo svoji náklonnost k Čechům (je ovšem známé, že v Polsku byly vždy dost populární české filmy).

Podle něj hraje u některých jeho krajanů roli i fakt, že se jim líbí, že Češi nejsou tak silně věřící.

"Řekl bych, že Poláci mají rádi Čechy kvůli tomu, že jsou takoví, jací Poláci vůbec nejsou a jací by třeba chtěli být."

Čtyřiačtyřicetiletý Szczygiel loni vydal novou knihu o Česku nazvanou Udělej si ráj. Podle vlastních slov v ní chce Polákům ukázat, že Češi na rozdíl od nich přistupují k vlastním dějinám bez patosu.

Zatímco Češi jsou v Polsku hodnoceni vysoko, naopak to tak úplně neplatí. Například z loňského průzkumu CVVM vyplynulo, že Poláci jsou v Česku v žebříčku nejoblíbenějších národů až sedmí.

Daleko za prvními Slováky a kromě jiných také za Švédy či Rakušany.


 

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Nováček Granada dál stíhá ve španělské lize vedoucí Real

Nováček španělské fotbalové ligy Granada porazila Pamplonu 1:0 a v tabulce je druhá o bod za Realem Madrid. "Bílý balet" ji v minulém kole v souboji o první místo zdolal 4:2. Na čtyřbodový rozdíl může Granadě znovu odskočit v sobotním utkání na Mallorce.

O vítězství Granady nad Pamplonou rozhodl v 38. minutě hlavičkou po standardní situaci portugalský obránce Domingos Duarte, který skóroval i před dvěma týdny proti Realu.

Další zprávy