Po zřícení mostu v Janově zaznamenali slabé zemětřesení

ČTK ČTK
23. 8. 2018 23:42
"Zřícení Morandiho mostu způsobilo zemětřesení, které odpovídá jednomu stupni Richterovy stupnice," potvrdil zprávy tisku profesor Mauro Mariotti z janovské univerzity.
Zřícený most v Janově
Zřícený most v Janově | Foto: Reuters

Janov - Po zřícení Morandiho mostu bylo minulé úterý v Janově zaznamenáno zemětřesení o síle jednoho stupně, napsal ve čtvrtek list La Repubblica. Západní zbytek mostu je ve stejně špatném stavu jako jeho východní část nad obytnými domy, které muselo opustit přes 600 lidí, konstatoval ve čtvrtek janovský prokurátor Francesco Cozzi. Neštěstí si vyžádalo 43 oběti, příčiny vyšetřuje prokuratura a komise ministerstva dopravy.

"Zřícení Morandiho mostu způsobilo zemětřesení, které odpovídá jednomu stupni Richterovy stupnice," potvrdil zprávy tisku profesor Mauro Mariotti z janovské univerzity. "Naše seismografická síť ten účinek zaznamenala," dodal a ukázal přitom záznam, na němž se hroty jehel zapisovacího zařízení rozechvěly v 11:36.

"Ze seismologického hlediska lze otřes zaznamenaný po zřícení Morandiho mostu, co se týče maximální amplitudy pohybu země, vcelku přirovnat k zemětřesení o síle jednoho stupně Richterovy stupnice," vysvětlil Mariotti.

Janovský prokurátor Francesco Cozzi na čtvrteční tiskové konferenci konstatoval, že západní zbytek mostu je ve stejně špatném stavu jako jeho východní část. Právě východní část nad ulicí Fillak dosud nejvíce znepokojovala záchranáře a ty, kteří z místa odklízejí trosky.

Prokurátor dodal, že v takovém stavu se západní část nacházela už před zřícením stavby. Co se týče degradace materiálu, dosud stojící části konstrukce prokazují čtvrtý z pěti stupňů upotřebení, upřesnil Cozzi.

Video: Přežil zřícení mostu v Janově: Žádný zázrak, měl jsem kliku. Sednout za volant se bát nebudu

Na to, co jsem prožil, musím říct, že jsem na tom nad očekávání dobře, další den v nemocnici bych už nepřežil, těším se, až si dojdu na pivo | Video: DVTV
 

Právě se děje

před 19 minutami

ČEZ dostal od úřadu pro jadernou bezpečnost povolení pro nový zdroj v Dukovanech

Společnost Elektrárna Dukovany II ze skupiny ČEZ toto pondělí získala od Státního úřadu pro jadernou bezpečnost (SÚJB) povolení k umístění nového jaderného zdroje v Dukovanech. Sdělil to mluvčí ČEZ Ladislav Kříž. Podle firmy jde o jeden z nejvýznamnějších přípravných kroků před zahájením stavby a výběrem dodavatele. Příprava a zpracování dokumentace pro licenční řízení trvala pět let a její součástí bylo přes 200 odborných studií, analýz a rozborů, uvedl ČEZ.

SÚJB dnes na svém webu uvedl, že na posouzení žádosti spolupracoval tým inspektorů úřadu, specialistů Státního ústavu radiační ochrany a dalších expertů. Správní řízení trvalo téměř 12 měsíců. Byla při něm hodnocena zadávací bezpečnostní zpráva a další dokumenty, které se podle atomového zákona k žádosti přikládají. "Z hodnocení nevyplynuly žádné skutečnosti, které by vydání povolení bránily," řekla předsedkyně SÚJB Dana Drábová.

Zdroj: ČTK
Další zprávy