Británii zaplavil vlčí mák
Nejen Velká Británie v pondělí zavzpomínala na oběti válečných konfliktů. Den válečných veteránů, který připadá na 11. listopadu, je vzpomínkou na padlé z první světové války, ale také ze všech dalších konfliktů.
Symbolem vzpomínky se stal květ vlčího máku. Může za to báseň chirurga kanadské armády z 1. světové války Johna McCraeho. McCrae v básni popisuje, jak vlčí mák roste na hrobech padlých vojáků. Napsal ji v roce 1915 po pohřbu svého přítele, který zemřel v bitvě u belgického Ypres. Sám McCrae zemřel na zápal plic 28. ledna 1918.
Každý rok na podzim se květy vlčího máku nosí na klopě. Pokud si ho v Británii některá známá osobnost nepřipne, může se dokonce stát terčem veřejné kritiky.
Studenti obsadili univerzitu
Bulharští studenti protestující proti vládě Plamena Orešarského v pondělí ráno obsadili Sofijskou univerzitu. Na dveře umístili řetězy a zámky a nepouštějí dovnitř novináře ani učitele či jiné zaměstnance.
Do budovy se dostanou jen přednášející, kteří podporují jejich protest, uvedl bulharský deník Trud.
K "totální okupaci" se studenti rozhodli v neděli po takzvaném Pochodu spravedlnosti, který se konal v bulharské metropoli v den 24. výročí pádu komunismu v zemi. Protestující odmítají budovu univerzity opustit do té doby, než odstoupí premiér Orešarski.
Rentgeny Marilyn Monroe
Rentgenové snímky Marilyn Monroeové a její lékařské diagnózy z roku 1962 byly v Los Angeles vydraženy za 25 600 dolarů (přes půl milionu korun). O kupci podle agentury DPA není nic známo.
Za tisícové sumy se prodaly také oblečení a fotografie herečky a dalších slavných osobností.
Zdravotní záznamy, které pořídil plastický chirurg Michael Gurdin, potvrzují spekulace, že Monroeová se nechala vylepšit s pomocí chirurgova skalpelu. Voperovali jí implantát z hovězí chrupavky.
Schůzka v Moskvě
Kreml v pondělí oficiálně potvrdil dosud utajovanou sobotní schůzku prezidentů Ruska a Ukrajiny Vladimira Putina a Viktora Janukovyče.
Janukovyč podle prezidentského mluvčího Dmitrije Peskova přijel na "krátkou pracovní návštěvu" Moskvy v sobotu, jen několik dní před klíčovým hlasováním ukrajinského parlamentu o návrhu zákona, jenž by umožnil vězněné vůdkyni opozice Juliji Tymošenkové vycestovat do zahraničí. O osudu expremiérky mají poslanci rozhodnout ve středu.
Kouření povoleno
Itálie zrušila zákaz kouření elektronických cigaret v restauracích, barech, na úřadech a v dopravních prostředcích.
Cigarety včetně elektronických vykázal z většiny veřejně přístupných míst zákon, který začal platit na začátku roku 2005. Nyní ale zákonodárci přijali jeho dodatek, který ponechává v platnosti pouze zákaz elektronických cigaret ve školách.
Bouře vzala nejméně sto životů
Bouře, která o víkendu zasáhla autonomní somálský region Puntland, si vyžádala nejméně stovku lidských životů, informovala agentura Reuters.
"Silná bouře zasáhla v sobotu a v neděli města Bandarbeyle a Eyl. Zemřela asi stovka lidí. Povodně smetly do oceánu stovky domů a zvířat," řekl novinářům Abdirahman Farole.
Nejpoškozenější jsou pobřežní oblasti, některá místa bouře zcela odřízla od světa, uvedl Farole. Úřady také pohřešují neupřesněný počet rybářů.
Návrat diplomatů
Británie a Írán obnovily diplomatické vztahy přerušené po útoku na britské velvyslanectví v roce 2011.
Britské ministerstvo zahraničí oznámilo, že jmenovalo svého chargé d´affaires, který bude zatím působit z Paříže. Stejný krok oznámil také Írán.
Greenpeace mění věznici
Ruské úřady převážejí třicítku zadržených členů hnutí Greenpeace ze zapolárního Murmanska do méně tvrdé vazební věznice v Petrohradu.
Transport má podle agentury Reuters zmírnit zahraniční protesty, jež vyvolává internace ekologických aktivistů zadržených po zářijovém protestu proti těžbě ropy v Barentsově moři na severu Ruska.
