Na horolezce padala v Nepálu obří bílá zeď. Utéci nemohli

Martin Novák Martin Novák
Aktualizováno 27. 4. 2015 12:47
Nejméně osmnáct horolezců zemřelo při zemětřesení v základním táboře pod Mount Everestem.

Káthmándú/Praha – Déšť z kusů skály a ledu spustilo zemětřesení o víkendu na horolezce v základním táboře pod Mount Everestem.

Někteří se snažili utéci, ale byli zasaženi zezadu. Další se zřítili. Ti, kteří přežili, se snažili den a noc hledat pod lavinou mrtvé a zachraňovat zraněné.

Dánský horolezec Carsten Pedersen vypověděl, že se stihl schovat za hromadu velkých kamenů, což ho zachránilo. "Sotva jsem dýchal, ale přečkal jsem to tam, než lavina skončila," řekl televizi CNN.

Další svědek popsal sesuvy jako "pád obrovské bílé zdi".

Až v neděli dorazily první helikoptéry. Mohly však vzít na palubu maximálně dva horolezce najednou. Těžká zranění přitom utrpělo přibližně šedesát lidí.

Základní tábor leží zhruba ve výšce šest tisíc metrů. Desítky horolezců zastihlo zemětřesení a laviny ještě výše. Jsou v komplikované situaci, vrtulníky je dnes velmi pomalu evakuují.

Cesta mezi základním táborem a táborem 1 přes ledopád Khumbu je údajně v tuto chvíli neschůdná.

"Z toho, co vím, tak měli ty stany v základním táboře natlačené hodně nahoru, aby byli co nejblíže nástupní trase. Takže to spadlo přímo na ně. Asi neměli žádnou šanci s tím něco udělat. Je to velmi neobvyklé, že by někdo zemřel nebo byl vážně zraněn v základním táboře. Ale byla to extrémní situace," řekl Aktuálně.cz známý český horolezec Radek Jaroš.

Pomozte Nepálu
Autor fotografie: Reuters

Pomozte Nepálu

Charita ČR: číslo účtu je 55660022/0800, variabilní symbol 107.

Český červený kříž: číslo účtu 333999/2700, variabilní symbol 1504.

Člověk v tísni: SOS NEPÁL, číslo účtu 54333345/0300

Adra: číslo účtu 66888866/0300, variabilní symbol 380. DMS ve tvaru DMS ADRA je možné zasílat na číslo 87 777 (cena jedné DMS je 30 korun).

Diakonie ČCE - Středisko humanitární a rozvojové spolupráce: číslo účtu 292949292/0300, variabilní symbol 319. DMS ve tvaru DMS DIAKONIEPOMOC zasílejte na číslo 87 777.

Skupina místních šerpů, kteří horolezcům pomáhají, po sestupu ze základního tábora řekla v neděli novinářům jen jednu větu: "Je to špatné." Dál to šerpové nechtěli komentovat.

Nepál tak silné zemětřesení zažil poprvé od roku 1934, drtivá většina Nepálců tedy nic takového nepamatuje. Počet mrtvých už překročil 3600.

Mezi oběťmi laviny – či spíše smrště kamenů a ledu – je jeden z vrcholných manažerů společnosti Google Dan Fredinburg. Podlehl těžkým zraněním hlavy.

Náruživý horolezec jen několik hodin před tragédií zveřejnil na Instagramu vlastní fotografii, jak si při tréninku v základním táboře vychutnává ranní cappuccino.

Další příspěvek na účet už přidala jeho sestra Megan. Oznámila v něm bratrovu smrt.

Fredinburg byl kromě jiného součástí týmu, který dodával záběry do Google Street View z extrémních míst, jako jsou Velký korálový útes u břehů Austrálie nebo právě okolí Mount Everestu.

"Na tohle se těžko můžete připravit. Československé výpravě v roce 1970 pod Huascaránem v Peru se stalo něco podobného. Nečekaně udeřilo zemětřesení a všichni tam zůstali," říká Radek Jaroš.

Československá tragédie v Peru před pětačtyřiceti lety tu víkendovou v Nepálu skutečně nápadně připomíná. Silné zemětřesení 31. května 1970 spustilo lavinu a velkou masu kamenů, valící se rychlostí 250 kilometrů za hodinu. Všech čtrnáct Čechoslováků v táboře zahynulo.

Jeden z horolezců, kteří byli pod Mount Everestem v okamžiku zemětřesení, natočil blížící se lavinu. Zahynulo pod ní nejméně 18 lidí a 60 bylo zraněno. | Video: Radan Šprongl
 

Právě se děje

Další zprávy