Chcete déšť? Pro Číňany žádný problém

Roman Staněk
8. 6. 2006 0:01
Peking - Přivolat déšť nebo zařídit slunečný den už dávno není výsadou kouzelníků z pohádek. Čínští meteorologové z Úřadu pro úpravu počasí to dokáží také.
Úřad pro úpravu počasí má také za úkol zásobovat čínská velkoměsta deštěm, který zmírňuje znečištění, zastavuje požáry a doplňuje zásoby vody v nádržích. V následující pětiletce chtějí své umění dovést k dokonalosti. Během olympiády zase nemá pršet vůbec.
Úřad pro úpravu počasí má také za úkol zásobovat čínská velkoměsta deštěm, který zmírňuje znečištění, zastavuje požáry a doplňuje zásoby vody v nádržích. V následující pětiletce chtějí své umění dovést k dokonalosti. Během olympiády zase nemá pršet vůbec. | Foto: Reuters

Organizátoři letních olympijských her v Pekingu se rozhodli poručit větru dešti. Za pomocí meteorologů totiž během olympijských her budou pomocí speciální vojenské jednotky sestřelovat mraky, a tím sportovcům zajišťovat neustále pěkné počasí.

"Dokážeme změnit zamračený den ve slunečný, pokud budeme mraky odstřelovat méně intenzivně, než když děláme déšť," řekl vrchní meteorolog Mien Tung-lien a představil další schopnost takřka všemocných čínských meteorologů - tvorbu deště.

Jak na to?

Jednotka "Přivolávačů deště" z Úřadu pro úpravu počasí využívá rakety, dělostřelectvo i letadla. Do mraku Číňané vystřelují speciální kapsle, které obsahují chemikálie jako jodid stříbrný společně s kostkami ledu. Tímto způsobem, podle svých slov, mohou vyvolat déšť. Letadla také mohou sloužit k umisťování kapslí přímo na konkrétní místa v mracích.

Když kapsle vybouchnou, rozptýlí krystalky, které na sebe upoutají vodní částice v mracích. Těmi se krystaly obalují, až se stanou těžkými a začnou padat k zemi jako dešťové kapky, vysvětluje Johnny Chan z univerzity v Hong-Kongu.

Kvůli olympijským hrám budou odborníci na klimatické podmínky usilovně studovat satelitní snímky, aby mohli případné mraky, které budou ohrožovat krásné počasí nad sportovišti, odstranit.

Písečnou bouři Číňané ještě zažehnat neumí. Místo takových zametačů však mohou použít uměle vyvolaný déšť, který všechno znečištění smyje. Například déšť z minulého úterý, podle místních největší na jaře, byl podle čínských meteorologů také uměle vyvolaný
Písečnou bouři Číňané ještě zažehnat neumí. Místo takových zametačů však mohou použít uměle vyvolaný déšť, který všechno znečištění smyje. Například déšť z minulého úterý, podle místních největší na jaře, byl podle čínských meteorologů také uměle vyvolaný | Foto: Reuters

Číňané pomáhají matce přírodě

Podávat matce přírodě pomocnou ruku však není v komunistické Číně ničím novým, tvrdí CNN. Po desetiletí se Čína snaží zajišťovat déšť suchým severským regionům. Větry z pouště Gobi zde ztěžují farmářům jejich práci a zásobují 15 milionů lidí pravidelnými písečnými bouřemi.

Úřad pro úpravu počasí má také za úkol zásobovat čínská velkoměsta deštěm, který zmírňuje znečištění, zastavuje požáry a doplňuje zásoby vody v nádržích.

Minulý týden úřad uvedl, že v úterý "otevřel nebesa" vystřelením 163 kapslí o velikosti cigarety a sedmi většími raketami. Tato kombinace podle úřadu zařídila, že se na zaprášené a znečištěné hlavní město sneslo 11,2 milimetrů vody. Podle místních se jednalo o nejsilnější déšť tohoto jara.

Spojené státy se začaly snažit poroučet dešti už v 50. letech minulého století, ale jejich snaha brzy ztroskotala. Čína je teď podle Chana největším tvůrcem umělého deště na světě.

