Německý soud rozhodl proti Erdoganovi. Podpora satiry není trestná, každý může vyjádřit svůj názor

ČTK ČTK
10. 5. 2016 18:35
Německý soud v Kolíně nad Rýnem se v úterý podle agentury DPA postavil na stranu šéfa jednoho z největších evropských nakladatelství Axel Springer Mathiase Döpfnera ve sporu s tureckým prezidentem Recepem Tayyipem Erdoganem. Ten Döpfnera pohnal před soud kvůli tomu, že se nakladatel nedávno v otevřeném dopise přihlásil k básni německého satirika Jana Böhmermanna, která Erdogana zesměšňuje.
Německý komik Jan Böhmermann.
Německý komik Jan Böhmermann. | Foto: Reuters

Kolín nad Rýnem - Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan nemá rád, když si z něj někdo dělá legraci. Kvůli satirické básni o sobě podal trestní oznámení nejen na jejího autora Jana Böhmermanna, ale také na šéfa jednoho z největších evropských nakladatelství Axel Springer Mathiase Döpfnera, který se za básníka postavil. Německý soud v úterý rozhodl, že Döpfner má právo na svobodné vyjádření názoru.

Böhmermann na konci března ve veřejnoprávní televizi ZDF přednesl báseň, která obsahovala řadu vulgarismů a líčila tureckého prezidenta Erdogana třeba jako člověka, který porušuje lidská práva, ale také provozuje sex se zvířaty. Německý satirik básní reagoval mimo jiné na případy porušování svobody vyjadřování a tisku v Turecku.

Pětatřicetiletý satirik a moderátor nyní čelí trestnímu stíhání kvůli urážce zahraniční hlavy státu. Do problémů se kvůli básni dostal i šéf nakladatelského domu Axel Springer, který v dubnovém otevřeném dopise vyjádřil solidaritu s Böhmermannem a podpořil satirikova slova, k nimž se "plně a zcela připojil".

Kolínský soud v úterý návrh Erdoganova právníka Ralfa Höckera ve zrychleném řízení odmítl a odkázal přitom na právo Döpfnera na svobodné vyjádření názoru. Döpfnerovi podle soudu nešlo o další šíření urážek, ale o zapojení se do veřejné debaty.

Kauza však nemusí dnešním výrokem skončit. Právník Höcker chce totiž Erdoganovi doporučit, aby šel s případem i do hlavního řízení.

Agentura Reuters připomíná, že turecký prezident je známý svou citlivostí na kritiku. Od jeho nástupu do funkce v roce 2014 začali turečtí vyšetřovatelé řešit 1800 případů týkající se možné urážky Erdogana.

Německé právo umožňuje trestní stíhání za urážku zahraniční hlavy státu. V takovém případě ale musí o vydání k trestnímu stíhání rozhodnout vláda, což se v případě Böhmermanna stalo. Na německou kancléřku Angelu Merkelovou se kvůli tomu snesla vlna kritiky. Vláda se nyní chystá zákon zrušit, je prý zastaralý.

 

Právě se děje

před 18 minutami

Europarlament je připraven brexitovou dohodu schválit včas, ale až po Britech

Evropský parlament je připraven hlasovat o brexitové dohodě do konce října, aby nebyl nutný další odklad odchodu Británie z Evropské unie. Řekl to po dnešním jednání s prezidenty a premiéry unijních států předseda EP David Sassoli. Nejdříve však podle něj musí dohodu podpořit lídři EU a schválit britský parlament.

Zdroj: ČTK
Další zprávy