reklama
 
 

Periskop: KLDR smutní, zemřel otec jejího jaderného programu

Aktualizováno 9. 7. 2014 14:35
reklama
Středa 9. července: Zprávy ze světa v rychlém přehledu.

Periskop: KLDR smutní, zemřel otec jejího jaderného programu

Souhrn událostí

reklama
Rusko

Snowden chce nadále zůstat v Rusku

Bývalý analytik americké tajné služby NSA Edward Snowden oficiálně požádal o prodloužení ruského víza. S odvoláním na jeho právníka to uvedl server BBC.

Snowden loni médiím předal informace, z nichž vyplývá, že NSA a další zpravodajské služby hromadně získávaly údaje z odposlechů a odchycených e-mailů od evropských špiček. Whistleblower v Rusku pobývá od loňského léta.

Libye

Libye spustila počítadlo obětí

Libyjští aktivisté dnes spustili internetovou stránku, která počítá oběti násilí v zemi. Jen za první červencový týden podle ní v Libyi v důsledku politické nestability zemřelo 32 lidí.

Podle webové stránky Libya Body Count zemřelo v Libyi od začátku letošního roku násilnou smrtí už 328 osob. Tabulky uvádějí jejich jména, povolání a místa i způsob úmrtí.

Libye - mapa
KLDR

Zemřel otec jaderného programu KLDR

V KLDR zemřel ve věku 88 let bývalý armádní generál Čon Pchjong-ho, kterého agentura AFP označuje za hlavního architekta severokorejského jaderného programu.

Čon byl jedním z lidí, kteří byli konkrétně jmenováni na seznamu osob a institucí podléhajících sankcím OSN.

"Čon mimořádně přispěl k tomu, že se Korejská lidová armáda stala mocnou, elitní revoluční armádou, vybavenou moderními obrannými prostředky a že se KLDR stala zemí vyrábějící satelity a odpalovací zařízení a také zemí disponující atomovými zbraněmi," napsala severokorejská tisková agentura KCNA.

Vojáci KLDR Severokorejští vojáci střeží hranici KLDR. | Foto: Reuters
Německo

Podezření na dalšího agenta

Německé úřady v úterý podnikly domovní prohlídku u dalšího údajného tajného agenta pracujícího pro Spojené státy.

Zatím nebyl zatčen, jako tomu bylo minulý týden v případě údajného dvojího agenta pracujícího pro Německo i pro Američany.

Akce v Berlíně dál pokračuje, řekl dnes agentuře DPA německý nejvyšší státní zástupce Harald Range.

Írán

Další íránský novinář míří do vězení

Írán si znovu posvítil na nezávislá média. Novinářka Marzíh Rasuliová byla odsouzená ke dvěma letům vězení a padesáti ranám za "šíření protirežimní propagandy“.

Rasuliová se tak přiřadila k desítkám dalších novinářů, které úřady islámské republiky poslaly za mříže.

Indie

Policie žádá exhumaci těl

Indická policie chce nechat exhumovat těla dvou dívek, které byly v květnu znásilněny a zavražděny skupinou několika mužů ve státě Uttarpradéš, a podrobit je nové pitvě.

S odvoláním na indická média to uvedl server BBC. Případ v zemi vyvolal vlnu pobouření.

Napadené dívky ve věku 14 a 15 let byly sestřenicemi. Otec jedné z nich si stěžoval, že se mu policie vysmála, když žádal pomoc, protože jeho dcera zmizela.

Indie - oběšené dívky Foto: Reuters
Indonésie

Indonésané volili prezidenta

Indonésie volila nového prezidenta. Podle prvních odhadů po sečtení asi 60 procent hlasů volby s náskokem několika procent podle všeho vyhrál populární guvernér metropole Jakarty Joko Widodo.

Jeho soupeř - někdejší generál Prabowo Subianto – je veřejností vnímán jako představitel starého autokratického režimu, připomněla agentura Reuters.

Indonésie - prezidentské volby Foto: Reuters
KLDR

KLDR znovu otestovala rakety

Severní Korea dnes odpálila dvě rakety do moře u svých břehů. Podle nejmenovaného jihokorejského představitele šlo zřejmě o rakety Scud, uvedla agentura AP.

Pchjongjang v poslední době zkouškami raket reagoval na návštěvu čínského prezidenta Si Ťin-pchinga v Jižní Koreji, která severokorejskou diktaturu popudila.

Chile

Chile zabavilo tři tuny drog

Chilská policie zabavila tři tuny drog, které mají na černém trhu hodnotu 60 milionů dolarů (1,2 miliardy korun).

Náklad kokainu a marihuany se podle policie do Chile dostal ze severu přes hranici s Bolívií, která spolu s Peru a Kolumbií patří mezi trojici největších světových producentů kokainu.

Policisté během protidrogového zátahu zadrželi osm lidí, informovala v úterý stanice BBC.

marihuana Foto: Reuters

autor: Zahraničí | 9. 7. 2014 10:47

    Pokračujte dál

    Hlavní zprávy

    reklama
    reklama