Periskop: Nemocných rakovinou je ve světě čím dál víc

Zahraničí Petr Jemelka Kateřina Vítková Zahraničí, Petr Jemelka, Kateřina Vítková
Aktualizováno 12. 12. 2013 17:08
Čtvrtek 12. prosince: Zprávy ze světa v rychlém přehledu.
Foto: Aktuálně.cz

Vrtulníky zůstaly na zemi

Jedna z britských dopravních společností provozujících typ vrtulníku, který se nedávno zřítil na bar ve Skotsku, se rozhodla zastavit jejich provoz. Při nedávném letu u jednoho z nich totiž zjistila technický problém.

Firma Bond Air Services informovala, že stejný typ jako policejní helikoptéra, která se před dvěma týdny zřítila v Glasgow, vykázal ve středu signály defektu. Všech 22 strojů proto zůstane na zemi, dokud se příčina defektu neobjasní.

Rozvojový svět sužuje rakovina

Počet lidí, kteří na celém světě onemocní rakovinou, stále roste a loni už přesáhl 14 milionů, varuje Světová zdravotnická organizace (WHO). Stejně tak přibývá i úmrtí způsobených touto nemocí, kterých bylo loni 8,2 milionu.

Růst je podle WHO způsoben především změnou životního stylu obyvatel rozvojového světa. Zatímco v roce 2008 napočítala WHO 12,7 milionu případů onemocnění rakovinou, o čtyři roky později jejich počet vzrostl na více než 14 milionů.

Za stejnou dobu se údaj o počtu úmrtí za rok zvýšil o 600 000 ze 7,6 milionu v roce 2008.

Další sankce, dohodě navzdory

Američané uvalili nové sankce na několik společností a lidí, většinou z Íránu, které podporují íránský jaderný program. S odvoláním na americké úřady to uvedla agentura Reuters.

Stalo se tak i přes to, že světové mocnosti 24. listopadu s Teheránem uzavřely dohodu, která by měla vést naopak ke zmírnění sankcí a nastolení normálních vztahů.

Rakušané se dohodli na koalici

Rakouští sociální demokraté (SPÖ) a lidovci (ÖVP) se dohodli na pokračování ve společné koalici. Ve Vídni to oznámil  předseda SPÖ a dosavadní kancléř Werner Faymann spolu se šéfem ÖVP a vicekancléřem Michaelem Spindeleggerem.

Jejich strany dostaly nejvíce hlasů v zářijových parlamentních volbách, po nichž následovaly týdny zdlouhavých politických vyjednávání.

Evropská rozepře nad Snowdenem

Evropský parlament rozdělil spor týkající se bývalého spolupracovníka amerických tajných služeb Edwarda Snowdena.

Velké diskuse vzbuzuje plán parlamentního výboru pro občanské svobody, jehož členové chtěli zprostředkovaný videorozhovor s tímto Američanem příští týden promítat během svého zasedání.

Některé politické frakce proti tomu protestovaly: nelíbil se jim obsah otázek, na které by měl Snowden odpovídat; konzervativci dokonce označili Snowdena za zločince a zrádce, který na půdě parlamentu nemá co dělat.

Britští poslanci si polepší na platu

Platy britských poslanců se po volbách v roce 2015 zvýší o jedenáct procent na 74 000 liber (2,4 milionu Kč) ročně.

Oznámil to Nezávislý úřad pro parlamentní standardy (IPSA).

Platy se zvýší přes protesty premiéra Davida Camerona i šéfa labouristické opozice Eda Milibanda.

Slzný plyn na demonstranty

Egyptská policie ve čtvrtek použila slzný plyn i vodní děla k rozehnání stoupenců islamistického Muslimského bratrstva. Protest se podle agentury Reuters konal u ministerstva obrany.

V Egyptě se od červencového svržení prezidenta Muhammada Mursího protestní akce odehrávají téměř denně. Při násilnostech zahynulo několik set civilistů a také 200 policistů a vojáků.

