Kašmír sužují záplavy, mrtvých je už přes dvě stovky

ČTK Zahraničí ČTK, Zahraničí
6. 9. 2014 11:21
Předpověď počasí počítá s dalšími lijáky, počet obětí bude zřejmě ještě stoupat.
Kašmír očekává, že počet obětí se ještě zvýší, protože předpověď počasí počítá s dalšími dešti.
Kašmír očekává, že počet obětí se ještě zvýší, protože předpověď počasí počítá s dalšími dešti. | Foto: Reuters

Dillí/Láhaur - Již více než 200 lidí zahynulo při záplavách a sesuvech půdy způsobených několikadenními silnými dešti v Indii a Pákistánu. Oblast čelí jedněm z nejtěžších záplav za poslední dvě desítky let.

Nejméně 110 osob přišlo kvůli živlu o život v nejlidnatější pákistánské provincii Paňdžáb a v Pákistánem kontrolované části Kašmíru. Dalších asi 100 lidí zemřelo v indické části Kašmíru.

V Láhauru padaly střechy

Nejvíce obětí hlásí paňdžábské středisko Láhaur, kde lidé umírali pod zřícenými střechami domů, které se deštěm propadly. Nebezpečí povodní nyní platí po celé zemi. Kašmír očekává, že počet obětí se ještě zvýší, protože předpověď počasí počítá s dalšími dešti. Do záchranných operací už se zapojilo osm vojenských vrtulníků a 80 lodí.

Ve čtvrtek blesková povodeň v indické části Kašmíru smetla i autobus s asi 50 svatebčany.

Rozvodněná jezera a řeky zaplavily také nejméně 100 indických vesnic.

Sesuvy půdy jsou v této oblasti časté od června do října, kdy zde trvá období monzunových dešťů.

V roce 2010 postihly Pákistán jedny z nejhorších povodní v dějinách, zahynulo při nich okolo 2000 lidí a více než 18 milionů muselo opustit své domovy. V loňském roce si zde záplavy způsobené monzunem vyžádaly 178 obětí a postiženo bylo 1,5 milionu lidí.

 

Právě se děje

před 24 minutami

V Británii skončilo hlasování o novém předákovi labouristů, výsledek strana oznámí v sobotu

V Británii dnes skončilo několikatýdenní hlasování o novém předákovi labouristů. Členové a příznivci opoziční strany vybírali ze tří uchazečů o funkci, kterou dosud zastával Jeremy Corbyn. Favoritem klání je stínový ministr pro brexit Keir Starmer, který se v boji střetl se dvěma ženami: Rebeccou Longovou-Baileyovou a Lisou Nandyovou. Výsledek hlasování labouristé oznámí v sobotu.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 51 minutami

Ropa prudce zdražuje, podle Trumpa Rijád a Moskva sníží těžbu

Ceny ropy se prudce zvyšují - severomořská ropa Brent i americká lehká ropa WTI vykázaly svůj nejprudší jednodenní nárůst v historii. Ropa reaguje na prohlášení amerického prezidenta Donalda Trumpa, že Rusko a Saúdská Arábie brzy oznámí, že se dohodly na snížení těžby o deset až 15 milionů barelů denně. Moskva ale takový vývoj nepotvrdila.

Americká lehká ropa WTI přidávala krátce před koncem obchodování 25 procent na 25,38 dolaru za barel, což byl její nejvyšší jednodenní nárůst. Severomořská ropa Brent ve stejnou dobu zdražovala o 21,3 procenta na 30,02 dolaru za barel. Je to také rekordní jednodenní nárůst, ale cena stále zůstává o více než polovinu nižší než v závěru loňského roku.

Zdroj: ČTK
Další zprávy