Pilot v Jihoafrické republice musel nouzově přistát, na palubě byl jedovatý had

ČTK ČTK
5. 4. 2023 14:41
Pilot v Jihoafrické republice musel v pondělí nouzově přistát, když zjistil, že má pod sedadlem kobru kapskou, jednoho z nejjedovatějších hadů afrického kontinentu. Muž pilotoval letadlo se čtyřmi pasažéry a mířil z Kapského Města na severovýchod země. Kousnutí kobrou kapskou může dospělého člověka zabít do půl hodiny. Úřad pro civilní letectví označil pilota za hrdinu.
Kobra kapská.
Kobra kapská. | Foto: JonRichfield / CC BY-SA 4.0 / Wikimedia Commons

"Nejdřív jsem si myslel, že na zádech cítím svou láhev na vodu, ale pak jsem si uvědomil, že je to něco jiného," uvedl třicetiletý pilot Rudolph Erasmus. Kobru ale později zahlédl pod svým sedadlem. Následně Erasmus provedl nouzové přistání ve městě Welkom vzdáleném přibližně 600 kilometrů od cílové destinace Nelspruit.

Ředitelka jihoafrického úřadu pro civilní letectví Poppy Khosaová označila pilota za hrdinu. "Skvělé letecké uměni, které zachránilo životy všech lidí na palubě," uvedla Khosaová.

Pilot řekl, že si nejprve nebyl jistý, zda má s informací o pátém pasažérovi letadla obeznámit cestující, nechtěl vyvolat paniku. Následně se ale rozhodl jim o situaci říct. "Řekl jsem: poslouchejte, máme problém. Uvnitř letounu je had. Mám pocit, že je pod mým sedadlem, takže budeme muset letadlo co nejdříve dostat na zem," uvedl Erasmus.

Kobru kapskou zachytili na snímku poblíž letounu piloti na letišti u Kapského Města už v neděli. Z letadla, které zůstalo ve Welkom, se ale hada zatím nepodařilo odchytit. V úterý do města přijeli letečtí inženýři, kteří rozebrali palubní desky a pokračovali v pátrání.

Video: Na rodinu vykoukl mezi ozdobami vánočního stromku smrtelně jedovatý had (15. 12. 2021)

Syčení ve vánočním stromku. Na rodinu vykoukl mezi ozdobami smrtelně jedovatý had. | Video: Reuters
 

Právě se děje

Další zprávy