Téměř denně pořádají protesty na svých univerzitách studenti podporující Mursího.

Pohřbu se zúčastní na 4000 lidí

Prvními potvrzenými řečníky při nedělním pohřbu bývalého jihoafrického prezidenta Nelsona Mandely v jeho rodné vesnici Qunu jsou prezidentka Malawi Joyce Bandová a její tanzanský kolega Jakaya Kikwete, informoval jihoafrický deník The Citizen.

Vláda zároveň oznámila, že obřadu se zúčastní zhruba 4000 hostů, samotnému pohřbení nositele Nobelovy ceny za mír ale bude přihlížet jen asi 400 z nich.

Zúčastnit pohřbu by se měl například i bývalý zambijský prezident Kenneth Kaunda, rwandský prezident Paul Kagame a britský princ Charles.

Zloděj živil 120 koček

Japonec Mamoru Demizu se celkem třicetkrát vydal loupit peníze a šperky do domů ve svém okolí v japonském městě Izumi poblíž Ósaky.

Pro své nezákonné skutky má vskutku originální vysvětlení: potřeboval uživit 120 koček. Sám jich chová 20, další stovku živí na ulicích v okolí. Denně jej prý jejich krmení vyjde na 25 000 jenů (4725 korun).

Podle policie si tento nezaměstnaný muž přišel na celkem 19 milionů jenů (přes 3,6 milionu Kč).

Soud se synem Kaddáfího odročen

Soud v libyjském městě Zintán odročil proces se synem bývalého libyjského vůdce Muammara Kaddáfího na únor, a to kvůli neúčasti ostatních obžalovaných. Sajf Islám je viněn z ohrožení bezpečnosti státu.

Sajfa Isláma dopadli libyjští milicionáři ze Zintánu při pokusu o útěk koncem roku 2011.

Kaddáfího syn je souzen i v Tripolisu, a to za zločiny proti lidskosti, spáchané údajně v revolučním roce 2011.

Poselství Vladimira Putina

Ruský prezident Vladimir Putin  ve svém každoročním poselství o stavu země označil za jeden z největších problémů země etnické napětí, které podle něj vyvolávají zejména nacionalisté z jihu.

Naléhal přitom na humanitární organizace působící v Rusku, aby byly politicky nestranné.

Putin připustil nedostatek financí potřebných k ambiciózním rozvojovým programům ruské vlády, prohlásil ale, že nevidí důvod, aby se vzdal slibů, které dal na začátku svého třetího prezidentského období minulý rok.

Naučte se přistávat ve smogu, nařídila Čína pilotům

Čínské úřady oznámily pilotům létajícím do Pekingu, že musí absolvovat zvláštní kurzy přistávání v nízké viditelnosti. Důvodem je smog, do kterého se čínská metropole pravidelně zahaluje.

Piloti létající z deseti čínských nejrušnějších letišť do Pekingu se tak budou od 1. ledna kvalifikovat na přistávání s pomocí přístrojového přistávacího systému ILS. Ten využijí ve dnech, kdy smog sníží viditelnost na zhruba 400 metrů. Informovaly o tom dnes čínské sdělovací prostředky.

Odejděte, nebo použijeme sílu, varuje dav policii

Protivládní demonstranti oblehli sídlo thajské premiérky Jinglak Šinavatrové, přestřihli elektrické vedení a vyzvali policii, aby vládní komplexy opustila. Protestující, kteří se před předčasnými volbami plánovanými na 2. února 2014 snaží nahradit kabinet nevolenou radou, pohrozili, že pokud policie neodejde, vynutí si vstup do úřadů silou.

Při předchozích podobných konfrontacích se policie stáhla a dovolila protestujícím do objektů ministerstev vstoupit. Tato změna postoje následovala po násilných střetech, které si vyžádaly několik mrtvých.

 

Právě se děje

Další zprávy