Albánské děti nemohou do školy, hrozí jim smrt
V Albánii se stále dodržuje "zákon krevní msty", kvůli němuž se v září nemohlo vrátit do školních lavic přinejmenším šest stovek dětí. Musely zůstat doma, aby se vyhnuly ohrožení života.
Prohlásil Gjin Marku představitel jedné z místních nevládních organizací, že školy nemůže na 590 dětí. Tradice vendety v Albánii platí do 15. století a to bez ohledu na stupeň příbuzenství s vrahem, jenž hněv mstícího se klanu vyvolal.
Z Koreje do Koreje
Pondělí je zřejmě na Korejském poloostrově dnem útěků. Z KLDR do Jižní Koreje utekla dcera vysokého představitele severokorejských bezpečnostních sil. Podle agentury AFP se jedná o vzácný případ, kdy některý z členů elitních rodin v této komunistické zemi odejde nelegálně do zahraničí.
Devatenáctiletá dívka jménem Han, která podle zpráv aktivistů pro lidská práva utekla na jih, je dcera představitele severokorejského ministerstva veřejné bezpečnosti odpovědného za policejní operace v severokorejské metropoli Pchjongjangu.
Han studovala na univerzitě v čínském hlavním městě Pekingu. Po příchodu do Soulu byla žena podrobena množství výslechů ze strany jihokorejské rozvědky. Jihokorejské tajné služby ale odmítly tuto informaci komentovat.
Kočka letí do vesmíru
Írán do vesmíru vyšle perskou kočku. V rámci příprav letů pilotovaných člověkem už ve vesmíru začátkem roku podle íránských médií asi 20 minut pobyla opice. Její let ale zdokumentovali fotografiemi, na nichž zřejmě nebylo totéž zvíře, čímž vyvolali pochybnosti.
Íránci v rámci svého vesmírného programu údajně už roku 2010 úspěšně do kosmu vyslali raketu, na jejíž palubě byla myš, želva a hmyz.
Írán buduje kosmické středisko ajatolláha Chomejního a chce z něj vyslat do kosmu satelit, který bude monitorovat přírodní katastrofy a zlepší telekomunikační kapacitu země. Spojené státy a jejich spojenci se obávají, že íránské vesmírné technologie by mohly být využity v jaderném zbrojení.
Z jihu na sever
Jihokorejští pohraničníci zastřelili muže, který se snažil dostat na severokorejskou stranu hranice.
"Skočil do řeky Imdžin a ignoroval opakovaná varování jihokorejských vojáků," vysvětlil mluvčí ministerstva obrany. "Vojáci na něj zahájili palbu a později jeho tělo z řeky vylovili."
Jak napsala agentura Reuters, obdobné útěky z prosperujícího jihu na chudý sever jsou velmi neobvyklé. Obzvláště za denního světla. Incident se navíc odehrál ve stejný den, kdy se začal znovu rozjíždět provoz v průmyslovém komplexu Kesong.
Karambol na kole
Venezuelský prezident Nicolás Maduro si vyjel na kole. A spadl, což zachytily pohotové kamery. Záběry obletěly celý svět, hlava státu vyvázla bez zranění.
Zda za incidentem byla "sabotáž opozice" (jimiž nástupce Huga Cháveze s oblibou vysvětluje většinu neúspěchů režimu), není známo. Záběry nicméně obletěly celý svět.
Japonci vypnuli poslední reaktor
Japonsko se rozhodlo vypnout svůj jediný pracující jaderný reaktor. Stalo se tak podruhé za 40 let (poprvé tomu bylo v březnu 2011 po ničivém zemětřesení).
Vláda přitom neoznámila, zda do budoucna plánuje obnovení provozu některého z celkem 50 reaktorů. Jaderná energie je přitom pro zemi klíčová. Bez ní hrozí energetický kolaps.