Mezi obviněnými je například poslanec a vůdce levicové koalice Lid Crispin Beltran, který byl pro pokus o státní převrat zatčen v pátek.
"Zákonodárci podle zákona nemají imunitu, protože za činy, z kterých jsou obviněni, hrozí tresty vyšší než šest let," uvedl prokurátor Emmanuel Velasco.
Vazba byla uvalena také na čtyři vysoké důstojníky protiteroristické policie. Jsou obviněni z toho, že podněcovali své kolegy, aby se podíleli na demonstracích proti prezidentce.
Mezi nimi je divizní komisař Marcelino Franco, který byl v pátek odvolán z funkce velitele zvláštních policejních jednotek.
Výjimečný stav trvá
Prezidentka kvůli údajným přípravám převratu vyhlásila v pátek v zemi výjimečný stav.
Fakticky to znamená, že jsou zakázány veškeré demonstrace, policie může zadržovat osoby i bez zatykače a prezidentka může nařídit zásah armády a převzít kontrolu nad institucemi, včetně médií, které by mohly ohrozit národní bezpečnost. Dnes jsou také uzavřeny všechny školy.
Hned v sobotu policie zadržela několik předních kritiků vlády a provedla razii v redakci opozičního deníku The Daily Tribune.
Prezidentova dcera: situace umožňuje převrat
Maria Imee Marcosová, dcera bývalého filipínského prezidenta Ferdinanda Marcose, se obává, aby se v Manile nechopil znovu vlády vojenský režim.
Vláda prezidentky Macapagalové-Arroyové je oslabena, ale opozice je naivní, uvedla Marcosová, jejíž otec vládl na Filipínách železnou rukou v letech 1966 až 1986.
"Dnešní situace v zemi umožňuje návrat vojenské diktatury," řekla. "Ozbrojené síly jsou však rozděleny a diktatura by dlouho nevydržela."
Filipíny o víkendu oslavily 20. výročí jejího pádu a nástupu demokracie. Oslavy však byly narušeny vyhlášením výjimečného stavu.