Periskop: V čínské řece našli 3 tisíce let starý meč

Živě
Úterý 9. září: Zprávy ze světa v rychlém přehledu.
Foto: Tomáš Kunc

Zajímá vás dění ve světě, ale nemáte čas sledovat celý den zahraniční agentury a zpravodajské servery? Zde najdete vybrané několikavěté zprávy, které by vám měly poskytnout obrázek o tom zajímavém i důležitém, co se dnes ve světě odehrálo. Nečiníme si ambici dodat úplný přehled veškerého světového dění, chtěli bychom ale, aby vás bavil a byl pro vás užitečným průvodcem.

Sledujte Periskop na Twitteru.


Živě
Aktualizovat reportáž

Starodávný meč našli v řece
Bronzový meč starý 3 tisíce let našel v řece na východě Číny jedenáctiletý školák.

"Nahmatal jsem špičku meče při mytí rukou v řece Lao-čou-lin," řekl agentuře Nová Čína chlapec jménem Jang Ťün-si. Hoch nalezený zrezivělý meč přinesl domů, kde se zbraň rychle stala senzací.

Podle čínského památkového ústavu zbraň sloužila spíše k dekoraci než k boji. Čínské úřady nyní připravují zahájení rozsáhlých archeologických vykopávek v řece, uvedl server BBC News.

 

Povodně v Kašmíru

Povodně v Pákistánu a Indii si vyžádaly už 375 obětí. Velká voda zničila tisíce domovů a záchranné akce stále pokračují.

O víkendu si premiéři obou zemí vzájemně nabídli pomoc s likvidací následků povodní na indické straně hranice. "Děkujeme za vaši nabídku, Pákistán je také připraven podat pomocnou ruku jakýmkoliv možným způsobem," reagoval pákistánský premiér Naváz Šaríf na nabídku indického premiéra Nárendry Módího.

Podle zpravodajců není pravděpodobné, že by některý ze států přijal nabídku toho druhého, vzhledem k faktu, že si oba nárokují povodněmi zasažený Kašmír.

Kašmír očekává, že počet obětí se ještě zvýší, protože předpověď počasí počítá s dalšími dešti.
Kašmír očekává, že počet obětí se ještě zvýší, protože předpověď počasí počítá s dalšími dešti. | Foto: Reuters

Španělsko se připravuje na demonstrace

Španělsko se připravuje na podzimní projevy nespokojenosti obyvatelstva.

Podle informací serveru The Guardian vláda utratila téměř jednu miliardu eur na vybavení policie k uklidňování výtržností. Výběrové řízení vyhlásila například na nákup štítů, finalizuje i koupi nového typu vodního děla.

Demonstrace předpokládají různorodé skupiny hnutí a uskupení napříč Španělskem. "Říkáme tomu podzim konfrontace moci a institucí," uvedl pro server jeden z aktivistů.

Čínské město nechalo uspat tisíce psů

čínském městě Pao-šan v provincii Jün-nan nechaly úřady pozabíjet téměř 5 tisíc psů. Důvodem je vzteklina, která v červenci a srpnu  zřejmě usmrtila pět lidí.

Dalších 100 tisíc psů bylo očkováno, s odkazem na agenturu Nová Čína to uvedl server CNN.

Lov psů
Lov psů | Foto: Reuters

Výbuch v Chile

Nejméně 14 zraněných si podle DPA vyžádal pondělní bombový útok ve stanici metra v hlavním chilském městě - Santiagu.

Nálož explodovala v odpadkovém koši ve stanici nad vojenskou školou. Pozadí výbuchu je nejasné, útočník prozatím není znám.

Foto: Reuters
Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
Aktualizováno 9. 9. 2014 15:27
 

Právě se děje

před 5 minutami

Španělské fotbalistky vstoupily do stávky, podpořil je Griezmann

Španělské prvoligové fotbalistky vstoupily v sobotu do stávky. Dva zápasy musely být odloženy, poté co hráčky splnily svou hrozbu z října. Fotbalistky se snaží o vyjednání nové kolektivní smlouvy s kluby, podpořila je i hvězda Barcelony Antoine Griezmann.

Fotbalistky si stávku odhlasovaly drtivou většinou na shromáždění 23. října. Poté, co ani další jednání nevedla k zažehnání sporu, ohlásila hráčská asociace AFE, jež zastupuje muže i ženy, v sobotu začátek stávky. "Dnes říkáme my fotbalistky dost!" uvedla na videu asociace reprezentační brankářka Mariasun Quiňonesová se San Sebastianu.

Svým kolegyním poslal slova povzbuzení francouzský mistr světa Griezmann, jenž hraje ve Španělsku celou profesionální kariéru. "Kamarádky z ženského fotbalu, které stávkují za svá práva, mají mou plnou podporu. Hodně štěstí!" napsal na twitteru bývalý hráč San Sebastianu a Atlética Madrid, jenž od letoška působí v Barceloně.

Fotbalistky požadují po klubech zvýšení minimální roční mzdy z 16.000 eur (přes 400.000 korun) na 20.000 eur (přes 500.000 korun). Největším problémem byla nicméně dohoda ohledně platů při částečném úvazku - hráčky chtěly minimálně 75 procent z plného profesionálního úvazku (12.000 eur), kluby byly ochotny jednat maximálně o 50 procentech (8000 eur).

Ve španělské lize hraje 16 týmů, ale jen několik je plně profesionálních. K nejúspěšnějším klubům patří podobně jako mezi muži Barcelona a Atlético Madrid. Real Madrid bude mít svůj ženský tým od příští sezony.

Ženský fotbal zažívá ve Španělsku boom od roku 2015, kdy se národní tým poprvé představil na mistrovství světa. Do ženského fotbalu začali poté proudit sponzoři a výrazně se zvýšil mediální zájem. Na zápas žen Atlética proti Barceloně přišlo v minulé sezoně na stadion Wanda Metropolitano přes 60 tisíc diváků.

Další zprávy