Poláci mají nejraději Čechy. Možná proto, že jsou jiní

Martin Novák Martin Novák
10. 2. 2011 11:50
V průzkumu dostalo Čechům nejvyššího hodnocení. Co na to autor Gottlandu?
Foto: Ondřej Besperát

Varšava - Češi jsou v Polsku oblíbení. Víc než ostatní národy.

K takovému závěru opravňují údaje Polského centra pro výzkum veřejného mínění (CBOS). Češi totiž "vyhráli" už dvakrát po sobě.

Už loni v lednu je podle internetové stránky CBOS zařadilo mezi své oblíbené národy 53 procent Poláků. Naopak jen devět procent respondentů uvedlo, že Čechy rádi nemají.

Zbytek odpověděl, že neví nebo nemá žádný názor.

Letos Češi znovu skončili na prvním místě, i když s o něco horším vysvědčením. 51 procent dotázaných je má rádo, 12 procent ne. Slováci jsou na druhém místě, loni byli ještě pátí za Italy, Španěly a Francouzi.

Spisovatel Mariusz Szczygiel, autor známého bestselleru Gottland v deníku Gazeta Wyborcza napsal, že dlouho pochyboval o schopnosti Poláků mít rád kohokoliv ze svých sousedů, včetně Čechů.

"Roky jsem se domníval, že pro mnoho Poláků je už sám fakt, že se někdo narodí jako český ateista, hříchem," uvádí úspěšný spisovatel.

Nezná prý přesné důvody, proč tolik Poláků dalo najevo svoji náklonnost k Čechům (je ovšem známé, že v Polsku byly vždy dost populární české filmy).

Podle něj hraje u některých jeho krajanů roli i fakt, že se jim líbí, že Češi nejsou tak silně věřící.

"Řekl bych, že Poláci mají rádi Čechy kvůli tomu, že jsou takoví, jací Poláci vůbec nejsou a jací by třeba chtěli být."

Čtyřiačtyřicetiletý Szczygiel loni vydal novou knihu o Česku nazvanou Udělej si ráj. Podle vlastních slov v ní chce Polákům ukázat, že Češi na rozdíl od nich přistupují k vlastním dějinám bez patosu.

Zatímco Češi jsou v Polsku hodnoceni vysoko, naopak to tak úplně neplatí. Například z loňského průzkumu CVVM vyplynulo, že Poláci jsou v Česku v žebříčku nejoblíbenějších národů až sedmí.

Daleko za prvními Slováky a kromě jiných také za Švédy či Rakušany.


 

 

Právě se děje

před 19 minutami

Stát ani po letech neví, jak Česku pomohly investiční pobídky, kritizuje Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ)

Stát ani po letech neví, jak Česku pomohly investiční pobídky, kritizuje Nejvyšší Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ) uvedl v pondělí zveřejněné zprávě, že od roku 2000 do roku 2019 příjemci pobídek vyčerpali přes 75 miliard korun, většinou v podobě slevy na dani z příjmů. Kontroloři také konstatovali, že ministerstvo průmyslu a obchodu nesleduje dodatečné náklady státu, které pobídky provázejí. Ministerstvo se k věci zatím nevyjádřilo.

Od roku 2000, kdy byl schválen speciální zákon o poskytování investičních pobídek, do září 2020 přislíbilo ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) 955 pobídek. Ty měly mimo jiné pomoci snížit nezaměstnanost. Počet pobídek však v posledních letech navzdory klesající nezaměstnanosti rostl, a to až do konce roku 2018, zjistil NKÚ.

Většina státní podpory mířila do zpracovatelského průmyslu, a to na investice bez povinnosti vytvářet vyšší přidanou hodnotu. "Do tohoto odvětví plynulo 96 procent pobídek přislíbených MPO od roku 2012 do září 2020," zjistili kontroloři.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Na severu Minneapolisu někdo střílel na příslušníky národní gardy. Novináři si stěžují na policejní násilí

Na severu amerického Minneapolisu někdo v noci na neděli střílel na dvojici příslušníků národní gardy. Ti na místě hlídkovali v návaznosti na policejní zásah proti 20letému černochovi. 

Incident se odehrál asi osm kilometrů od předměstí Brooklyn Center, kde předchozí neděli policejní kontrola na silnici skončila smrtí Daunteho Wrighta. Na gardisty někdo střílel z projíždějícího vozu krátce po čtvrté hodině ranní (11:00 středoevropského času). Jeden z mužů byl hospitalizován kvůli zranění způsobenému rozbitým sklem, druhý podle vyjádření národní gardy státu Minnesota utrpěl jen "povrchové" rány.

Po nepokojích vyvolaných zásahem proti Wrightovi se o víkendu objevovaly zprávy o agresivním jednání bezpečnostních složek vůči novinářům, kteří protesty pokrývali. Na použití pepřového spreje nebo bezdůvodnou vazbu si stěžovali pracovníci agentury AFP, televize CNN i deníku The New York Times (NYT). Guvernér státu Minnesota Tim Walz v neděli označil zásahy proti novinářům za nepřijatelné.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Střelci z FedEx v Indianapolis vloni zabavili brokovnici, pak si koupil dvě pušky

Mladík, který v noci na pátek zabíjel v areálu kurýrní firmy FedEx v americkém Indianapolisu, si dvě poloautomatické pušky použité při útoku pořídil legálně. Brandon Hole tak učinil několik měsíců poté, co mu byla zabavena brokovnice kvůli obavě jeho matky o jeho duševní zdraví, oznámila podle amerických médií policie. Agentura AP v neděli napsala, že ve státě Indiana platí zákon zavedený ve snaze nákupům zbraní za takovýchto okolností zabránit.

Policie popsala zbraně použité při krveprolití ze čtvrteční noci jako "útočné pušky". Hole, kterému bylo 19 let, s nimi v logistickém centru u letiště v Indianapolisu zabil osm lidí. Následně bývalý zaměstnanec firmy FedEx spáchal sebevraždu.

Zbraň mu byla zabavena na základě státního zákona z roku 2005, který umožňuje úřadům odebírat lidem zbraně v případě signálů ohledně jejich možných sklonů k násilí. Město prověřuje, jestli v tomto případě nedošlo k zanedbání ve vymáhání zbraňového zákona. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy