Periskop: Netanjahu jako Rusnok, taky nepoletí do JAR

Zahraničí Michal Žák Zahraničí, Michal Žák
Aktualizováno 9. 12. 2013 16:35
Pondělí 9. prosince: Zprávy ze světa v rychlém přehledu.
Foto: Aktuálně.cz

Vězení pro příznivce Mursího

Egyptský soud poslal na 25 let do vězení tři příznivce sesazeného prezidenta Muhammada Mursího.

Tři muži si odnesli tresty za útok na bezpečnostní složky, terorizování občanů, vlastnictví střelných zbraní a ničení majetku během protestů na podporu Mursího, uvedla agentura Reuters.

Současně v pondělí začal soud s vůdcem Muslimského bratrstva Muhammadem Badím, který je obžalován z podněcování k

Pomoc s uprchlíky

Český ministr vnitra Martin Pecina předal svému bulharskému protějšku Cvetlinu Jovčevovi šek ve výši 25 milionů korun na pomoc s velkým přílivem syrských uprchlíků, který Sofia již není schopna řešit vlastními silami.

Pecina je v Bulharsku na dvoudenní pracovní návštěvě. Ministři zároveň podepsali deklaraci, která stanoví, nač bude peněžní dar využit, uvedl mluvčí českého ministerstva vnitra Pavel Novák.

Poprvé v Srbsku...

Černohorský premiér Milo Djukanović poprvé po deseti letech přijíždí na oficiální návštěvu Srbska. Zemi naposledy navštívil v roce 2003, kdy ještě Černá Hora a Srbsko tvořily jeden stát. Podgorica vyhlásila o tři roky později nezávislost.

Vztahy mezi oběma zeměmi byly po vyhlášení černohorské nezávislosti velmi napjaté. K dalšímu zhoršení došlo v roce 2008, když Podgorica uznala nezávislé Kosovo, do té doby srbskou provincii.

Okruh vydíraných se rozšiřuje

Jihoafrický prokurátor soudu v kauze Radovana Krejčíře vylíčil, že i on byl terčem zastrašování od lidí údajně spjatých s českým podnikatelem.

Žalobce tak chce přesvědčit soud, aby nepouštěl Čecha z vazby na kauci. Rozhodnutí o ní soudce už několikrát odložil.

Česká velvyslankyně v Jihoafrické republice Blanka Fajkusová informovala, že jihoafrický soud odložil projednávání české žádosti o vydání Krejčíře do vlasti.

Jednání o dronech

Americký ministr obrany Chuck Hagel jednal v Pákistánu o bezpečnosti v oblasti a o využívání bezpilotních letounů proti islamistům ukrývajícím se v odlehlých částech země.

Pákistán je spojencem USA v jejich boji proti terorismu, vztahy obou zemí jsou ale složité. Útoky amerických bezpilotních letadel při hranicích s Afghánistánem si podle Islámábádu žádají příliš mnoho civilních obětí a porušují pákistánskou suverenitu.

Protestní akce Washington minulý týden přiměly přerušit odvoz vojenského materiálu ze sousedního Afghánistánu přes Pákistán.

Od Vladimira o Vladimirovi

Ruský prezident Vladimir Putin zrušil státní tiskovou agenturu RIA Novosti. Ta fungovala od roku 1941 a v současnosti mimo jiné vydávala informace ve 22 jazycích.

Šéf Kremlu svůj krok nezdůvodnil, nicméně hodlá vytvořit nástupce Rossija segodňa (Rusko dnes). A jejího šéfa bude jmenovat sám prezident. Tím prvním bude Putinův obhájce Dmitrij Kiseljov.

Podle vyjádření bude nová agentura "osvětlovat ruskou politiku a veřejný a společenský život Ruska".

Zůstaňte doma!

A Nelson Mandela ještě jednou. Jihoafrická vláda vyzvala občany, aby památku zesnulého bojovníka proti apartheidu uctili ve svých provinciích a nesnažili se dostat na celostátní akce.

Johannesburg totiž začíná být přeplněn a mohlo by dojít k nepokojům.

Netanjahu do JAR nepoletí

Nejen český premiér Jiří Rusnok je pod palbou kritiky kvůli rozloučení se zesnulým jihoafrickým exprezidentem Nelsonem Mandelou.

Účast na pietním obřadu odřekl i předseda izraelského kabinetu Benjamin Netanjahu, a to kvůli tomu, že by prý vyšla minimálně na sedm milionů šekelů, tedy 38,6 milionu Kč.

Netanjahu voliče rozzlobil už tím, že loni utratil bezmála 20 milionů za údržbu svých tří rezidencí.

Maduro bezkonkurenční?

Foto: Reuters

Socialisté prezidenta Nicoláse Madura podle průběžných výsledků zvítězili v komunálních volbách.

Po sečtení hlasů zhruba 75 procent obvodů připadá Sjednocené socialistické straně Venezuely 49,2 procenta hlasů, pravicové opozici 42,7 procenta hlasů. Podařilo se jí ale ponechat si kontrolu nad dvěma největšími venezuelskými městy, jimiž jsou Caracas a Maracaibo.

Další mrtvé velryby

Jedenáct mrtvých kulohlavců našli záchranáři u jižního okraje amerického státu Florida. Domnívají se, že savci byli zřejmě součástí skupiny více než pěti desítek těchto velryb, které nedávno uvízly na mělčině u floridského národního parku Everglades.

Celkový počet uhynulých kulohlavců se tak zvýšil na 22, napsala agentura AP.

Tento druh velryb je známý svými úzce propojenými sociálními skupinami. To znamená, že pokud se na mělčinu dostane jedna velryba, ostatní ji budou pravděpodobně následovat, poznamenává ČTK.

 

Právě se děje

před 46 minutami

Obránce Jeřábek skončil v Teplicích a posílil Jablonec

Fotbalový obránce Michal Jeřábek bude hrát za Jablonec, se kterým podepsal smlouvu do konce června 2022. Šestadvacetiletý stoper naposledy působil v Teplicích, kde byl po podzimu přeřazen do B-týmu.

"Příchod do Jablonce je pro mě velký krok vpřed. V tak velkém klubu jsem ještě nepůsobil. Je to klub, co má ty nejvyšší ambice a každoročně útočí na evropské poháry. V posledních letech se to Jablonci úspěšně daří," řekl Jeřábek pro web třetího celku tabulky.

Odchovanec pražské Dukly přišel do Teplic v lednu 2016 a v severočeském mužstvu dlouho patřil k oporám. Na podzim ho přibrzdilo zranění kolena a zasáhl jen do 10 utkání nejvyšší soutěže. Jeřábek pak se "Skláři" odmítl prodloužit smlouvu, která by mu skončila po sezoně, a byl přeřazen do třetiligové rezervy. Proti tomu se zadák se 127 ligovými zápasy a pěti góly ohradil na sociálních sítích.

Další zprávy