Pokud rodiče plácnou své dítě, spáchají trestný čin. Skotsko schválilo nový zákon

ČTK ČTK
4. 10. 2019 6:41
Skotský parlament schválil zákon, kterým zakáže rodičům fyzicky trestat své děti. Kdo svého potomka plácne, spáchá podle nové normy trestný čin. Skotsko je první ze čtyř součástí Spojeného království, které fyzické tresty na dětech zakázalo. Podobný návrh se chystají schválit také ve Walesu.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Shutterstock

Jako první země na světě zakázalo tělesné tresty již v roce 1979 Švédsko, jehož vzor mezitím následovalo už asi šest desítek dalších zemí, informovala zpravodajská stanice BBC.

Ve skotském parlamentu ve čtvrtek večer podpořilo zákon proti tělesným trestům 84 poslanců, 29 jich hlasovalo proti. Až vstoupí zhruba za rok norma v platnost, zaručí dětem stejnou ochranu před fyzickým násilím, jakou nyní mají dospělí. Dosud měli rodiče a pěstouni právo použít "přiměřenou" fyzickou sílu, aby své děti umravnili.

Podle předkladatele zákona Johna Finnieho ze strany Skotských zelených bití děti odmalička učí, že využívat mocenského postavení je správné. Zákaz fyzického násilí vyšle podle něj jasný signál, že "násilí není přijatelné za žádných okolností". Finnie tvrdí, že vědecké studie dokázaly, že je používání fyzických trestů ve snaze vynutit si u dětí kázeň neefektivní a může se snadno změnit v týrání.

Proti zákazu fyzických trestů se postavili skotští konzervativci, podle nichž hrozí, že budou kriminalizováni "dobří rodiče", kteří tělesné tresty použijí "rozumně". Proti zákazu tělesných trestů se v průzkumu agentury YouGov vyjádřila také většina respondentů z řad obyvatel Skotska (57 procent).

Z dosavadní soudní praxe vyplynulo, že rodiče ve Skotsku mohou děti z výchovných důvodů plácnout, pokud je tento trest "rozumný". Ani nyní nesmí děti bít do hlavy, třást s nimi či použít k potrestání nějaký nástroj. Ve školách a dalších vzdělávacích a výchovných zařízeních ve Skotsku jsou už nyní tělesné tresty zakázané.

 

Právě se děje

Další zprávy