Židovští osadníci na Západním břehu útočili na Palestince. Rozezlila je smrt chlapce

ČTK ČTK
13. 4. 2024 20:59
Izraelská armáda v sobotu oznámila, že na okupovaném Západním břehu Jordánu nalezla tělo pohřešovaného izraelského teenagera, který byl podle ní zabit při "teroristickém útoku". Desítky židovských osadníků v pátek vtrhly do palestinské vesnice Mughajir, kde při hledání 14letého izraelského chlapce, zabily jednoho Palestince a 25 dalších zranily. S oznámením smrti chlapce přišla nová vlna útoků.
Desítky židovských osadníků v pátek vtrhly do palestinské vesnice Mughajir, zabily jednoho Palestince a 25 dalších zranily. Násilí pokračovali i v sobotu.
Desítky židovských osadníků v pátek vtrhly do palestinské vesnice Mughajir, zabily jednoho Palestince a 25 dalších zranily. Násilí pokračovali i v sobotu. | Foto: Reuters

Média informují o desítkách zraněných. Sobota přinesla nejsilnější řádění osadníků od začátku nové války v Pásmu Gazy. Podle svědků napadli několik komunit, kde zapalovali auta a domy. Izraelský deník Yedioth Ahronoth uvedl, že napadli a zranili i fotografa listu, který chtěl násilnosti dokumentovat.

Izraelská armáda oznámila, že na několika místech eviduje desítky zraněných a že "všechny incidenty již skončily". Palestinské zdroje hovoří o nejméně 20 zraněných a o tom, že osadníci zablokovali vjezdy do dvou obcí, házeli kamení a někteří také pálili ze střelných zbraní.

Násilnosti vypukly už v pátek

Už v pátek židovští osadníci v oblasti vnikli do palestinské vesnice a zapálili domy a auta, zatímco izraelské složky pátraly po zmizelém chlapci. Při střetech zemřel 26letý Palestinec,  není ale jasné, zda jej zastřelili osadníci nebo zasahující izraelské jednotky.

Izraelská vláda ve světle zabití chlapce a s ním spojených násilností vyzvala veřejnost, aby nebrala spravedlnost do vlastních rukou a nechala bezpečností složky vystopovat "teroristy". Radikální palestinské hnutí Hamás zase vydalo prohlášení, v němž vyzvalo Palestince na Západním břehu Jordánu k boji proti tomu, co označilo za "osadnické milice".

Na Západním břehu Jordánu žije na 2,7 milionu Palestinců a asi půl milionu Židů a izraelská armáda provádí na okupovaných územích pravidelné razie proti palestinským radikálům. Násilnosti na Západním břehu Jordánu se vystupňovaly od začátku nynější války Izraele s Hamásem v Pásmu Gazy.

Bilance obětí konfliktu, který začal 7. října

Konflikt začal loni 7. října po teroristickém útoku na jih Izraele, při němž ozbrojenci Hamásu zavraždili na 1200 lidí a zhruba 250 osob zavlekli na palestinské území. Při prvním a dosud jediném klidu zbraní na konci listopadu byla propuštěna necelá polovina rukojmích výměnou za palestinské vězně. V zajetí zůstává údajně 133 rukojmích.

Izraelská vojenská ofenzíva v Pásmu Gazy zabila od 7. října nejméně 33 tisíc 686 Palestinců a 76 tisíc 309 jich zranila, uvedlo v sobotu ministerstvo zdravotnictví ovládané Hamásem. Za posledních 24 hodin bylo zabito 52 Palestinců a 95 jich bylo zraněno, dodal úřad ve svém prohlášení.

 

Právě se děje

Další zprávy