V metropoli Chile vybuchla nálož v metru. Zranila 14 lidí

ČTK ČTK
9. 9. 2014 6:35
Většina zraněných utrpěla zlomeniny a řezná zranění od střepů. Dopravní podnik nechal ze stanic metra odstranit odpadkové koše.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Reuters

Santiago de Chile - Nejméně čtrnáct zraněných si vyžádal pondělní bombový útok ve stanici metra v hlavním městě Chile. V noci na úterý o tom informovala agentura DPA.

Útočník prozatím není znám, nejasné je i pozadí výbuchu. Prezidentka země Michelle Bacheletová, která zraněné navštívila v nemocnici, incident tvrdě odsoudila.

V Santiagu se za posledních deset let událo na 200 bombových útoků, k odpovědnosti se podle BBC nejčastěji přihlásily anarchistické skupiny.

Z metra byly odstraněny koše

Nálož explodovala v odpadkovém koši ve stanici nad vojenskou školou.

Bacheletová čin označila za hanebný a zdůraznila, že Chile je stále bezpečnou zemí. Většina zraněných utrpěla zlomeniny a řezná zranění od střepů.

V červenci explodovala trhavina na téže lince metra, tehdy ale nikdo nebyl zraněn. Vláda poté nařídila přísnější kontroly na trasách hromadné dopravy.

Po pondělním útoku nechal dopravní podnik ze stanic metra odstranit odpadkové koše.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Praha o 30 procent zdraží svoz komunálního odpadu

Pražský magistrát zvedne o 30 procent cenu za svoz komunálního odpadu. Zastupitelé hlavního města ve čtvrtek schválili novelizaci vyhlášky, která cenu služby stanovuje. Město by mělo zdražením ročně získat 220 milionů korun navíc, což má významně snížit množství peněz, které musí na systém svozu a likvidace odpadu doplácet. Součástí změny je také zavedení služby svozu bioodpadu, jejíž cena bude proti současnosti o polovinu nižší.

Proti zdražení se postavila opozice. V současnosti domácnosti v metropoli platí za svoz běžného odpadu měsíčně od 86 do 5737 korun, podle četnosti a velikosti kontejneru.

Primátorův náměstek Petr Hlubuček (STAN) uvedl, že cena za svoz se neměnila od roku 2005, kdy vyhláška vstoupila v platnost. Náklady města na svoz komunálního odpadu ročně činí přes 977 milionů korun, na poplatcích vybere 723 milionů. Zbytek dotuje z rozpočtu. Náklady na svoz se navíc podle vedení magistrátu zvyšují. Po zvýšení, které má do rozpočtu města přinést asi 220 milionů korun navíc, by se finanční účast města měla snížit z loňských 26 na tři procenta.

Zdroj: ČTK
Další zprávy