Počet nezaměstnaných ve Francii stoupl na nový rekord

ČTK ČTK
27. 11. 2014 23:03
Zpráva je další ranou pro francouzského prezidenta Françoise Hollanda, který ve volební kampani sliboval pokles nezaměstnanosti.
Nepříznivý vývoj trhu práce je jedním z důvodů mimořádně nízké popularity francouzského prezidenta.
Nepříznivý vývoj trhu práce je jedním z důvodů mimořádně nízké popularity francouzského prezidenta. | Foto: Reuters

Paříž - Počet nezaměstnaných ve Francii se v říjnu vyšplhal na nový rekord. Meziměsíčně se zvýšil o 0,8 procenta na 3,46 milionu.

Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnilo francouzské ministerstvo práce. Vývoj trhu práce ve Francii kontrastuje se situací v sousedním Německu, kde se v říjnu míra nezaměstnanosti dostala na nové rekordní minimum.

Údaje jsou další ranou pro francouzského prezidenta Françoise Hollanda, který ve volební kampani sliboval pokles nezaměstnanosti. Hollande má za sebou zhruba polovinu pětiletého mandátu a nepříznivý vývoj trhu práce je jedním z důvodů jeho mimořádně nízké popularity. Podle nedávných průzkumů veřejného mínění ho podporuje pouhých 12 procent lidí.

Začátkem listopadu Hollande slíbil, že nebude kandidovat v příštích volbách v roce 2017, pokud se nepodaří nezaměstnanost snížit. Připustil také, že se ve svých předpovědích dopustil chyb. "Mluvil jsem o otočení trendu v nezaměstnanosti. Nestalo se to. Vyčítal jsem si to, protože to byla naděje pro mnohé, zejména ty, kteří hledali zaměstnání," prohlásil prezident.

Údaje o míře nezaměstnanosti ministerstvo nezveřejňuje. Francouzský statistický úřad INSEE již dříve uvedl, že ve druhém čtvrtletí míra nezaměstnanosti mírně stoupla a dostala se na 10,2 procenta. V předchozích třech měsících byla na 10,1 procenta.

Francie je po Německu druhou největší ekonomikou eurozóny. Spolkový úřad práce dnes uvedl, že počet nezaměstnaných v Německu v listopadu opět klesl a míra nezaměstnanosti sestoupila na rekordní minimum 6,6 procenta.

 

Právě se děje

před 10 minutami

Vrchní soud zamítl odvolání Heavy Machinery, firma je tak nadále v konkurzu

Vrchní soud v Praze zamítl odvolání firmy Heavy Machinery Services (HMS) proti tomu, že krajský soud v Českých Budějovicích prohlásil na její majetek konkurz. Námitka, že soudce krajského soudu je podjatý, je podle Vrchního soudu nedůvodná, navíc věc nesnese odkladu. Vyplývá to z informací v insolvenčním rejstříku. Konkurs je tak pravomocný, řekl soudce Zdeněk Strnad.

Bývalá vagonka Legios je v insolvenci, od roku 2014 v úpadku. Věřitelé původně přihlásili pohledávky za téměř tři miliardy Kč. Teď HMS dluží asi 1,1 miliardy korun, jak řekla ČTK v červnu insolvenční správkyně Petra Hýsková. HMS podala v červnu odvolání proti tomu, že krajský soud v Českých Budějovicích prohlásil na její majetek konkurz. Domáhala se, aby odvolací soud usnesení zrušil a věc znovu projednal jiný soudce než Zdeněk Strnad.

Zdroj: ČTK
před 46 minutami

Na Českokrumlovsku se srazilo na přejezdu auto s vlakem, zranili se tři lidé

Při srážce automobilu s vlakem u Holubova na Českokrumlovsku se zranili dospělý člověk a dvě děti z auta. Záchranáři je převezli do nemocnice. Podle prvotních informací řidič auta vjel na přejezd i přes výstražné znamení. Novináře o tom informovala ve zprávě mluvčí jihočeské policie Štěpánka Schwarzová.

"Na místě záchranáři ošetřovali tři zraněné osoby: Muž musel být v rámci poskytnutí akutní přednemocniční péče napojen na umělou plicní ventilaci a ze závažnými mnohačetnými poraněními převezen ve stabilním stavu na anesteziologicko-resuscitační oddělení Nemocnice České Budějovice," uvedla mluvčí jihočeských záchranářů Zuzana Fajtlová. Dodala, že o zdravotním stavu dětí nelze poskytnout detailní informace kvůli jejich věku.

Ve vlaku cestovalo přibližně 45 lidí. Nehoda se stala po 14:00 na železniční trase mezi Českými Budějovicemi a Černým Křížem. Provoz na trati je vdaném úseku podle odhadů Českých drah minimálně do 17:00 přerušen.

Zdroj: ČTK
Další zprávy