Podle mluvčího Greenpeace byli zadržovaní aktivisté v pondělí za rozbřesku vyvezeni z Murmanska a v nevytápěných vagonech míří do tisíc kilometrů vzdáleného Petrohradu.
Ohlédnutí za volbami
Za útoky na volební střediska na severu Kosova během místních voleb 3. listopadu nestojí jen výtržníci. Akce prý byly plánovány přímo z Bělehradu. Tvrdí to alespoň s odvoláním na kosovského ministra zahraničí list Koha Ditore.
Maskovaní srbští radikálové vtrhli v závěru hlasování do několika volebních místností, ničili volební urny a napadali lidi, kteří chtěli hlasovat. Volby ve třech volebních střediscích se proto budou 17. listopadu opakovat.
Boxer pomáhá uprchlíkům
Syrským uprchlíkům, kteří ze země kvůli válce odešli za lepší budoucností do EU, začal v Bulharsku pomáhat legendární americký boxer Evander Holyfield spolu s kanadským miliardářem a filantropem Yankem Barrym.
Čtyřnásobný profesionální mistr světa v těžké váze uvedl, že sám vyrůstal v ghettu, i proto by chtěl být nyní příkladem pro ostatní lidi, kterým by chtěl ukázat, jak se dá pomáhat.
Barryho nadace si již na předměstí Sofie pronajala hotel, ve kterém mají někteří z utečenců najít přístřeší, informoval server novinite.com.
Podmínky pro konferenci
Syrská opoziční koalice stanovila podmínky, za nichž se zúčastní chystané mezinárodní konference o Sýrii.
Vláda prezidenta Bašára Asada má umožnit vytvořit humanitární koridory k obklíčeným oblastem a propustit politické vězně.
Opozice navíc stále trvá na tom, že se na setkání musí rozhodovat o sesazení Asada a že nynější prezident nebude v přechodné vládě, která má vzniknout.
OSN o klimatu
Ve Varšavě začíná devatenácté zasedání Rámcové konference OSN o změnách klimatu (UNFCCC). Úkolem vyjednávačů ze 192 zemí včetně České republiky bude příprava základů pro novou globální a závaznou dohodu o ochraně klimatu.
Fórum má stanovit základní cíle a harmonogram prací na globální klimatické dohodě, která má nahradit Kjótský protokol, jehož platnost měla vypršet už loni.
Hamás jmenoval ženu do role mluvčí
Palestinské radikální hnutí Hamás poprvé jmenovalo do funkce svého mluvčího ženu. Je jí třiadvacetiletá novinářka a rozvedená matka čtyřleté dcery Isrá Mudallalová. Hamás tak chce zlepšit svůj obraz v mezinárodním měříku i doma, oznámila agentura APOD.
Mudallalová nepatří k Hamásu. Ve funkci je týden a přistupuje k ní odlišně než její předchůdci. O Izraeli například nehovoří jako o sionistické entitě, ale používá název Izrael.
Letadlová loď nové generace
Americké vojenské námořnictvo o víkendu tradičně pokřtilo lahví šampaňského svou první letadlovou loď nové generace, která se jmenuje po bývalém prezidentovi Geraldu Fordovi.
Obří plavidlo USS Gerald Ford na jaderný pohon, které je nejmodernější svého druhu, bude podle agentury AP zcela vybaveno a s to vyplout v únoru 2016.
Pochodeň přistála
V Kazachstánu podle plánu přistála ruská kosmická loď Sojuz TMA-11M, při jejíž misi u Mezinárodní vesmírné stanice (ISS) se poprvé v historii objevila ve volném kosmu olympijská pochodeň.
Na Zemi se Sojuzem vrátila dlouhodobá tříčlenná posádka ISS, kterou tvoří Rus Fjodor Jurčichin, Američanka Karen Nybergová a Ital Luca Parmitano.
Smog uzavřel školy
Znečištění ovzduší přimělo íránské úřady na tři dny uzavřít školy a školky v provincii Teherán.
Úřady také vyhlásily omezení pro provoz soukromých vozidel podle státních poznávacích značek, informovala agentura AFP.
Metropole leží mezi dvěma pohořími. Smog, který je připisován především přehuštěné dopravě a okolním továrnám, se tu proto drží jako v hluboké míse.
Nehoda v Kanadě
Při nehodě menšího civilního dopravního letadla, které se v neděli zřítilo v kanadské provincii Ontario, zahynulo pět osob. Ze sedmi lidí na palubě se zachránili jen dva, uvedla místní policie.
Příčina jeho zřícení u letiště v oblasti obce Red Lake se teprve vyšetřuje.