Bukurešť/Brusel - Když před šesti lety rakouská OMV začala jednat s tureckým koncernem BOTAŞ o společném projektu plynovodu, slibovala si EU, že tím zmenší svou závislost na ruských dodávkách.
Jenže plynovod Nabucco se dostává do stále větších potíží. Nejnověji rumunský ministr průmyslu Varujan Vosgonian prohlásil, že jeho vláda bude vyjednávat o investicích ruského gigantu Gazpromu, který chce provozovat na Balkáně konkurenční plynovod South Stream.
Rumunsko přitom bylo poslední zemí, která doposud dávala přednost evropskému projektu Nabucco. O alternativě k ruské síti tak už nemůže být řeči - sousední Bulharsko a Maďarsko již s Gazpromem podepsaly dohodu.
A dokonce i Rakousko, iniciátor Nabucca, zvažuje prodat polovinu obřích zásobníků v Baumgartenu, kde by měl Nabucco končit, právě Gazpromu.
Mnozí vidí v neočekávaném kroku Rumunska zradu evropského projektu. Bukurešť je totiž čistě statisticky na ruském plynu nejméně závislá - vzhledem k domácí těžbě odebírá z Ruska jen třetinu své spotřeby.
"Polsku bylo také nabídnuto, aby se přidalo k Nord Streamu v Baltu - a odmítlo. Jsou země, které se domnívají, že solidarita a jednohlasnost je třeba. A pak ty ostatní, které to vzdaly," řekl v narážce na Rumunsko šéf zahraničního výboru Europarlamentu Jacek-Saryusz Wolski.
Nabucco, které by se v Turecku mělo napojit na stávající plynovody ze střední Asie, by se mělo začít stavět v roce 2010. Náklady jsou propočítány zhruba na 8 miliard eur.
Konkurenční South Stream, jehož trasa ale není definitivní, by měl být o pět miliard dražší.