Zdravíme do Atén
Zdá se, že kdo neodposlouchává, jako by nebyl. Ačkoliv terčem celosvětového pobouření je především americká NSA, pozadu nezůstávají ani jiní.
Někdejší řecký ministr zahraničí Theodoros Pangalos prohlásil, že tamní rozvědka EYP sledovala spojence. "Velmi jsem se bavil, když jsem poslouchal rozhovory amerického velvyslance v Aténách s jeho kolegou v Ankaře nebo s centrálou v USA, které nahrála řecká zpravodajská služba," líčil v rádiu.
A pak věřte zlým jazykům, že v Řecku funguje máloco.
Made in U.S.A.
To téma se přetřásá v podstatě před každou olympiádou, ale tentokrát by měli být Američané spokojeni. V ruském Soči se totiž jejich výprava představí v oblečení, jež se bude pyšnit nášivkou "Made in U.S.A.", napsala agentura AP.
Kolekci i tentokrát navrhl slavný Ralph Lauren, ale narozdíl od Londýna nevznikla v Číně. A před 11 lety dokonce organizátoři zimních her v Salt Lake City zadali ušití uniforem pro běžce s pochodní do Barmy. Tamní vojenský režim přitom v té době patřil k nejrepresivnějším na planetě.
A organizačnímu výboru šéfoval pozdější republikánský kandidát na prezidenta Mitt Romney.
35 let za přípravu atentátu
Jihoafrický soud po letech potrestal bělošské pravicové extremisty, kteří připravovali atentát na Nelsona Mandelu. Vůdce skupiny - někdejší univerzitní pedagog - Mike du Toit si za velezradu odsedí za mřížemi 35 let. Stejně vysoký trest dostalo i několik jeho blízkých.
Obžalovaní patřili k obhájcům apartheidu a jejich čin se považuje za bělošské rasistické spiknutí.
Du Toit chtěl kromě zavraždění Mandely v roce 2002 svrhnout i vládnoucí Africký kongres. A posléze přimět černošskou většinu v zemi, aby zemi opustila a odešla do Zimbabwe.
Nejen Asad, ale i Lukašenko
Rusko dodá sousednímu Bělorusku čtyři baterie moderních protiraket S-300.
Obchod se uskuteční v rámci jednotného rusko-běloruského systému protivzdušné obrany, oznámil ruský ministr obrany Sergej Šojgu. Moskva chce podle něj v Bělorusku rovněž rozmístit letku svého stíhacího letectva.
Stejný protiraketový systém by měl doputovat i do občanskou válkou zmítané. Sýrie
Vracíme Obamovi laskavost
Americký prezident Barack Obama je znám svojí zálibou v používání Facebooku či Twitteru. Sociální sítě mu ostatně pomohly i v loňských volbách.
Jak informoval server Engadget, nyní si s ním ale vyřídili účty hackeři ze Syrské elektronické armády (SEA). Pozměnili odkazy na Obamových profilech tak, že každý, kdo na ně kliknul, se dostal na web SEA. Nestalo se tak ale kvůli válce v Sýrii, nýbrž kvůli bobtnajícímu skandálu kolem špiclování NSA.
"Vrátili jsme mu laskavost," vysvětlili své počínání.
Dodejme, že SEA už má na svém kontě vyřazení webů The Washington Post, The New York Times či twitterového účtu agentury Associated Press.
Ukamenování atentátníka
Se zlou se potázal muž, jehož Afghánci považovali za atentátníka. Rozzuření vesničané ho v provincii Ghanzí ukamenovali a rozstříleli.
Podle nich byl strůjcem pumového útoku na autobus, při němž zahynulo 18 lidí včetně 14 žen a jednoho dítěte, napsal server BBC.
60 milionů za sexuální zneužití
Pensylvánská státní univerzita odškodní 26 mužů, jež před lety sexuálně zneužil bývalý univerzitní trenér amerického fotbalu Jerry Sandusky.
Jak informovala agentura Reuters, zaplatí jim 59,7 milionu dolarů (1,1 miliardy Kč). "Doufám, že to je další krok vpřed v ozdravném procesu pro ty, kterým Sandusky ublížil, a další krok vpřed pro Pensylvánskou státní," nechal se slyšet rektor Rodney Erickson.
41 míst k likvidaci
Sýrie označila 41 zařízení, která jsou součástí jejího programu chemických zbraní. Skladuje v nich přibližně 1300 tun bojových látek a výchozích sloučenin a 1230 kusů munice.
V první zprávě pro Radu bezpečnosti OSN o tom informoval šéf Organizace pro zákaz chemických zbraní (OPCW) Ahmet Üzümcü. Právě její inspektoři na likvidaci arzenálu dohlížejí.
Proti svobodě pro Palestince
Izrael hodlá v rámci mírových rozhovorů propustit druhou skupinu palestinských vězňů. To se ovšem nezamlouvá pozůstalým, jejichž blízké mají Palestinci na svědomí.
Několik stovek jich proto v pondělí večer protestovalo před věznicí Ofer na Západním břehu Jordánu.
Epidemie sexuálního násilí
Sexuální násilí nabývá v Egyptě proporcí epidemie, tvrdí ochránci lidských práv. Dle údajů OSN zakusilo nějaký druh obtěžování devět z deseti Egypťanek.
Policie sice zřídila speciální jednotku, která má násilí na ženách potírat, ale většina Egypťanek je přesvědčená, že to k ničemu nepovede. Nedávno se v médiích psalo o případu, kdy odvolací soud snížil muži odsouzenému za několikanásobné sexuální násilí trest ze 45 na pět let.