Tsunami udeřila v sobotu večer místního času na pobřeží z obou stran Sundského průlivu, který leží mezi ostrovy Jáva a Sumatra. Příčinou byl podle indonéské geofyzikální agentury zřejmě výbuch sopky Krakatoa, po němž následoval podmořský sesuv půdy. Sopka vybuchla 24 minut před úderem tsunami.
Video zachytilo moment, kdy tsunami zasáhla koncert populární skupiny Seventeen. Manažer kapely a jeden z hudebníků zemřeli, zbývající členové jsou stále pohřešováni:
Robert Řehák z českého ministerstva zahraničí řekl, že "podle dosavadních informací nejsou mezi oběťmi tsunami žádní cizí státní příslušníci, tedy ani čeští občané". "Český zastupitelský úřad v Jakartě situaci nadále sleduje a v případě nových informací bude informovat," dodal. Ministerstvo rozeslalo varovné SMS vzkazy lidem pobývajícím v oblasti a doporučilo sledovat sdělovací prostředky a řídit se pokyny úřadů. V případě nutnosti je možné se obrátit na nouzovou linku zastupitelského úřadu v Jakartě.
Jednou z nejhůře postižených oblastí je Banten, na jehož plážích jsou ubytováni turisté. Tam zemřelo 126 lidí a podle indonéských médií byli mezi turisty hlavně zaměstnanci státní energetické společnosti a úředníci ministerstva sportu a mládeže.
Podle mluvčího civilní obrany je poškozeno asi devět hotelů, desítka lodí, mnoho automobilů a kolem 400 domů. Úřady nevydaly předem žádné varování, obyvatele proto vlna zaskočila. Zasáhla také venkovní stan, v němž se právě konal koncert místní skupiny Seventeen. Jeden její člen stejně jako manažer katastrofu nepřežili.
Úřady se zprvu domnívaly, že nejde o tsunami, ale o příliv, a vyzvaly obyvatelstvo, aby nepropadalo panice. "Byl to omyl, litujeme toho," uvedl mluvčí úřadu pro řešení katastrof Sutopo Purwo Nugroho, kterého citovala agentura AFP. Omyl podle něj pramenil z toho, že vlně tentokrát nepředcházelo zemětřesení.
Indonésie má za sebou říjnové ničivé zemětřesení, které provázela tsunami a které nepřežilo přes dva tisíce lidí.
Indonésie leží v oblasti častých zemětřesení. V roce 2004 při zemětřesení a tsunami, které postihly několik zemí, zemřelo v Indonésii přes 120 tisíc lidí. Celkově si tato událost vyžádala 226 tisíc obětí.