reklama
 
 

Periskop: Zakázali mu internet, ale má se na něm omluvit

Aktualizováno 24. 4. 2014 16:14
reklama
Čtvrtek 24. dubna: Zprávy ze světa v rychlém přehledu.

Periskop: Zakázali mu internet, ale má se na něm omluvit

Souhrn událostí

reklama
Rusko

Na internet bez internetu?

Až deset let za ostnatým drátem nápravného tábora hrozí ruskému blogerovi Alexeji Navalnému, a to za údajné finanční podvody.

Ještě před zahájením procesu byl ovšem shledán vinným z pomluvy vysoce postaveného politika. Soudkyně Anna Zoťková mu nařídila, aby na svém blogu zveřejnil dementi, a to přes to, že má jiným soudem zakázáno užívat internet a jeho blog úřady zablokovaly.

Navalnyj setrvá v domácím vězení, které mu ve čtvrtek prodloužila jiná soudkyně. Kromě domácího vězení si zároveň odpykává pětiletý trest s podmínečným odkladem za podvod a zpronevěru.

Navalnyj jde na 5 let za mříže
Arménie

Mezi Arménií a Tureckem

Arménský prezident Serž Sargsjan dnes obvinil Turecko, že nadále zatvrzele popírá, že spáchalo genocidu Arménů za první světové války.

Ve svém prohlášení přitom nijak nereagoval na soustrast, kterou o den dříve vyjádřil turecký premiér Recep Tayyip Erdogan potomkům statisíců povražděných Arménů v posledních letech existence osmanské říše na začátku 20. století.

Arménie si dnes připomíná 99. výročí zahájení masakrů, které trvaly od roku 1915 do roku 1917.

Demonstrace v Jerevanu k výročí masového vyvražďování Arménů Demonstrace v Jerevanu k výročí masového vyvražďování Arménů | Foto: Reuters
Nepál

Vyjednávání pod Everestem

Představitelé nepálské vlády dnes odletěli do základního tábora na Mount Everestu a zahájili zde jednání se zarmoucenými a rozhořčenými horskými průvodci.

Snaží se zažehnat krizi na nejvyšší hoře světa poté, co v pátek pod lavinou zahynulo 13 průvodců a další tři se pohřešují, informovala agentura AFP.

Šerpové hrozí ukončením celé lezecké sezony a domáhají se lepších podmínek práce, především pak vyššího pojištění a odškodného v případě neštěstí.

Mount Everest - neštěstí - mrtvý šerpa Jeden z šerpů, který zemřel při neštěstí na Mount Everestu. | Foto: Reuters
Řecko

Ztroskotání u Kréty

Poblíž Kréty dnes ztroskotala nákladní loď plující pod vlajkou Toga. Tři členové ruské posádky, včetně kapitána, jsou podle řeckých úřadů nezvěstní.

Další čtyři námořníky se podařilo zachránit, uvedla agentura AFP.

Loď AG Marina se potopila asi 60 kilometrů od Kréty, tedy v mezinárodních vodách. Tonoucím přispěchalo na pomoc dalších pět nákladních plavidel, která se vyskytovala v jejich blízkosti.

Rusko

Opozičník na svobodě

Ruský opozičník Konstantin Lebeděv byl podmínečně propuštěn. Aktivista byl loni odsouzen ke dvěma a půl roku pobytu za mřížemi za pomoc při organizování masových protivládních protestů.

„Soud rozhodl, že žádost Lebeděvových právníků ohledně podmínečného propuštění jejich klienta je právně zakotvena, a proto se jí rozhodl vyhovět,“ cituje moskevskou soudkyni agentura ITAR-TASS.

Lebeděvův trest se týkal protestů z května roku 2012, které vyvrcholily v Moskvě v předvečer inaugurace staronového prezidenta Vladimira Putina.

Jižní Súdán

Odvolání jihosúdánského generála

Jihosúdánský prezident Salva Kiir odvolal šéfa armády. Rozhodnutí zveřejnila státní televize, důvod k odvolání ale neuvedla.

Generál James Hoth Mai odchází z funkce s okamžitou platností. Zemí od prosince zmítají nepokoje, připomněl server BBC.

Rumunsko

Kuře za hlas

Rumunský opoziční poslanec Florin Popescu se podle tamní protikorupční prokuratury (DNA) snažil během předloňské předvolební kampaně koupit hlasy voličů rozdáním 70 tun drůbežího masa.

Vyzvala proto k jeho zatčení, informovala agentura Mediafax. S tím ale musí nejprve souhlasit parlament a zbavit poslance imunity.

"Jsem obviňován z toho, že jsem nabízel zemědělské produkty. Ale to nejsou drogy," vysvětlil "pomýlení" prokurátorů Popescu.

Žena vhazuje volební lístek do urny ve městě Gostinari Žena vhazující volební lístek do urny ve městě Gostinari | Foto: Reuters
Kanada

Opožděná zásilka

Obyvatelku kanadského města Calgary mile překvapilo, že ve své poštovní schránce našla dopis, který jí poslala mladší sestra ze svého 200 kilometrů vzdáleného bydliště před 45 lety.

Poštovní úřad přiložil k dopisu omluvu, ale podle agentury AFP ne za zpoždění, nýbrž za poškození zásilky.

Na dopisu z roku 1969 byla totiž uvedena jen ulice, navíc se špatným číslem. Ani město zmíněno nebylo.

Afghánistán

Policista střílel na pacienty

Příslušník afghánských bezpečnostních sil dnes zastřelil v nemocnici v Kábulu nejméně tři americké lékaře a další dva lidi zranil.

Střelec náhle zaútočil ráno v nemocnici, kterou spravuje americká nevládní organizace, informovala AFP. Útočník byl jako člen speciální policejní jednotky pověřen ochranou zdravotnického zařízení.

Afghánská policie Foto: Reuters
Francie

Žena odkázala vesnici 22 milionů

Francouzka mile překvapila bretaňskou vesničku Saint-Congard, když jí odkázala veškeré své peníze a majetek v hodnotě 800 000 eur (22 milionů korun).

To je víc, než činí roční rozpočet této malé vesnice v departementu Morbihan, napsal web francouzského týdeníku Le Point.

Bezdětná vdova ze Saint-Congard žila na druhé straně Francie. Do bretaňské vesničky, kde se narodil její otec, jezdila jako malá s rodiči a poté i sama téměř každý rok na dovolenou.

USA

Obama podpořil Japonsko

Čínsko-japonský územní spor by měl být vyřešen mírovou cestou. Prohlásil to dnes na tiskové konferenci v Tokiu americký prezident Barack Obama.

Zdůraznil zároveň, že strategické ostrovy Senkaku, na které si činí nárok Peking, jsou historicky pod japonskou správou a jejich status by se neměl jednostranně měnit.

Spojené státy a Japonsko spojuje bezpečnostní smlouva, která se vztahuje na všechna území pod japonskou správou, řekl Obama v souvislosti se sporem o ostrovy Senkaku, které v Číně nesou jméno Tiao-jü.

Barack Obama s japonským premiérem Foto: Reuters
Rakousko

Ordinace na pumpě

Rakouský lékař se rozhodl otevřít si ve Vídni ordinaci na benzinové pumpě. Podle agentury APA se tak chce přizpůsobit hektickému způsobu života svých pacientů.

K návštěvě své ordinace s názvem "Dr.ive-in" zve Dieter Zankl pomocí reklamního sloganu "Návštěva u lékaře - tak rychlá a jednoduchá jako natankovat plnou nádrž".

Belgie

Dražba vesmírného modulu

V Belgii se začátkem května bude dražit sovětský vesmírný modul, který byl v 70. letech hned dvakrát na oběžné dráze.

Kónická kabina o průměru 2,8 metru vážící 1,85 tuny může podle aukční síně Lempertz vynést až 1,4 milionu eur (asi 38 milionů korun).

autor: Kateřina Vítková | 24. 4. 2014 8:39

    Pokračujte dál

    Hlavní zprávy

    reklama
    reklama