Periskop: Tymošenková lobbuje z vězení za dohodu s EU

Michal Žák Zahraničí Michal Žák, Zahraničí
Aktualizováno 12. 11. 2013 17:14
Úterý 12. listopadu: Zprávy ze světa v rychlém přehledu.
Foto: Aktuálně.cz

Tymošenková chce dohodu s EU

Julija Tymošenková nabádá z ukrajinského vězení k podpisu asociační dohody. "Vyzývám vůdce Evropské unie, ukrajinskou občanskou společnost a opozici, aby okamžitě jednali a za všech okolností usilovali o podpis naší smlouvy," přečetla z jejího prohlášení dcera Jevhenija.

"Nelze dopustit, aby kuloární pakty a osobní fobie (prezidenta Viktora) Janukovyče definitivně zničily evropskou cestu Ukrajiny." Jednání vázne právě kvůli věznění někdejší premiérky.

I ty můžeš vybrat...

Zelení nebudou své kandidáty na předsedu Evropské komise vybírat sami. Naopak vyzvali obyvatele celé Unie, aby je v hlasování na internetu vybrali oni.

Svůj hlas může až do 29. ledna 2014 dát každý, komu je víc než 16 let. Na výběr mají dvojici ze čtyř možných kandidátů, kterými jsou Francouz José Bové, Němky Rebecca Harmsová a Ska Kellerová a Italka Monica Frassoniová.

Šance, že nakonec uspěje, je ale malá.

Navalného majetek jako "pojistka"

Ruský soud zablokoval majetek bratří Olega a Alexeje Navalných, a to kvůli obviněním z finančních machinací firmy Yves Rocher Vostok, napsala ČTK s odvoláním na Interfax.

Vyšetřovatelé zabavili zejména cenné papíry a hotovost Olega Navalného. Majetek jeho bratra, který je nepsaným vůdcem ruské opozice, byl podle soudní mluvčí zablokován jako "pojistka".

Chameneí bídu s nouzí třít nebude

Agentura Reuters si posvítila na duchovního vůdce ajatolláha Alího Chameneího. A zjistila, že faktický vůdce Íránu kontroluje finanční impérium v hodnotě 95 miliard dolarů (téměř dva biliony korun). A to je víc, než kdy měl svržený šáh.

Peníze spravuje nadace Setad, kterou s cílem upevnit svou moc založil vůdce islámské revoluce ajatolláh Ruholláh Chomejní. Od roku 2007 se z ní stal "podnikatelský moloch", jenž zasahuje do všech odvětví íránské ekonomiky.

Nenaštvi svého popeláře!

Taková italská Neapol je na to zvyklá, ale pro španělskou metropoli Madrid jde o něco naprosto nového.

Co? Stávka zaměstnanců technických služeb, kteří už týden protestují proti plánům propustit pětinu z nich a zbytku snížit mzdy až o 40 %.

 

Labouristé utíkají toryům

Britské opozici se u lidí daří. Svůj náskok před vládními konzervativci zvýšili v průzkumu veřejného mínění na osm procentních bodů.

Labouristy Eda Milibanda by nyní volilo 38 procent Britů, tedy stejně jako před měsícem, zatímco toryové premiéra Davida Camerona si pohoršili o čtyři procentní body na 30 procent.

Na podpis zapomeňte

Měl to být velký okamžik, ale vše nakonec zkrachovalo.

Zástupci konžské vlády opustili mírové rozhovory s poraženou povstaleckou skupinou M23. Z neúspěchu viní Ugandu, která jednání hostila.

"Vypadá to, že Uganda jedná jako strana konfliktu. Má své zájmy v M23," tvrdí mluvčí vlády.

Koalice v ohrožení?

Konzervativní unie CDU/CSU německé kancléřky Angely Merkelové narazila.

Místopředsedkyně SPD Manuele Schwesigová totiž pohrozila zablokováním jednání o velké koalici. Důvod? Konzervativci odmítají sňatky homosexuálních párů a možnost adopce, napsal Die Welt.

Páry stejného pohlaví mohou u našich západních sousedů už od roku 2001 uzavírat registrované partnerství, které ale není rovnocenné tradičnímu manželství. A sociální demokraté to chtějí změnit, konzervativcům navzdory.

Dohoda byla na dohled

Dohoda o íránském jaderném programu byla o víkendu v Ženevě "extrémně blízko". Tvrdí to alespoň americký ministr zahraničí John Kerry.

Ani tak ale neztrácí naději, že v dohledné době dojde ke konsenzu. "Za třicet hodin jsme si řekli více než v předchozích 30 letech," zhodnotil víkendová jednání ve Švýcarsku.

Další kolo rozhovorů se očekává už 20. listopadu. Očekávání už ale nejsou zdaleka tak velká.

Ženám není přáno

Takzvané arabské jaro mělo přinést změnu. Co se práv žen týče, je Egypt na poslední příčce žebříčku v arabském světě. Vyplývá to ze studie, kterou si nechala vypracovat agentura Reuters.

Egypťanky jsou nejvíce vystaveny sexuálnímu obtěžování a mrzačení genitálií. Vlivem vzrůstajícího islamismu pak jsou více než jiné Arabky vydány napospas násilí.

Jen o trochu lépe jsou na tom ženy v Iráku, třetí nejhorší situace je pro ženy v Saúdské Arábii. Nejlépe naopak z ankety vyšly ženy žijící na Komorách, kde zastávají i veřejné funkce.

Stop plynovým maskám

Šest z deseti Izraelců bylo v uplynulých pěti letech vybaveno plynovou maskou.

Bezpečnostní experti ale nyní chtějí vládě doporučit, aby jejich výrobu a distribuci obyvatelstvu zastavila, napsal deník Haaretz.

Důvodem je nejen relativně poklidnější situace v Sýrii, ale i rozpočtové škrty. Pokud by měli ochranu před chemickými zbraněmi dostat i zbylí občané židovského státu, přišlo by to státní kasu na 1,3 miliardy šekelů, tedy více než sedm miliard korun.

29 mrtvých

Bezmála tři desítky lidí zemřely v pondělí večer při nehodě autobusu v Jihoafrické republice.

Vozidlo se asi 100 kilometrů od metropole Pretorie čelně srazilo s náklaďákem, který vjel do protisměru. O život přišlo 29 lidí, dalších 11 bojuje v nemocnici o život.

 

Právě se děje

Další zprávy