Peking - Vyvolat déšť na objednávku už Číňané nedávno dokázali. Nyní tvrdí, že problémem pro ně není ani sníh.
Umělé sněžení podle Pekingu může zvrátit nepříznivé kliamtické změny, ke kterým na střeše světa, jak se extrémně vysoko položenému Tibetu přezdívá, dochází.
Tisková agentura Nová Čína uvedla, že pokus s umělým sněžením se odehrál 10. dubna na severu Tibetu, ve výšce zhruba 4 500 metrů nad mořem.
Nejde samozřejmě o střílení sněhu děly na malou plochu, k jakému občas dochází třeba na evropských sjezdovkách. K rozsáhlému sněžení Číňané používají speciální chemikálie, rozprašované z letadel, anebo rakety, odpálené ze země.
Agentura nesdělila, v čem konkrétně metoda spočívá. Oznámila ale, že se podařilo úspěšně pokrýt rozsáhlé území zhruba centimetrovou vrstvou sněhu.
"Dokázali jsme, že je v lidských silách změnit počasí v této nejvýše položené oblasti světa," uvedl čínský meteorolog Jü Čung-šuej.
Podle něj může metoda umělého sněžení zmírnit sucho na náhorních planinách Tibetu a zastavit tání himalájských ledovců.
Čína dlouho ignorovala varování týkající se klimatických změn. Nyní ale samotní čínští vědci varují, že nejlidnatější země světa se může v důsledku stoupajících teplot a sucha potýkat s vysycháním řek, písečnými bouřemi a "požíráním" úrodné půdy pouštěmi.
- Po horolezcích zůstávají u Everestu hory odpadků. Podívejte se na VIDEO
- První vlak vyrazil na střechu světa. Do Tibetu. Čtěte ZDE
Tibet přitom očekává stoupající počet turistů. Poté, co byla vloni dokončena železnice z Pekingu do Lhasy, která se tak stala nejvýše položenou tratí na světě.
O možnost vidět zasněžený Tibet přišel minulý týden pražský primátor Pavel Bém. Čína jeho expedici nepovolila cestovat k Mount Everestu s odůvodněním, že už tam směřuje příliš mnoho turistů a horolezců a je zkrátka "plno".
Bémova skupina tak musí k nejvyšší hoře světa zamířit z Nepálu.