Periskop: V čínské řece našli 3 tisíce let starý meč

Živě
Úterý 9. září: Zprávy ze světa v rychlém přehledu.
Foto: Tomáš Kunc

Zajímá vás dění ve světě, ale nemáte čas sledovat celý den zahraniční agentury a zpravodajské servery? Zde najdete vybrané několikavěté zprávy, které by vám měly poskytnout obrázek o tom zajímavém i důležitém, co se dnes ve světě odehrálo. Nečiníme si ambici dodat úplný přehled veškerého světového dění, chtěli bychom ale, aby vás bavil a byl pro vás užitečným průvodcem.

Sledujte Periskop na Twitteru.


Živě
Aktualizovat reportáž

Starodávný meč našli v řece
Bronzový meč starý 3 tisíce let našel v řece na východě Číny jedenáctiletý školák.

"Nahmatal jsem špičku meče při mytí rukou v řece Lao-čou-lin," řekl agentuře Nová Čína chlapec jménem Jang Ťün-si. Hoch nalezený zrezivělý meč přinesl domů, kde se zbraň rychle stala senzací.

Podle čínského památkového ústavu zbraň sloužila spíše k dekoraci než k boji. Čínské úřady nyní připravují zahájení rozsáhlých archeologických vykopávek v řece, uvedl server BBC News.

 

Povodně v Kašmíru

Povodně v Pákistánu a Indii si vyžádaly už 375 obětí. Velká voda zničila tisíce domovů a záchranné akce stále pokračují.

O víkendu si premiéři obou zemí vzájemně nabídli pomoc s likvidací následků povodní na indické straně hranice. "Děkujeme za vaši nabídku, Pákistán je také připraven podat pomocnou ruku jakýmkoliv možným způsobem," reagoval pákistánský premiér Naváz Šaríf na nabídku indického premiéra Nárendry Módího.

Podle zpravodajců není pravděpodobné, že by některý ze států přijal nabídku toho druhého, vzhledem k faktu, že si oba nárokují povodněmi zasažený Kašmír.

Kašmír očekává, že počet obětí se ještě zvýší, protože předpověď počasí počítá s dalšími dešti.
Kašmír očekává, že počet obětí se ještě zvýší, protože předpověď počasí počítá s dalšími dešti. | Foto: Reuters

Španělsko se připravuje na demonstrace

Španělsko se připravuje na podzimní projevy nespokojenosti obyvatelstva.

Podle informací serveru The Guardian vláda utratila téměř jednu miliardu eur na vybavení policie k uklidňování výtržností. Výběrové řízení vyhlásila například na nákup štítů, finalizuje i koupi nového typu vodního děla.

Demonstrace předpokládají různorodé skupiny hnutí a uskupení napříč Španělskem. "Říkáme tomu podzim konfrontace moci a institucí," uvedl pro server jeden z aktivistů.

Čínské město nechalo uspat tisíce psů

čínském městě Pao-šan v provincii Jün-nan nechaly úřady pozabíjet téměř 5 tisíc psů. Důvodem je vzteklina, která v červenci a srpnu  zřejmě usmrtila pět lidí.

Dalších 100 tisíc psů bylo očkováno, s odkazem na agenturu Nová Čína to uvedl server CNN.

Lov psů
Lov psů | Foto: Reuters

Výbuch v Chile

Nejméně 14 zraněných si podle DPA vyžádal pondělní bombový útok ve stanici metra v hlavním chilském městě - Santiagu.

Nálož explodovala v odpadkovém koši ve stanici nad vojenskou školou. Pozadí výbuchu je nejasné, útočník prozatím není znám.

Foto: Reuters
Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
Aktualizováno 9. 9. 2014 15:27
 

Právě se děje

před 55 minutami

Pražská burza znovu zaznamenala nejvýraznější pokles od června 2016

Index PX klesl o 2,91 procenta na 1002,24 bodu. Podobně výrazný propad postihl burzu už v pondělí, kdy index PX oslabil o 2,81 procenta. Burza ztratila už pošesté v řadě. Propad ji přiblížil hranici 1000 bodů, pod kterou byla naposledy loni 10. října. Vyplývá to z výsledků obchodování na webu burzy. Podle analytiků trhy ztrácejí kvůli obavám z šíření nového koronaviru.

Index PX většinou zaznamenává denní poklesy pouze v desetinách procenta. Jen výjimečně v posledních letech oslabil za jeden den o více než dvě procenta. Už v pondělí po informacích o nových případech nákazy koronavirem v dalších zemích zaznamenala pražská burza největší denní propad od konce června 2016.

Tehdy index PX v některých dnech ztrácel i více než tři nebo čtyři procenta v reakci na referendum ve Velké Británii, ve kterém Britové rozhodli o vystoupení své země z Evropské unie.

Další zprávy