Periskop: Ať se hlásí jen ti, které USA nešpehovaly

Čtvrtek 24. října: Zprávy ze světa v rychlém přehledu
Foto: Aktuálně.cz

Francie, Německo, Itálie...

Poprask kolem špiclování amerických tajných služeb hýbe světem už od začátku června. Díky whistleblowerovi Edwardu Snowdenovi se dostaly na světlo programy PRISM či XKeyscore.

Německá kancléřka ukazuje šifrovaný telefon, pro nějž se vžilo označení "Merkel Phone".
Německá kancléřka ukazuje šifrovaný telefon, pro nějž se vžilo označení "Merkel Phone". | Foto: Reuters

Americká NSA ovšem cílila svoji pozornost i na špičky evropské politiky, a to včetně německé kancléřky Angely Merkelové. Podle amerického novináře Glenna Greenwalda se odposlechy nevyhnuly ani Italům. "NSA prováděla mnoho špionážních aktivit ohledně evropských vlád, včetně italské," řekl týdeníku l'Espresso.

Zdá se, že těch, které USA nešpehovaly, je méně, než těch, jimž se dostalo nechtěné pozornosti.

Ekonom par excellence

U vzdělání zůstaneme. Kim Čong-un, toho času vůdce stalinistické KLDR, získal počátkem října čestný doktorát na malajsijské univerzitě HELP.

Informovala o tom oficiální agentura KCNA s tím, že lídr zbídačené země titul získal za své "neúnavnou snahu o vzdělávání své země a blahobyt jejích obyvatel", dodává The Independent.

Toť vskutku odvážné tvrzení, obzvláště u někoho, pod jehož vedením se miliony lidí pohybují na hranici hladomoru.

Titul MBA i pro psa

Je libo titul MBA? Na zřejmě fiktivní Americké univerzitě v Londýně (American University of London, AUOL) vám stačí zaplatit 4500 liber (v přepočtu zhruba 136 tisíc korun), zjistili investigativci z pořadu BBC Newsnight.

Díky AUOL se tak může titulem honosit i jistý Peter Smith, známý spíše jako Pete. Na tom by nebylo nic až tak zvláštního, pokud by ovšem Pete nebyl pes z útulku v Battersea.

Další oběť požárů

Katastrofální lesní požáry v Austrálii mají druhou oběť.

Stal se jí jeden z pilotů, který s plameny bojoval ze vzduchu. Jeho stroj se zřítil jižně od Sydney.

Celkově je ale podle úřadů boj s požáry úspěšný, a to nejen díky poklesu teplot, ale i nasazení zhruba tří tisíc hasičů.

Oběšenec v bytě

Jistý Francouz si koupil byt na předměstí Paříže. Ke svému překvapení ale ve vysněné nemovitosti našel oběšeného původního vlastníka. Podle médií v bytě visel osm let.

Byt na předměstí Bussy-Saint-Georges ostatně prodala v dražbě banka právě proto, že majitel dlouhodobě nesplácel hypotéku. Nikdo o něm neslyšel od roku 2005.

Pozůstalí bez odškodného

Od největšího průmyslového neštěstí v moderní historii - zřícení komplexu Rana Plaza na předměstí bangladéšské Dháky - uplynulo půl roku.

Většina pozůstalých po 1130 obětech ale stále marně čeká na odškodné. Jak napsal server BBC s odvoláním na charitu Action Aid, peníze nedoputovaly k 94 % lidí.

Dodejme, že v továrně se šilo oblečení převážně pro nadnárodní konglomeráty.

Bez auta a s vyhlídkou vězení

Bělorusko vytáhlo do boje proti opilým řidičům, a to tak, že razantně zpřísnilo tresty za jízdu pod vlivem alkoholu. Po prvním přestupku následuje speciální lékařská prohlídka, druhý už znamená zabavení vozu. A pak už hrozí vězení.

Není se čemu divit, jelikož dopravní policie každoročně zadrží 55 000 opilých řidičů, tisícovka z nich řídí s alkoholem v krvi opakovaně, upozornila ČTK.

 

Právě se děje

před 9 minutami

Pietro Filipi je v konkurzu, česká módní společnost dluží asi 513 milionů korun

Městský soud v Praze rozhodl o prohlášení konkurzu na společnost Pietro Filipi. Věřitelům dluží asi 513 milionů korun, z toho je objem zajištěných pohledávek zhruba 49 milionů korun. V konkurzu je také společnost Pietro Filipi stores, která provozovala maloobchodní prodejny této české módní značky. V jejím případě výše pohledávek činí přibližně 182 milionů korun, většina je nezajištěných. Vyplývá to z dokumentů zveřejněných v insolvenčním rejstříku. Oděvní značka Pietro Filipi působila na českém trhu od roku 1993.

Insolvenční řízení s oběma společnostmi bylo zahájeno v únoru. Důvodem byla pandemie koronaviru a nucené uzavření obchodů. Kvůli nedostatku financí majitel firem Michal Mička nebyl schopen pokračovat v hledání investorů a případné reorganizaci společností. S pohledávkami ke společnosti Pietro Filipi se od začátku insolvenčního řízení přihlásilo 153 věřitelů, u Pietro Filipi stores jich je 52.

Zdroj: ČTK
před 33 minutami

Amazon chce za devět miliard dolarů převzít hollywoodské studio MGM, tvrdí americká média

Americký internetový prodejce Amazon jedná o koupi věhlasných hollywoodských studií MGM, za která je ochoten zaplatit asi devět miliard dolarů (187 miliard Kč). Získal by tak pro své streamovací služby rozsáhlý katalog populárních filmů a seriálů včetně série o Jamesu Bondovi. Informují o tom americká média. BBC připomíná, že zpráva přichází jen několik hodin poté, co americká telekomunikační společnost AT&T oznámila, že spojí svou rozsáhlou mediální součást s firmou Discovery, čímž vznikne další streamingový gigant vedle Netflixu a Walt Disney.

Společnost MGM Holdings, což je mateřský podnik MGM Studios, podle médií zvažuje prodej studií od konce loňského roku. MGM se řvoucím lvem ve znaku patří k nejslavnějším filmovým studiím a má stoletou tradici, která pokrývá desítky let od zlaté éry Hollywoodu až do dneška. Studio MGM produkovalo mimo jiné filmy jako Ben-Hur nebo Čaroděj ze země Oz. Amazon by díky akvizici významně posílil svou streamingovou službu Prime.

V pondělí oznámily spojení společnost WarnerMedia, která je ve vlastnictví AT&T, s firmou Discovery. Nový podnik bude schopen více investovat do původního obsahu pro streamovací služby. Bude vlastnit více než 100 mediálních značek, včetně filmového studia Warner Bros a televizních stanic HBO, CNN, Cartoon Network, HGTV, Food Network, Eurosport či Animal Planet.

Zdroj: ČTK
Další zprávy