Obrázek z olympijských her v Turíně by se za dva roky v Pekingu neměl opakovat. Číňané chtějí během olympiády nad sportovištěmi oblohu bez jediného mráčku.
Obrázek z olympijských her v Turíně by se za dva roky v Pekingu neměl opakovat. Číňané chtějí během olympiády nad sportovištěmi oblohu bez jediného mráčku. | Foto: Reuters

Vůle měnit počasí

Za posledních pět let Čína vytvořila tolik umělého deště, že by to čtyřikrát naplnilo Žlutou řeku, druhý největší vodní tok v zemi, uvedla státní tisková agentura Nová Čína.

Mezi lety 2001 a 2005 Číňané uskutečnili bezmála 3 000 letů, které uvedly do pohybu 210 miliard kubických metrů vody v oblasti velké jako třetina Číny, uvedlo podle Nové Číny Národní meteorologické středisko.

Armáda 3000 "vyvolávačů" má k dispozici 7000 kanónů a 4687 speciálních odpalovacích zařízení, díky kterým z mraků nad Čínou dostanou mnohem více deště.

V květnu se jim podle agentury Nová Čína pomocí umělého deště podařilo uhasit tři velké lesní požáry na severovýchodě Číny.

"Dešťová" pětiletka

I přes tato odborná čísla vědci varují, že s umělým vytvářením deště by se to nemělo přehánět, protože vyvolávači nemají představu, kolik deště by spadlo bez jejich pomoci.

Organizátoři letních olympijských her v Pekingu se rozhodli poručit větru dešti. Za pomocí meteorologů totiž během her budou pomocí speciální vojenské jednotky sestřelovat mraky a tím sportovcům zajišťovat neustále pěkné počasí
Organizátoři letních olympijských her v Pekingu se rozhodli poručit větru dešti. Za pomocí meteorologů totiž během her budou pomocí speciální vojenské jednotky sestřelovat mraky a tím sportovcům zajišťovat neustále pěkné počasí | Foto: www.beijing-2008.org

"Problém je, že neexistují dva identické mraky, abyste mohli porovnat, kolik deště spadne, když do mraku vystřelíte, a kolik když ne," říká Chan.

Faktem ovšem je, že pokud chcete déšť, můžete ho mít. "Nemáte co ztratit. Čína chce déšť, na obloze jsou mraky, tak proč by si z nich nemohla vzít trochu vody," ptá se vědec.

Čínští meteorologové si vytvořili pětiletý plán, během kterého chtějí zvýšit umělou produkci deště z mraků. A jestli vše půjde podle plánu, během letních olympijských her v Pekingu zase nebude pršet vůbec.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Šlégr je dál koučem Litvínova, jeho rezignaci vedení nepřijalo

Jiří Šlégr zůstává koučem hokejistů Litvínova. Olympijský vítěz z Nagana, který je zároveň šéfem klubu, dnes nabídl rezignaci na trenérskou funkci, ale představenstvo ji nepřijalo. Realizačnímu týmu doporučilo provést změny v kádru.

Litvínovu se nedaří od začátku extraligy a dosud vyhrál jen tři zápasy. Po dvanácti kolech má pouze jedenáct bodů a je předposlední.

Po nedělní porážce 3:4 s Olomoucí, která byla pro klub třetím nezdarem za sebou, vedení Litvínova oznámilo, že jedná o změně na postu hlavního trenéra. Mezi kandidáty na nového kouče byl podle Šlégrova vyjádření v médiích i litvínovský odchovanec Vladimír Růžička, bývalý kouč národního mužstva a Šlégrův spoluhráč ze zlatého naganského týmu.

Nakonec zůstává na střídačce Šlégr. Bývalý vynikající obránce převzal tým v závěru minulé sezony místo odvolaného Milana Razýma.

před 3 hodinami

Prováděcí zákon k brexitové dohodě prošel první zkouškou, poslanci ale odmítli projednávací plán

Britští poslanci posunuli prováděcí zákon k brexitové dohodě do další fáze legislativního procesu. Návrh prošel první zkouškou v dolní komoře britského parlamentu, když jej po druhém čtení podpořilo 329 zákonodárců, zatímco proti bylo jen 299. Britská média úvodní vítězství vlády očekávala. Poslanci ale později odmítli plán projednávání prováděcího zákona k brexitové dohodě. Vadí jim, že jim vláda na schvalování zákona vyhradila jen tři dny.

Zdroj: ČTK
Další zprávy