Čína cení zuby, k ostrovům posílá letadlovou loď

Martin Novák Martin Novák
28. 11. 2013 12:30
Pentagon Číňany také varuje. Obranná smlouva s Japonskem se vztahuje i na spornou oblast.
Sporné souostroví, o které se přou Čína s Japonskem.
Sporné souostroví, o které se přou Čína s Japonskem. | Foto: Reuters

Peking/Tokio - Japonci odmítají uznat "zónu letové obrany", kterou vyhlásila Čína nad neobydleným souostrovím ve Východočínském moři. Japonci mu říkají Senkaku, Číňané Ťiao-jü.

Japonské vojenské letouny ve čtvrtek nad spornými ostrovy přelétly, aniž o tom informovaly čínskou kontrolu.

Podle Tokia šlo o rutinní pozorovací misi. "(Naše vojenské letouny) pokračují v monitorovacích aktivitách ve Východočínském moři, včetně zmíněné zóny," cituje tajemníka japonské vlády Jošihida Sugu agentura Reuters.

Plavidla japonského námořnictva a letouny P-3C oblast monitorují pravidelně, argumentuje Suga.

I Čína ale ukázala, že bude tvrdě hájit své národní zájmy. Kolem Tchaj-wanu ve čtvrtek proplula čínská letadlová loď Liaoning, uvedla agentura Nová Čína.

Také Peking mluví o "běžné" testovací plavbě. Loď má však namířeno tam, kde se Čína se sousedy hádá o sporné neobydlené ostrůvky.

Demonstrace čínské síly je zároveň vzkazem pro Spojené státy. Do oblasti má totiž za pár dní přijet americký viceprezident Joe Biden. Navštíví Japonsko, Čínu i Jižní Koreu.

Právě Američané přitom čínskou zónu letové obrany porušili už před Japonci. Ve středu skrz ni proletěly dva americké bombardéry B-52.

Naštěstí se Číňané nerozhodli je sestřelit podobně jako sovětská protivzdušná obrana před třiceti lety boeing jihokorejských aerolinií s 269 lidmi na palubě. Ministerstvo obrany jen oznámilo, že let amerických strojů "byl kontrolován". 

Proti novému čínskému opatření samozřejmě důrazně protestuje Japonsko a také Austrálie.

Letouny velkých společností Japan Airlines a All Nippon Airways raději Číňanům průlet zónou a svoji předpokládanou trasu hlásily. Podle mluvčího je na prvním místě bezpečnost cestujících. Třicet let starý osud jihokorejského letadla pořád straší…

Po výzvě japonské vlády však obě společnosti otočily i oni ony své lety Číňanům hlásit přestanou.

Zóna, kterou Čína vyhlásila za svou, je velká zhruba jako dvě České republiky.

Číňané neřekli přímo, že letouny, které se nenahlásí, mohou být sestřeleny. V oficiálním prohlášení se hovoří o "mimořádných obranných opatřeních".

Letouny B-52 prováděly cvičný let ze základny na ostrově Guam. Američtí představitelé podle deníku Wall Street Journal potvrdili, že B-52 letěly záměrně do označené zóny a záměrně se neidentifikovaly. Posádky ale nebyly čínskou stranou během letu kontaktovány.

Americká a čínská letadla se už jednou dostala do kolize. V roce 2001 se čínský bombardér srazil u ostrova Chajnan na jihu Číny s americkým průzkumným strojem. Jeho pilot musel nouzově přistát na čínském území a Číňané si přes americké protesty letadlo EP-3 důkladně prohlédli.

Penzionovaný, ale stále vlivný generálmajor Čínské lidové armády Luo Jüan na sociální síti Weibo napsal, že armáda musí hájit povinnost zahraničních letadel hlásit se ve vyhlášené zóně i silou, protože jinak nemělo smysl ji vyhlašovat.

Americký ministr obrany Chuck Hagel zase ve středu ujistil japonskou vládu, že americko-japonská smlouva o pomoci se vztahuje i na sporné ostrovy, což nelze chápat jinak než jako přímou výzvu čínským prohlášením.

Čínský krok vyostřuje napětí hlavně s Japonskem. Na čínském internetu a sociálních sítích přibývá výzev k tvrdému postupu vůči Japoncům. Už na jaře se konaly v čínských městech demonstrace, jejichž účastníci demolovali japonské automobily a další zboží.

Bojkotujte japonské zboží, zabíjejte zloděje. Nejlepší bude zpřetrhat veškerý obchod s Japonskem. Do roka zkolabuje. Musíme zaútočit. Takové a podobné výzvy se množí na čínských sociálních sítích.

Souostroví Senkaku/Ťiao-jü je cenné kvůli svému okolí. Moře je tam bohaté na ryby a pode dnem se možná skrývají zásoby zemního plynu.

Loni v září v okolí skalnatých ostrovů stály čínské a japonské lodě proti sobě, ale ke konfrontaci nedošlo.

V Číně existuje velký odpor k Japonsku kvůli zločinům japonské armády v době druhé světové války na Číňanech a také kvůli tomu, že se Tokio nikdy neomluvilo.

Současný japonský premiér Šinzo Abe se naopak chystá navštívit tokijskou svatyni Jasukuni a vzdát tam hold mrtvým japonským vojákům, což Čína a další země považují za provokaci.

 

Právě se děje

Další zprávy