Kašmír sužují záplavy, mrtvých je už přes dvě stovky

ČTK Zahraničí ČTK, Zahraničí
6. 9. 2014 11:21
Předpověď počasí počítá s dalšími lijáky, počet obětí bude zřejmě ještě stoupat.
Kašmír očekává, že počet obětí se ještě zvýší, protože předpověď počasí počítá s dalšími dešti.
Kašmír očekává, že počet obětí se ještě zvýší, protože předpověď počasí počítá s dalšími dešti. | Foto: Reuters

Dillí/Láhaur - Již více než 200 lidí zahynulo při záplavách a sesuvech půdy způsobených několikadenními silnými dešti v Indii a Pákistánu. Oblast čelí jedněm z nejtěžších záplav za poslední dvě desítky let.

Nejméně 110 osob přišlo kvůli živlu o život v nejlidnatější pákistánské provincii Paňdžáb a v Pákistánem kontrolované části Kašmíru. Dalších asi 100 lidí zemřelo v indické části Kašmíru.

V Láhauru padaly střechy

Nejvíce obětí hlásí paňdžábské středisko Láhaur, kde lidé umírali pod zřícenými střechami domů, které se deštěm propadly. Nebezpečí povodní nyní platí po celé zemi. Kašmír očekává, že počet obětí se ještě zvýší, protože předpověď počasí počítá s dalšími dešti. Do záchranných operací už se zapojilo osm vojenských vrtulníků a 80 lodí.

Ve čtvrtek blesková povodeň v indické části Kašmíru smetla i autobus s asi 50 svatebčany.

Rozvodněná jezera a řeky zaplavily také nejméně 100 indických vesnic.

Sesuvy půdy jsou v této oblasti časté od června do října, kdy zde trvá období monzunových dešťů.

V roce 2010 postihly Pákistán jedny z nejhorších povodní v dějinách, zahynulo při nich okolo 2000 lidí a více než 18 milionů muselo opustit své domovy. V loňském roce si zde záplavy způsobené monzunem vyžádaly 178 obětí a postiženo bylo 1,5 milionu lidí.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Nováček Granada dál stíhá ve španělské lize vedoucí Real

Nováček španělské fotbalové ligy Granada porazila Pamplonu 1:0 a v tabulce je druhá o bod za Realem Madrid. "Bílý balet" ji v minulém kole v souboji o první místo zdolal 4:2. Na čtyřbodový rozdíl může Granadě znovu odskočit v sobotním utkání na Mallorce.

O vítězství Granady nad Pamplonou rozhodl v 38. minutě hlavičkou po standardní situaci portugalský obránce Domingos Duarte, který skóroval i před dvěma týdny proti Realu.

Další zprávy